Skocz do zawartości

Budowa pokrywy (pytania)


lolololo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Czytałam trochę na temat tworzenia pokrywy dla akwarium ze spienionego PCW. W każdym to projekcie była mowa o wielkich akwariach (powyżej 100cm dł), a co za tym idzie zastosowano grubość 10mm.

Zastanawiam się jaką grubość tego tworzywa mogę zastosować w moim małym zbiorniku o wymiarach 36x18. Wydaje mi się, że 10mm to będzie za dużo. Chętnie bym zamontowała 2 świetlóweczki, ale jako że nie ma tak małych świetlówek jestem zmuszona na kupno żaróweczki.

 

Myślę o tego typu pokrywie:

http://www.retez.pl/Budowa-pokrywy.php

 

Tyle tylko, że będzie bardzo wysoka :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, no, no. Kobitka majsterka. ;)

Moim zdaniem elementy 1 i 3 można zrobić z cieńszego PCV. Bo 1 cm odstające coś od ścianek zbiornika, będzie nieco chamsko wyglądać.

2 i 4 mogą być grubsze. I tak nie będą widoczne, a sprawią, że pokrywa będzie pewniej leżała na akwarium.

Klapę pokrywy (el. 5) zrobiłbym jednak z PCV gr. 1cm. W końcu będzie tam zamontowane oświetlenie. A wkręty trzeba do czegoś przykręcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam taką pokrywę na akwarium 62 x 45 cm

 

robiłem z pcv o grubosci 8 mm (takie mam szyby) i 3mm - górna , przednia i tylna częśc są 8mm - boki są 3mm i przykręcone do góry , przodu i tyłu. Taka pokrywa bez problemu uniosła dwie belki 2x18W z magnetycznymi statecznikami.

 

Opiera się na przedniej i tylnej scianie - 8mm pcv pokrywa sie z grubością szyb na to są jeszcze nakładki z 3mm pcv zachodzące na szybę , żeby pokrywa sie nie zsunęła z szyby ( linku jest 2x10mm u mnie 8+3 co w zupełności wystarcza)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

według mnie koszty i tak będa bardzo podobne do gotowej pokrywy

Jeżeli chce się mieć porządne oświetlenie to nie będą - własna robota wyjdzie zawsze taniej.

 

Natomiast w przypadku akwarium wynonanego na zamówienie w wymiarach niestandardowych praktycznie nie ma wyboru - cena pokrywy wykonanej na indywidualne zamówienie raczej skutecznie zachęca do majsterkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...