Skocz do zawartości

Prawdopodobnie martwica, oodoinoza lub ospa rybia


Narfann
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

BŁAGAM O POMOC!!

Jestem początkującym akwarystom, i mam moje rybki od jakiś 2 tygodni...

Opisze swoją historię ( gdyż każdy fakt może być podobno istotny):

Kupiłem akwarium 112l. mój pierwszy błąd który dopiero teraz zauważyłem to to, że nie wypukałem żwiru kupionego w sklepie. Mam filtr zewnętrzny i po jakiś około 3 dniach działania go wpuściłem do akwarium 1 bojownika i 2 neonki. Ponieważ dobrze się trzymały i nic im się nie działo po kolejnych 3 dniach dokupiłem 3 neonki o 4 danio, nadal wszystko jest ok karmie je na początku zooplanktonem ale potem przechodzę na płatki. Po kolejnych kilku dniach dokupuję 4 gupiki ( błąd który zauważyłem to to że nie robiłem im kwarantanny i wszystkie ryby od razu wkładałem do akwarium odwracałem worek a one razem z wodą ze sklepu wypływały, i teraz zaczyna się dziać źle.

Gupikom zaczynają odpadać kawałki ogonów. Ponieważ pani w sklepie zoologicznym powiedziała mi że gupiki nie mogą żyć bez samiczek i to może być powodem odpadania płetw dokupiłem 8 samiczek gupików i przy okazji piskara, ale na wszelki wypadek dokupuje sól akwarystyczną sanital i bez wahania wsypuje 5 łyżeczek.

Po jakimś czasie widzę że na końcówkach ogonów gupików jest białe a ich dolna płetwa jest postrzępiona. Moja pierwsza myśl martwica płetw lub pleśniawka. Jakieś dwa dni temu zobaczyłem, że na neonkach pojawiają się białe małe kropki, a jedna samiczka gupików umarła i nie ma tylnej płetwy.

Pomóżcie mi co robić błagam!!

Niestety zdjęć nie udało mi się zrobić ponieważ rybki są zbyt ruchliwe, oraz z przepraszam za haotyczność mojej opowieści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium nie dojrzewało. Musi dojrzewać 2-3tyg.

Wydaje mi się, że to Bojownik. Gupiki mają dość długie ogony, a więc Bojownik bierze go za swojego przeciwnika i gania go po akwarium, aż w końcu ma tak postrzępiony ogon, że po prostu ginie. Oddaj wszystkie Gupiki lub Bojownika. Niepotrzebnie wsypałeś sól nie wiedząc o co chodzi.

Akwarium jest za małe na 2 ławice czyli Neony i Danio. oddaj Danio lub Neony, nie wiem co Ci się podoba więc wybierz jeden gatunek i tak z 10-15 sztuk.

Właściwie to oddaj wszystkie ryby, ponieważ akwarium nie dojrzewało i istnieje prawdopodobieństwo, że wszystkie ryby padną. Podaj parametry wody.

 

Błędem wielu początkowych akwarystów jest to, że nie czytają przed założeniem zbiornika podstawowych informacji w książkach, internecie lub gazetach i Ty go właśnie popełniłeś. Masz dostęp do internetu to trzeba było się zapytać o obsadę i całą resztę.

To żadna martwica, chyba, że neony mają ospę, bo mówisz, że mają jakieś kropki białe.

Aha i nie sugeruj się nigdy tym co mówią w sklepach, bo po prostu kłamią. Dlaczego ? Bo to należy do ich pracy, chcą jak najwięcej sprzedać wmawiając klientowi ryby nie nadające się do takiego zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ akwa masz od 2 tyg. możesz śmiało próbować naprawić błędy robiąc restart zbiornika.Nie wylewaj jednak całej wody bo mimo wszystko jakieś bakterie nitryfikacyjne już się tam rozwinęły.Wypłucz i wygotuj żwir.Wsyp go z powrotem do akwa.Posadź rośliny Zainstaluj sprzęt i wlej z powrotem wodę i wpuść rybki.Jeśli chodzi o bojowniki i gopiki to jeśli będzie w akwarium dużo roślin to nie powinny za bardzo wchodzić sobie w drogę.U mnie były i gupiki i bojownik i nie podgryzał dorosłych gopików.Co innego narybek.Ten ginął w błyskawicznym tempie w pyszczku bojka.Danio i neonki jw.

