Skocz do zawartości

Belka oświetleniowa DIY


casti
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałbym przedstawić swój projekt, jest nim belka oświetleniowa.

Jako, że pewnego poranka strasznie mi się nudziło zacząłem myśleć co by tu zmodernizować w akwarium jako, ze jest to 54l to pokrywa nie jest jakimś wygodnym rozwiązanie ciągłe zdejmowanie zakładanie i tak w koło. Jedynie co jeszcze mogę dodać to to, że większość materiałów miałem swoich, ale 2 misje do castoramy były ;) Ważne: Belka jest wykonana z paneli podłogowych i metalówych kątowników na środku i bokach do wzmocnienia konstrukcji.

Kosztorys:

Panele podłogowe - nie znam cen (mi się zostało kilka z remontu)

Kątowniki coś koło 2zł szt. (mogę się mylić też miałem swoje)

Klej do drewna- pewnie coś koło 19-25zł ( nie podam dokładnie bo miałem swój kupiony ok. 2 lata temu)

Folia obłyśnikowa- 4zł na allegro.

Łańcuszek- 8zł u mnie było potrzeba 3.50m

Haczyki- małe do belki, duże do sufitu razem 6zł

W skrócie panele zostały przycięte (dł 65cm i szer 25cm dzięki temu w pokrywie mam możliwość zamontowania 2x świetlówek 18w, 1x 8w, 1x 14w lub 2x14w zamiast 8w, tak więc pokrywa się nie zmarnuje przy większym akwarium oczywiście w przyszłości) dalsza część zabawy to klejenie obwiązywanie sznurkiem aby klej złapał, obklejenie folią i montażem oświetlenia) U mnie znajduje się docelowo 15w, 8w na elektronice z kompaktu, i 14w także na elektronice z kompaktu.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

i całe pobojowisko ;)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I taki był zamiar ;) Ceny belek mnie odstraszyły na kilometr. I jak wspomniałem wyżej większość materiałów miałem swoich i mnie osobiście wyszło to jakieś 20-30zł. Jeszcze jedno na tylnej ściance jest przykręcona listwa z trzema gniazdkami tak aby jedynie jeden kabel odchodził od belki, ma to wpływ na estetykę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to wygląda.

mam tylko zastrzeżenia co do izolacji całego zastawu.

Jeśli nie masz w domu "różnicówki" to pewnego dnia możesz zaświecić wraz z belką !

Wszelkie łączenia kabli i statecznik schowaj w puszcze hermetycznej bo woda z akwarium będzie parować wprost na elektrykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie takie "gołe wynalazki" miałem pod pokrywą a tam jak wiadomo skroplona para i jeszcze raz skroplona para i nie miałem żadnych problemów. Ja się uczę na błędach popieści mnie to pomyśle nad gruntownymi zmianami, tak jak mówiłem w pokrywie nic się nie działo wiec i zakładam, że tu się nie będzie. Na dzień dzisiejszy nie wiem jeszcze jak się to zachowuje jutro pod koniec dziennej pracy oświetlenia sprawdzę jak tam się maja sprawy odnośnie tego statecznika magnetycznego a jutro rano i wieczorem sprawdzę czy cokolwiek uległo zaparowaniu. Belka jak na razie działa od 4 godzin tzn. wisi ;) jutro zdam relacje odnośnie w/w zagadnień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakub jeśli sądzisz, że kiepski to ok. dla mnie jako posiadacza akwarium 54l belka jest o niebo lepsza niż pokrywa... Co do kosztów oświetlenia, nie wymieniłem ich bo zakładam że każdy ma już tą swoją pokrywę a przemontowanie to 10-20 min pracy, a jeśli ktoś pragnie większego światła to zlutowanie elektroniki z kompaktu i kupno jakiegoś daylighta za 11zł to też nie jest masakra. Zaraz nie wiem usłyszę jeśli ktoś nie umie zrobić z kompaktu musi kupować stateczniki po nie wiem 40-60zł według mnie jeśli ktoś podejmie się zrobienia własnej pokrywy/ nie wiem belki to chyba jest w stanie zlutować 6 kabelków do płytki drukowanej. A tak na marginesie zauważyłem, że większość forumowiczów ma bardzo dziwny zwyczaj w dziale "zrób to sam" od razu przekładać wszystko na pieniądze (tu się nie opłaca, to tyle tamto tyle) dział jest ten poświęcony inwencji twórczej jak i umiejętności fakt sprawy finansowe też są ważne chodzi o jak najtańszy koszt wszystkiego, tylko czasem dajecie do zrozumienia że lepiej wydać 200 na jakiegoś chińczyka bo 100zł w lewo czy w prawo nikomu nie robi różnicy a podejmowanie czegoś takiego nie ma sensu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakub jeśli sądzisz, że kiepski to ok. dla mnie jako posiadacza akwarium 54l belka jest o niebo lepsza niż pokrywa... Co do kosztów oświetlenia, nie wymieniłem ich bo zakładam że każdy ma już tą swoją pokrywę a przemontowanie to 10-20 min pracy, a jeśli ktoś pragnie większego światła to zlutowanie elektroniki z kompaktu i kupno jakiegoś daylighta za 11zł to też nie jest masakra. Zaraz nie wiem usłyszę jeśli ktoś nie umie zrobić z kompaktu musi kupować stateczniki po nie wiem 40-60zł według mnie jeśli ktoś podejmie się zrobienia własnej pokrywy/ nie wiem belki to chyba jest w stanie zlutować 6 kabelków do płytki drukowanej. A tak na marginesie zauważyłem, że większość forumowiczów ma bardzo dziwny zwyczaj w dziale "zrób to sam" od razu przekładać wszystko na pieniądze (tu się nie opłaca, to tyle tamto tyle) dział jest ten poświęcony inwencji twórczej jak i umiejętności fakt sprawy finansowe też są ważne chodzi o jak najtańszy koszt wszystkiego, tylko czasem dajecie do zrozumienia że lepiej wydać 200 na jakiegoś chińczyka bo 100zł w lewo czy w prawo nikomu nie robi różnicy a podejmowanie czegoś takiego nie ma sensu...

 

Nie powiedziałem, że ja uważam pomysł za kiepski. Stwierdzam jedynie, że większość ludzi zamiast bawić się w złotą rączkę woli wydać minimalnie więcej (o ile nie tyle samo) na gotowy zestaw. Sam posiadam belkę DIY i jestem z niej bardzo zadowolony. Pomysł jak najbardziej popieram, a niedługo zabieram się do budowy kolejnej belki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...