Skocz do zawartości

Jakie parametry powinna mieć woda?


fredi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

 

Niedługo zakładam akwarium. Kompletuje powolutku sprzęcik. Dzisiaj będąc w sklepie kupiłem testy paskowe 6in1 Tetry. Powiedzcie mi, jaka cyferka powinna być przy;

 

pH wody ogólnej

Twardość ogólnej GH

Twardość węglanowej KH

Azotyny

Azotany

Chlor CL2

 

Kupiłem też nawóz do roślin w kulkach JBL. Dobry jest czy raczej kupić coś sypkiego i przysypać warstwą żwiru? Jeszcze jedno. Po ilu dniach od wlania NUTRAFINU CYCLE można wpuścić rybki?

 

Z góry dziękuję za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co wiem PH powinno być 6,5-7,5. Będzie dobrze?

 

To wartości zbliżone do odczynu neutralnego.

Wcale dobre być nie muszą...

Wszystko zależy od ryb które chcesz hodować.

Np. pyski lubią twardą i zasadową wodę, paletki kwaśną i bardzo miękką itd...

 

Nawóz ok, na pewno nie zaszkodzi.

 

Bakterie nie ok, pic na wodę fotomontaż. Z nimi, tak samo jak bez nich baniak musi dojrzewać przynajmniej 2 tygodnie przed wpuszczeniem ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie mam upatrzone ramirezy, platki , otoski i krewetki filtrujące. Może gupiki, bo jednak samce sa kolorowe i ładne. Nie wiem, jaka jeszcze będzie konfiguracja. Te rybki wymagają, jakiego PH?

 

Nawóz dobry a NUTRAFIN zły? Czyli nawet jak go doleje to i tak musze odczekać 14 dni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmienniaki i gupiki preferują raczej twardą i lekko zasadową wodę, ale doskonale przystosowują się do takiej o innych wartościach.

Ramirezki i otoski wolą wodę kwaśniejszą i miękką przy czym nie są aż tak tolerancyjne [mówię w szczególności o otoskach] jak chodzi o parametry jak żyworódki.

Nieraz w internecie można przeczytać o ogromnej, a wręcz gigantycznej wrażliwości otosków na parametry - moim zdaniem te dane są trochę na wyrost. Swego czasu kupiłem małe stadko, trzymam je w krakowskiej kranówce i radzą sobie doskonale.

W hodowli krewetek nie mam doświadczeń, ale z opinii które są zamieszczone w internecie, krewetki Amano tolerują bardzo szeroki zakres twardości i ph, więc parametry dostosuj do ryb.

 

Optymalnie w Twoim wypadku byłoby utrzymywać ph <7 i w miarę miękką wodę. Takie parametry powinny odpowiadać wszystkim.

 

Czyli nawet jak go doleje to i tak musze odczekać 14 dni?

Tak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na pewno nie będę dodawał żadnych skał wapiennych i zwykłych korzeni, aby nie zmieniać parametrów wody. Kupię raczej korzeń torfowy i jakieś granity niewielkie.

Czyli jak utrzymam PH 7 to będzie dobrze.

Przez te 14 dni zanim wpuszczę rybki mam podmieniać wodę czy nie? Może nie podmieniać tylko wylewać 1/3 a dolewać świeżej? Wiesz facet w sklepie mi tak namieszał, że teraz to nie jestem pewny tej swojej i tak niewielkiej wiedzy :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...