Skocz do zawartości

Pielęgniczki Ramireza.


Letys
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Dużo się naczytałem o tych rybach i jestem nimi bardzo zainteresowany. Prawie wszędzie widnieje informacja, że najlepiej trzymać je w parkach. I tu pojawia się kilka pytań z mojej strony, na które nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Po pierwsze: jak dobrać parkę? Czy wystarczy kupić jakiegoś samca i samiczkę? Przecież mogą się nie polubić. Po drugie: czy harem ramirezek to zły pomysł? Np. taki 1+2 lub 1+3. Po trzecie: czy ramirezki czują się dobrze w zbiorniku gatunkowym czy koniecznie muszą mieć jakieś towarzystwo innych gatunków? No i jeszcze dwa kolejne pytania (wiem, że trochę dużo ale chciałbym abyście rozwiali wszystkie moje wątpliwości). Czy np. parkę ramirezek (zakładając, że harem jest złym pomysłem czego jeszcze nie wiem) można hodować z pielęgniczkami żółtymi (tu też jestem ciekaw czy lepsza jest parka czy harem)?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pielegniczki żółte są trochę zbyt agresywne dla ramirezek

ramirezki najlepiej kupić (4 po dwie) zostawić dobraną parę i ich nie trzyma się w haremach ponieważ dobrana para będzie gonić pozostałe samotne panny można je trzymać w zarówno towarzyskim akwarium (o ile gatunki, które trzymamy nie zagrażają im) i również gatunkowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ramirezki najlepiej kupić (4 po dwie) zostawić dobraną parę

Co to znaczy "4 po dwie"? Z tego co na razie zrozumiałem (wydaje mi się, że jestem w błędzie) powinienem kupić kilka samic i jednego samca, poczekać aż dobierze się parka i ją zostawić, a dwie pozostałe samice usunąć ze zbiornika. Tylko, że co ja mam z nimi później zrobić? Nie mam ich gdzie umieścić i nie sądzę żeby przyjęli je z powrotem do sklepu. Więc co mam zrobić? Proszę o możliwie dokładny opis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że nie zawsze jest to możliwe więc co wtedy? Poza tym skoro nie można trzymać ich w haremach tylko w parach a dwie pary mogłyby ze sobą wojować to czy jedna parka w zbiorniku nie będzie czuła się samotna? I ciekawi mnie jeszcze ich żywotność. Przeczytałem, że dobierają się w pary dopiero po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Czy takie również sprzedają w sklepach zoologicznych? Przecież zazwyczaj są to małe okazy. Więc kiedy można mówić o dojrzałości płciowej ramirezek? Poza tym one nie żyją dość długo (przynajmniej mnie się wydaje, że 2-3 lata to niedługo) i nie chciałbym żeby się okazało, że moja parka pożyje rok lub dwa (nie wiem po jakim czasie od urodzenia są dojrzałe płciowo by dobrać się w pary) i umrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozwiałeś wszystkich moich wątpliwości.

 

Obawiam się, że nie zawsze jest to możliwe więc co wtedy? Poza tym skoro nie można trzymać ich w haremach tylko w parach a dwie pary mogłyby ze sobą wojować to czy jedna parka w zbiorniku nie będzie czuła się samotna? I ciekawi mnie jeszcze ich żywotność. Przeczytałem, że dobierają się w pary dopiero po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Czy takie również sprzedają w sklepach zoologicznych? Przecież zazwyczaj są to małe okazy. Więc kiedy można mówić o dojrzałości płciowej ramirezek? Poza tym one nie żyją dość długo (przynajmniej mnie się wydaje, że 2-3 lata to niedługo) i nie chciałbym żeby się okazało, że moja parka pożyje rok lub dwa (nie wiem po jakim czasie od urodzenia są dojrzałe płciowo by dobrać się w pary) i umrze...

Napisałeś, że można trzymać więcej niż jedną parę. Ale co gdy nie będzie możliwości zakupu już dobranej parki? I czy nie będą się nawzajem atakować? Czytałem, że to towarzyskie i spokojne rybki ale czy tak zachowują się zawsze? Czy gdybym trzymał w zbiorniku tylko i wyłącznie jedną parkę ramirezek to nie będą czuły się samotne? Czy Waszym zdaniem lepiej, żeby w zbiorniku znalazły się dwie parki czy jedna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co gdy nie będzie możliwości zakupu już dobranej parki?

Można kupić niedobrane osobniki. Z braku wyboru na pewno stworzą parę. Natomiast lepsze i trwalsze związki powstają gdy ryby same się dobiorą. Ja hodowałem parkę ramirezek z jednego sklepu, dobrały się u mnie i nie było żadnego problemu.

 

I czy nie będą się nawzajem atakować?

Nie powinny. Co najwyżej samiec może trochę ganiać samiczkę na początku, ale to normalne.

 

Czytałem, że to towarzyskie i spokojne rybki ale czy tak zachowują się zawsze?

Agresywne robią się jedynie podczas tarła, kiedy bronią ikry, ale tylko w stosunku innych ryb stanowiących zagrożenie dla ich potomstwa. Ich agresja ograniczą się jedynie do przeganiania intruza. Zazwyczaj nie robią mu krzywdy.

 

Czy gdybym trzymał w zbiorniku tylko i wyłącznie jedną parkę ramirezek to nie będą czuły się samotne?

Na pewno będzie im razem dobrze i będą się rozmnażały. Nie ma konieczności trzymania z nimi innych ryb. :)

 

Czy Waszym zdaniem lepiej, żeby w zbiorniku znalazły się dwie parki czy jedna?

Moim zdaniem lepiej mieć jedną parkę. Gdy jest ich więcej, podczas tarła mogło by dochodzić do sprzeczek. Oczywiście można hodować więcej, ale to już jest uzależnione od wielkości akwarium, a w szczególności powierzchni dna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc:) Pozostało jeszcze jedno pytanie, na które wpadłem dzisiaj. Wiem, iż niektóre rybki są na tyle ruchliwe, że mogłyby wyskoczyć ze zbiornika więc koniecznością jest jego przykrycie (np. jeśli chodzi o brzanki sumatrzańskie). Czy taki sam problem mógłby wystąpić z ramirezkami?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...