Skocz do zawartości

400l początki projektu


aspires
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów 1 post na tym forum,

mam nadzieje ze mój projekt z waszą pomocą przeprowadzę bez większych problemów :help:

dwa miesiące temu kupiłem baniaczek 400l 200x50x40h i od tego się zaczęło :D następnie musiałem kupić nowe meble bo na starych nie było możliwości ustawienia baniaka w pokoju 3.6m x 3.2m na ścianie nośnej pod akwa jest zrobiony stelaż z profili stalowych 40x40x3 wyspawany dość solidnie weszło 24m wiec mam pewność że się nic nie zawali piętro niżej, meble są wkomponowane w stelaż co wyszło w miarę ok, dodatkowo jest on przykręcony do ściany tak dla pewności mieszkam w bloku z lat osiemdziesiątych wielka płyta i to na 10 tym pietrze przez co bylem trochę sceptyczny do aż tak dużego ciężaru ale po wizycie u sąsiada blok obok który na 7 pietrze ma 920l śpię spokojnie o wytrzymałość stropu akwa kupiłem bez pokrywy i musiałem zrobić coś w deseń mebli wyszło nawet spoko jako ze miałem trochę halogenów zamontowałem je na początek zanim nie dorobię się świetlówek planuje 8x54W hagen life glo

filtracja fluval g6 i jakiś aqua szut wewnętrzny typowo mechaniczny napowietrzanie przez kurtynę powietrzna 120 cm plus deszczownica co do obsady zostaje przy tęczankach i teraz zaczynają się schody mojej wiedzy, jakie rośliny będą odpowiednie dla tęczanek :?: bo w moim starym 112l miałem mchy i anu-biasy plus jakaś kryptokomuna :D nie przywiązywałem wielkiej wagi do poprawności biotopu, jakie podłoże dla roslin wybrać aby nie wpływało znacząco na parametry wody i było odpowiednie dla samych roślin,

jako główne podłoże mam żwir kwarcowy 25kg w granulacji 10-30mm wysypany na kurtynie oraz 90kg jako podłoże główne zrobiłem tez podmianę wody z łazienki aby nie trzeba było z wężem po mieszkaniu latać :)

jeśli macie jakieś pomysły lub sugestie chętnie przyjmę każdą radę

http://img94.imageshack.us/img94/5659/p1000701a.jpg

http://img834.imageshack.us/img834/8342/p1000703.jpg

http://img827.imageshack.us/img827/6758/p1000737r.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd pomysł na tak gruboziarniste podłoże? Nie lepiej póki jeszcze nie jesteś dalej z projektem wymienić je na 10 razy drobniejsze 1-3mm ? Trochę nie jasno piszesz więc nie wiem o co tak naprawdę z tym podłożem chodzi...ale..takie grube jeśli nawet przysypiesz drobniejszym to i tak się wymiesza i nie będzie ładnie wyglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok trochę wyjaśnię o co z tym podłożem mi chodzi :arrow:

wybrałem taki gruby żwir 10-30mm nad kurtynę napowietrzająca aby uzyskać

równomierne rozprowadzenie bąbelków wydobywających się z dna po całej linii kurtyny

jeśli bym zasypał kurtynę w całości drobnym żwirem została by nadmiernie ściśnięta

co skutkowało by uwalnianiem powietrza tylko na około 30% powierzchni kurtyny

już to testowałem w starym 112l i takie rozwiązanie daje najbardziej mnie satysfakcjonujący efekt

w miejscach wolnych od grubego żwiru zamierzam dać jakiś substrat dla roślin

i następnie całą powierzchnie dna przysypać żwirem kwarcowym 2-4mm zamówiłem 90 kg wiec na pewno mi wystarczy

oczywiście rośliny posadzę tylko w miejscach wolnych od kurtyny i grubego żwiru

czyli w substacie i żwirze 2-4mm wiec raczej będzie ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium jak na ten litraż nie jest wysokie, więc spokojnie można zaszaleć z roślinkami nie martwiąc się o niedoświetlone dno. Jeżeli chodzi o kurtynę- owszem przy np. paletkach wygląda ładnie, ale w innym wypadku :roll:

Masz duże akwarium- długie- dzięki czemu naprawdę można zaszaleć jeżeli chodzi o wystrój. Popatrz na inne akwaria naszych użytkowników poszukaj w internecie....

 

Myślisz o tęczankach? Z tego co mnie pamięć nie mysli- biotop Australii- dno piaszczysto-żwirowe, do tego skały pokryte roślinkami, duże rozłożyste korzenie, kawałki pni drzew.

Rośliny: Cryptocoryna, Hygrophlia, Zwartka...A do tęczanek kilka sumów i będzie git ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurtynę miałem z mojego starego akwarium i uznałem ze lepiej jak będzie wsadzona do akwa niż do szuflady

zważywszy na jej koszt jaki kiedyś poniosłem

ilość pęcherzy można regulować a ja wcale nie zamierzam tłoczyć do niej ogromnych ilości powietrza

zależało mi jedynie na jej wykorzystaniu poza tym gruby żwir kupiłem za 12 zł/25kg a drobny za 1.5zł/kg

przy tym projekcie muszę liczyć się z każdą złotówką wolałem zaoszczędzić i kupić porządny filtr i grzałkę

co do naturalności tych bąbli z dna to jakoś to przeżyje a w przyrodzie czasem z dna uwalniają się bąbelki gazu wiec .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie lepiej wystawić ją na jakimś serwisie aukcyjnym, albo nawet dać ogłoszenie o sprzedaży na forum, a za pieniądze z niej zakupić rośliny? Niestety ale oszczędzanie na samym starcie akwarium nie rokuje dobrze. Chyba lepiej na początku wstrzymać się z jego zalaniem i uzbierać pieniądze na podłoże itd. niż za jakieś 2-3 miesiące stwierdzić że akwarium się nam nie podoba i wydawać kolejne pieniądze na nowy żwir i dodatkowo zakładać akwarium od nowa. No nie wiem, taka jest moja teoria. Akwarystyka opiera się na cierpliwości i niestety dosyć dużych wydatkach.

