Skocz do zawartości

Jak zwalczyć glony?


belveder
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

postaram się wszystko przedstawić dokładnie. A więc, ok. 2 tygodnie temu, przed wyjazdem na urlop moim akwarium mieli zająć się rodzice. I tak zrobili (nie do końca :cry: ). Ale po kolei.

testy przed wyjazdem:

Ph - 7,5

NH3 - 0

NO2 - 0

NO3 - 0

PO4 - 0

Fe - 0

Używam testów Zoolek (kropelkowe)

Kh i Gh nie robiłem.

Podmiana 30 litrów wody odstanej.

CO2 - bimbrownia

W trakcie urlopu regularne telefony i odpowiedź "wszystko ok".

Po powrocie wchodze i oczom nie wierzę. Wszystko ok dało mi nieźle w gębę.

CO2 - nie chodzi, filtr nie chodzi, ryby przekarmione (chociaż dokładny instruktaż był), na tylnej szybie małe zielone plamki (jakiś glon), na roślinkach jakieś krótkie, nitkowate glony. A więc następnego dnia podmiana, czyszczenie filtra, nowy zacier do CO2 oraz głodówka obsady. kolejnego dnia po podmianie testy.

Ph - 8

NH3 - 0

NO2 - 0

NO3 - 0

PO4 - 1

Fe - 0

Teraz trochę o zbiorniku:

akwa 160l

grzałka 200W z termostatem

filtr Aquael FZN-3

oświetlenie 2x30W plus 2x13W, czas świecenia 9h

podłoże czarny bazalt

Flora:

rogatek

moczarka

nurzaniec

glosia

java moss i jeszcze jakiś

wszystkich nazw nie znam ale wrzucę zdjęcie

 

Fauna:

neon - 16 szt

kirysek (chyba spiżowy)- 5 szt

kiryśnik - 3 szt

żałobniczka - 5 szt

glonojad - 1 szt

otosek - 4 szt

molinezja - 3 szt

gupik - 6 szt

danio - 5 szt

jeżeli macie zastrzeżenia do obsady walcie śmiało, ale GŁÓWNIE proszę o pomoc jak zwalczyć te glony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi wychodzi z testu (kolor płynu w probówce żółtawy). I robię tak jak w instrukcji. Może robię coś źle, albo test do kitu. Nie wiem

 

 

Edit:

 

Zrobiłem restart ze względu na kiepski stan. Zmusiło mnie do tego brak odpowiedniego oświetlenia, brak CO2. Przed wpuszczeniem obsady akwarium dojrzewało 2 tygodnie (wyczytałem na forum że wystarczy). Po tym okresie wpuściłem ryby i do wyjazdu wszystko było ok. Jeżeli jest niedojrzałe to co teraz powinienem zrobić? Od nowa restart?

 

Andrerw: edytuj posty, a nie pisz jednego pod drugim.

noovaa masz rację właśnie postanowiłem wykonać jeszcze raz test na NO3 i wynik 20. coś musiałem źle robić. Jutro test powtórzę i podam wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o testy NO3 i PO4 nie wierzyłbym testom Zooleka gdyż często pokazują co chcą. Polecam JBLa, są w miarę dokładne i dość tanie w użytkowaniu gdyż można po zużyciu kupić uzupełnienie (sam odczynnik) do nich. Dobrze jest kupić testy najważniejsze dla ustalenia dawek nawozów jak najdokładniejsze (NO3, PO4, Fe) - np. JBL, Sera, Tetra - te pierwsze będą najtańsze.

pH masz bardzo wysokie, jakie masz podłoże i ozdoby, bo zdaje się że coś Ci je w akwarium podnosi (i twardość pewnie też). pH zbijesz za pomocą CO2, twardość węglanowa (KH) będzie potrzebna, żeby sprawdzić stężenie CO2 w wodzie.

Na początek walki z glonami:

*wysokie stężenie CO2

*więcej potasu (np. w postaci K2SO4)

*dokładny pomiar poziomu NO3 i PO4 co pozwoli ustalić, czego jest za dużo lub za mało w wodzie i wówczas decyzja na o nawożeniu lub jego braku)

Z mikro bym się wstrzymał do czasu zauważania niedoborów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli NO3 wynosi 20, a NO2: 0, stawiałabym na to że jednak jest dojrzała. Spróbowałabym na początek najprostszych metod zwalczania glonów (testów Ci nie polecę bo sama ich nie używam ;P).

 

1. 2 dni całkowitego zaciemnienia, po czym zaczynasz świecić od 6h i przedłużasz codziennie o 15 minut.

2. Podmiany wody 2 razy w tygodniu 15%.

3. Do akwarium dajemy napar z zielonej herbaty, szyszki olchy, liście dębu (nie koniecznie wszystko na raz) - co spowoduje, że woda zabarwi się na brązowo ale nie zaszkodzi.

4. Glony z szyb usuwamy ręcznie czyścikiem, albo nową nie używaną gąbką do naczyń.

5. Możesz zakupić / pożyczyć neritiny (najlepsze ślimaki na glony, ale zostawiają od groma jaj które trzeba skrobać z szyb, a jak się nie zeskrobie to i tak z nich nic nie będzie), albo ampularie (słabiej jedzą glony, ale jedzą) i ew. krewetki amano.

6. Najgorzej wyglądające części roślin usuwamy, a co dasz radę czyścisz z glonów ręcznie.

 

Wysyp jest najpewniej spowodowany niedziałającym filtrem i/lub nieregularnym oświetleniem. W moim akwarium, jak miałam problem z glonami w sumie szyszki olchy i BARDZO regularne świecenie wystarczyły by się ich pozbyć prawie całkowicie. Jeśli nie jesteś w stanie włączać lub gasić światła dokładnie o tych samych godzinach, polecam włącznik czasowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

noovaa dzieki za dobre rady. Najpierw spróbuję z tymi szyszkami (jest ich u mnie pod dostatkiem). Światło włącza się i wyłącza regularnie ponieważ wyłączniki posiadam. Na dzień dzisiejszy widzę że troszeczkę glony ustępują ale bardzo wolno. Będę obserwował i dam znać co się dzieje. jutro podmiana.

Odnośnie szyszek: trzeba je wygotować? Czy wrzucić od razu do wody i w jakiej ilości?

NO3 na poziomie 20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...