Skocz do zawartości

wczorajsze założenie akwarium 75l, otępiałe molinezje i ...


eGzysTens
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

wczoraj założyłem akwarium 75l (gupiki 1+3, molinezje chyba BM bo są czarne 1+3, dwa kirysy samce, jeden albinos), nie mam jeszcze oświetlenia, więc nie kupowałem roślinek, dopiero w tym tyg kupię/zrobię.

 

Jedna gupiczka była kotna i traf chciał, że się dziś rano okociła, widzę tylko 5 młodych, resztę pewnie zjedli. Czy przeżyją do wtorku, aż będę mógł nabyć rośliny?

 

Zauważyłem też, że samiec gupika ma nadgryziony ogon, taki trójkącik i niemal oderwaną płetwę grzbietową, czy to robota kirysów? Są dość aktywne i to się stało w ciągu nocy. Trzeci problem. Molinezje, w zasadzie mam trzy samie bo samca nie było ale dokupię jak sprowadzą, są bardzo spokojne, aż za bardzo, leżą na dnie w miejscu. Teraz przeniosły się pod filtr wewnętrzny. Wczoraj miały spory stres, kilka godzin we woreczku, aż z akwarium założyłem.

 

Temperatura w akwarium 24C. Woda leciutko mętna od czarnego żwirku, widać nie do końca wypłukałem, gotował się godzinę. Nie dodawałem soli do wody.

 

Od razu spytam. Mam akwarium 400l z żółwiem czerwonolicym. Czytałem, że molinezje są wrażliwe na przemiany materii, na odchody, azot i te rzeczy. Wiadomo, żółw robi swoje, a jak będą młode to żeby nie przerybić akwa to bym wrzucał tam dorosłe osobniki. Czy jeśli by któraś ryba nie została zjedzona to czy przeżyje w takiej wodzie?

 

PS. Jak często gupiczka wydaje młode na świat, bo za ten czas co pisałem posta doszły dwa młode, nie wiem czy ich nie widziałem wcześniej czy wykociła je.

PS. No i jeszcze mała zmiana, molinezje się ruszyły, wyjadają pokarm z dna, czy mogę to ja je peszyć? Mam akwarium koło monitora, jedyne miejsce aktualnie dostępne. Do kilku miesięcy będę mógł dać gdzie indziej jak przygotuje nową szafkę pod akwarium żółwia

__

pozdrawiam, eGz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Zawsze, podkreślam zawsze trzeba czytać o rybach, o starcie akwariumu i o dojrzewaniu, zanim się założy zbiornik... :roll:

Trzeba odczekać 3 lub więcej tygodni, by akwarium dojrzało (bakterie nitryfikacyjne muszą się zagnieździć, ale 2 tyg też mogą być)

Rośliny trzeba zasadzić w wodzie z mniejszą ilością chloru, bo na nie też źle wpływa. Żwirek trzeba zawsze dobrze wypłukać na przemian w gorącej i zimnej wodzie (nie mówię o substratach i innych). Rośliną również trzeba zapewnić dobrą temperaturę, oświetlenie, nawożenie.

Chlor, niedojrzałe akwarium, brak roślin - przyczyna zgonu ryb. Poza tym do tego akwarium nadają się tylko gupiki i kiryski pandy, i to w stadku, a albinosy i molinezje ... Molinezje mogą zdechnąć, a albinoski oddaj do sklepu.

Skoro się ruszyły, więc może widnieje jakieś światełko. Przyczyną takiej reakcji może być też zła aklimatyzacja.

 

Co do samiczki gupika:

Nie martw się, jak będziesz miał dla stadka dobre warunki będziesz miał wysyp młodych. ;]

A do tego akwarium to polecam Ci gupiki+platki, tylko przed kupnem tych rybek musisz poczekać, aż akwa dojrzeje.

A molinezje są za duże do tego zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkreślę, że to woda ze studni, mogę dać trochę wody z akwarium żółwia, jest tam sporo bakterii nitryfikacyjnych, porządna filtracja unimax 700. A żwirek myślałem, że dobrze wyczyściłem, ale woda jest naprawdę w minimalnym stopniu mętna.

 

Oczywiście znajdę na forum dlaczego miałbym oddać albinoska?

 

Zachęcam też do odpowiedzi na resztę pytań :)

 

Póki co, dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wezmę wodę od kolegi, rośliny też jakieś mi da

 

Podstawa akwarium to 29x74, wys 36,5

 

Drugi kirys to na 99% kirys pstry

 

Nie pomyślałem wcześniej ale przełożyłem oświetlenie z żółwiego akwa, tylko jarzeniówka daje niebieskie światło, zastępcza bo się mi spaliła, muszę kupić dzienną 685 oznaczenie chyba o ile pamiętam, ta ma 492 i jest napisane, że do akwariow morskich

 

Może zwiększę napowietrzanie dla molinezji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium jest niedojrzałe biologicznie, a jak sam napisałeś ryby są wrażliwe na związki azotu które będą teraz szalały w baniaku.

 

Sama dojrzała woda to nie wszystko, większość bakterii nitryfikacyjnych znajduje się w filtrze. Samo dolanie wody z dojrzałego zbiornika trochę tam jednak pomoże. Przy molkach i gupikach mógłbyś dodać trochę soli niejodowanej, ma ona pewien wpływ na wchłanianie przez ryby związków azotu, a ta rodzina żyworódek toleruje, a nawet lubi dodatek soli.

Optymalnym rozwiązaniem byłoby oddanie komuś ryb [np. temu koledze] i wprowadzenie ich do baniaka jak akwarium już dojrzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może włożę na dzień do akwa z żółwiem filtr żeby się nachapał chociaż trochę bakterii nitryfikujących? Obejdą się rybki bez jednego dnia napowietrzania?

Zawsze mogę przełożyć na godzinkę na silne napowietrzanie

 

EDITT:

wlałem 20l wody z żółwiego akwarium, molinezje po:

-15 min stały się ruchliwsze, dalej spędzą jakiś czas w miejscu na dnie ale dość często pływają i jedzą

-1,5 dnia molinezje zachowują się raczej normalnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...