No coż frycowe trzeba zawsze zapłacić.Jak napisał Andrej zanim coś kupisz poczytj w necie lub pytaj na forum a nie sprzedawców w sklepie. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Objawy chorobowe Twoich ryb z tego co piszesz zbiegły się z drugim tygodniem zalania zbiornika (to z reguły czas najwyższego wzrostu jonów azotynowych NO2- zanim domknie się cykl dojrzewania i bakterie zaczną utleniać te jony na azotanowe NO3-).Najpierw bez wyłączania tego filtra zewnętrznego podmień 50% wody,ustaw temperaturę 28-31 stopni,zacząłeś leczyć już solą ale można po podmianie zmienić na mfc,czy pokrewny środek,wylot filtra powinien podczas leczenia powodować intensywny ruch wody przy powierzchni,celem dobrego natleniania wody,albo jak masz czym to na czas leczenia napowietrzać zbiornik,zrób testy azotowe ,nie syp na razie pokarmu,podmiany w razie pojawiania się azotynów 30%.

Nie dopuszczalne jest w tym wypadku żadne oddawanie ryb ani dokupywanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez zdjęć trudno powiedzieć co im jest.Sądząc po białych kropkach i czasie jaki jest akwa to może być ospa.A tu może pomóc podniesienie temp.do ok.30oC.Możesz zastosować też sól niejodowaną ale lepiej niech się wypowie ktoś kto wie trochę więcej na ten temat.Odpukać ale nie miałam u siebie ospy od kilku lat a leczyłam ją Costapurem , :( niestety dziś nie do kupienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co robić restart?jest zupełnie zbędny zbiornik ma 2 tyg więc w jakim celu?podmiana połowy wody z odmulaniem podłoża i leczenie.Jeśli masz w sieci wodę bez chloru ,czy chloraminy to nie musi być odstawiana,pozytywny wpływ ma nalewanie kranówki do wiadra prysznicem pod silnym ciśnieniem co znacznie podwyższa potencjał redoks wody i bardzo łatwo można poczuć gdy się tak nalewa czy została niedawno uzdatniana chlorem.Wyraźny ostry zapach dyskwalifikuje podmianę bezpośrednią większą jak 10-15%.Trzeba też pamiętać że stosowane środki lecznicze mają wiele wad np.te z grupy mfc (błękit metylowy ,zieleń malachitowa i formalina), wspomniałem Ci wyżej o nich bo są skuteczne ale niszczą też bakterie nitryfikacyjne) a u Ciebie wygląda i tak kiepsko wygląda proces nitryfikacji.Więc w dojrzałym zbiorniku bym Ci tego nie polecił,z solą niejodowaną nie mieszaj tych środków,jak chcesz pozostać przy soli to jedna łyżka na 10l wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przed wsypaniem do akwarium nie wypłukał żwiru to żadne odmulanie nie usunie tego syfu.A tak przynajmniej to nadrobi i może dokupić jakieś podłoże dla roślin.

Nieprawda to nie ma żadnego znaczenia,a np. ziemię ogrodową jak byś zastosował pod żwir to też byś ją wypłukał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy,że nie płuczesz żwiru przed włożeniem do akwa? Osobiście bym się trochę bała wsypać nie płukany. W tym który kiedyś kupiłam było mnóstwo różnorodnego syfu.Po zalaniu wodą ani myślało to to osiąść na dnie,wszystko unosiło się w wodzie a na powierzchni był kożuch. A co do ziemi to przysypujesz ją żwirem a co niektórzy (m.in. ja)ladą na nią sietkę, żeby te najdrobniejsze frakcje nie przedostawały się do wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy,że nie płuczesz żwiru przed włożeniem do akwa? Osobiście bym się trochę bała wsypać nie płukany. W tym który kiedyś kupiłam było mnóstwo różnorodnego syfu.Po zalaniu wodą ani myślało to to osiąść na dnie,wszystko unosiło się w wodzie a na powierzchni był kożuch. A co do ziemi to przysypujesz ją żwirem a co niektórzy (m.in. ja)ladą na nią sietkę, żeby te najdrobniejsze frakcje nie przedostawały się do wody.

Ależ płuczę Waxi żwir.Tylko odnosząc się do tematu Narfann nie ma żadnej podstawy by sądzić że przyczyna powstałego problemu leży po stronie niewypłukania żwiru,bo to samo zaistniało by gdyby nawet ten żwir był dokładnie wypłukany a nawet wygotowany.Kolega zaznaczył tylko że go nie wypłukał o nie klarownej wodzie nie było mowy ,ba nawet wpuścił kilka ryb i miały się dobrze.Drobiny iłu,materii organicznej , nietonące drobiny,o których piszesz tak czy siak po kilku dniach są odfiltrowane czy wiązane przez bakterie i woda stanie się klarowna,dlatego nie uważam że restart jest potrzebny,(to dalsze męczenie i stresowanie chorych już ryb).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...