Skocz do zawartości

Co mam dalej robić???


Rekomendowane odpowiedzi

Witam was.

Ponad dwa tygodnie temu robiłem restart akwarium. Jeszcze nie mam obsady rybek, tylko posadziłem roślinki:

kabomba, moczarka, microsorium, Heteranthera. Podłoże mam aqua substrate II a na nim było podłoże krzemowe ale się pomieszało. nawoże: bimbrownia, EC, aqua plant, fosfor, żelazo(ferro-aktiv), świece około 11h/24 0,27W/l temp to 24st testów nie robię (raczej nie będę ponieważ nie mam kasy).

Kabomby rosły bardzo dobrze, aż do wczorajszego dnia na nich pojawiła się pleśń i zaczęły gnic (usunąłem zgnite części rośliny), a na szybach i korzeniu pojawił się glon. Rośliny są w złej kondycji i nie wiem co robić.

1. Czy kupić nowe podłoże dla roślin i np. bazalt???

2. Co robić??? czy coś dokupić???

więcej pytań będę zadawał w rozwinięciu posta

 

proszę o radę. dziękuje

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASII masz nowy? ile zrobiłeś podmian wody i w jakich ilościach?AS potrafi wydzielać b.dużo mikroelementów.w początkowej fazie zaleca się zrobić 3-4 podmiany po ok 50%wody bo można bardzo szybko nabawić się glonów- sam miałem takie problemy jak zaczynałem na ASII+, poza tym masz zbyt małe oświetlenie dla tego podłoża- jaką stosujesz świetlówkę?do tego masz bimbrownie i nawozy- rosliny przy tak niskim oświetleniu nie wyrabiają z przyjmowaniem składników odżywczych tym bardziej że nie masz testów i nie będziesz mieć jak napisałeś bo nie masz pieniedzy na to więc podejrzewam że masz akwarium na 100% poprostu przenawożone.ale potwierdzenia szukałbym w testach których NIE MASZ.

 

a teraz moje pytanie: po cholerę Ci tak wymagające podłoże i nawozy jeżeli nie stać Cię na podstawy- oświetlenie+ testy. jeżeli nie spełnisz tych dwóch wytycznych to długo nie będziesz się cieszył baniakiem.

 

następną sprawą kolego jest czas oświetlania- nie wali się od razu światłem na max-a czyli 11h- zaczyna się od 5-6h/dobę zwiększając z tygodnia na tydzień o 1h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlanie zacząłem od 6h/24!!!

Czyli jakie mam kupić podłoże?????

Swietlówkę raczej dokup a nie kombinuj z podłożem.Pełno gotowych zestawów do rozbudowy za niewielkie pieniądze .Wystarczy wklepać w google i się coś znajdzie.Z zamontowaniem nawet amator sobie poradzi.W mojej pokrywce Wromaka orginalnie miałem 2 świetlówki 30 W,z łatwością dodałem kolejne dwie a teraz myślę o doożeniu jeszcze dwóch T5.Na fabrycznym świetle nic nie chciało rosnąć prócz czarnych glonów.Dodałem kolejne dwie i rośnie zadawalająco,a po co kolejne ? ano pod czerwone rośliny które mi się uwidziły i których przy obecnych 0.6 W/l nie uchowam.Tak więc zainwestuj w światło i będzie o.k.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I testy- kup testy to podstawa. skąd wiesz ile czego lać? chyba że jesteś już "starym" akwarystą roślinnym i poprostu widzisz czego brakuje roślinom?

 

napisałem już że nie kupie raczej testów.

 

Czyli co mam dokupić???

Tylko świetlówkę??? pozdłoża nie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale uparty jesteś. jeżeli chcesz kupić świetlówkę i stać Cię na nią oraz na cały zestaw jaki jest do tego potrzebny to dlaczego nie kupisz testów?

podłoża nie musisz kupować tylko testy,testy i jeszcze jedna ważna rzecz o której bym zapomniał-KUP TESTY :D chyba że chcesz za niedługo wylądować w temacie glony :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha. A czy mógłbym zwykłą lampę biurkową dołożyć????

Człowieku..już ci tu pisali co masz kupić.Możesz nawet latarką świecić,lub dynamem u rowera żaróweczkę zasilać.Tylko ze nic tym nie osiągniesz. Nie kombinuj tylko -dodatkowa świetlówka a nawet dwie,plus podstawowe testy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Ja już mam w domu samą świetlówkę, więc co trzeba dokupić żeby można ją było zamontować w pokrywie??

Statecznik,najlepiej elektroniczny,kabel,oprawki.Tylko nie pytaj zaraz jakie i gdzie bo to wszystko znajdziesz w google i na forum.Czytaj czytaj i wszystko znajdziesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...