 

Więc pozostaje nam tylko czekać fotki z kolejnych etapów pracy. Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie lepiej wystawić ją na jakimś serwisie aukcyjnym, albo nawet dać ogłoszenie o sprzedaży na forum, a za pieniądze z niej zakupić rośliny? Niestety ale oszczędzanie na samym starcie akwarium nie rokuje dobrze.

sprzedaż raczej odpada wolę ją mieć nawet jeśli miałbym ją włączać tylko od święta

co do roślin mam na nie przeznaczone 150 zł wiec powinno starczyć na początek

największym wydatkiem był filtr ale mam go już za sobą teraz czeka mnie oświetlenie

i muszę też jakiś korzeń kupić macie jakieś propozycje co do gatunku drewna (korzenia) pasującego pod biotop

i czy wybrać kilka mniejszych 8-10 szt czy lepiej 2-3 większych ??

 

EDIT

http://img810.imageshack.us/i/p1000738w.jpg/

http://img836.imageshack.us/i/p1000739s.jpg/

http://img824.imageshack.us/i/p1000740k.jpg/

http://img808.imageshack.us/i/p1000741m.jpg/

http://img707.imageshack.us/i/p1000742pc.jpg/

zrobiłem małe postępy :) kupiłem dość duży korzeń w akwarystycznym bo na giełdę na Balickiej nie zdążyłem dojechać :(

przed włożeniem do akwa był gotowany przez około 25 min w słonej wodzie

nastepnie zmiana wody na słodką kolejne 2x25 min za każdym razem dokładnie płukany i jeszcze mi barwi wodę

mam nadzieje ze węgiel aktywny pozbędzie się reszty zabarwienia wody

na gotowanie i płukanie żwiru poszły prawie 2 dni oraz 8 metrów wody

pomimo informacji na aukcji że żwir był płukany jakoś w to nie mogę uwierzyć

wlałem też szczepy bakterii sera nitrivec i teraz muszę trochę poczekać

zastanawiam się też czy nie rozłupać tego korzenia na kilka mniejszych

jutro podjadę na giełdę i rozglądnę się za jakimiś roślinami i substratem na początek obsadzam tylko 3 plan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja chyba jestem ślepa :) . Na tym filmiku niemal zupełnie nic nie widzę .

Może jakieś zdjęcie doświetlone specjalnie dla "słabo widzących" :) ?

Światło jest po 30 sekundzie. :P

 

Mam jedną uwagę, to typowy przykład dlaczego filtry wewnętrzne są be.

Ja rozumiem, wewnętrzny mechanik, ale po co taka duża gąbka do tego zadania. ;)

Przy małej, jak chodzi o filtrację mechaniczną - uzyskasz to samo [bo od biologicznej masz spory kubeł], a zyskasz na miejscu i wyglądzie akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba jestem ślepa :) . Na tym filmiku niemal zupełnie nic nie widzę .

Może jakieś zdjęcie doświetlone specjalnie dla "słabo widzących" :) ?

Światło jest po 30 sekundzie. :P

 

faktycznie :) .

 

A akwarium ładne...chociaż jeszcze jakby nie wiadomo w jakim kierunku idzie aranżacja. Litraż niczego sobie, rybki mają gdzie pośmigać, co jak widać wykorzystują :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:google:

zastanawiałem się czy jeśli w dzień rośliny pobierają co2 a w nocy tlen co jest wiadome :zamieszany:

czy w akwarystyce stosuje się tylko podawanie co2 :?::?:

czy można podawać tlen medyczny (bo to nie to samo co techniczny) w nocy po tej samej instalacji co co2

jaki to przyniesie wpływ na rośliny i akwarium ogólnie :?::?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do zbiornika jako takiego nie wypowiem się bo to baniak zupełnie nie w moim stylu. Ale zapytać muszę - ludziska skąd u was pomysły z tymi "kurtynami, bąblami powietrza wypływającymi z podłoża, żal i smutek mnie ogarnia jak patrzę na coś takiego ;)

Podaje się tylko co2, ze względu na stosunkowo niewielkie zamulenie podłoża bakterie nie wyprodukują go w ilości wystarczającej. Rośliny pobierają w nocy tlen w śladowych ilościach, na pewno przy tej obsadzie nie zabraknie go w zbiorniku.

ocena 3\10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie czytałeś to nie wiesz dlaczego kutryny nie zdjął :roll::roll: nastepnym razem poczytaj a jak dla mnei 9/10

A ja nie pisze o tym dlaczego nie zdjął, ale dlaczego w ogóle montował, proszę czytać ze zrozumieniem i nad emocjami panować.

 

dzięki za oceny :lol:

co do kurtyny to w moim przypadku łatwiej było ją zostawić niż demontować

W każdym bądź razie powodzenia i czekamy na aktualizację za jakiś czas 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...