Skocz do zawartości

celestichtys margaritatus-kompendium wiedzy


marcin 1g2
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsze wzmianki o tej rybie obiegły internet w 2006 roku, i z początku myślano że ryba jest wymysłem internautów ( ze względu na niesamowite ubarwienie rybki ,myślano że pierwsze zdjęcia zostały spreparowane za pomocą photoshopa).

Pierwsze sztuki tej rybki zostały odłowione z maleńkiego stawu (zasilanego wodą źródlaną) niedaleko miasta HOPONG (miasto zlokalizowane w górzystym terenie ok 30 km na wschód od jeziora INLE ).Ten teren jest miejscem nieustannych walk i "obcym" wstęp był wzbroniony, pewnie dlatego tak długo nie wiedzieliśmy o istnieniu Danio Perłowego (prawidłowa polska nazwa), mimo iż rybka była dobrze znana miejscowym restauratorom którzy hurtowe jej ilości przyrządzali jak frytki - po prostu smażąc na głębokim oleju.Oryginalnie nazwana microrasborą galaxy po badaniach prowadzonych przez Tyson R.Robertsoficjalnie uznano iż rybka genotypem bardziej przypomina danio niż razbory i zmieniono jej nazwę na celestichtys margaritatus - co oznacza w wolnym tłumaczeniu niebiańską rybę ozdobioną perłami.Największe odłowy naturalne tych rybek pochodzą z okolic jeziora Inle i Hopong.Pan Tin Win z Hen Aquarium odwiedził miejsca odłowu ryb i wg. jego opisu miejsca gdzie znajdowane są rybki charakteryzują się krystalicznie czystą wodą i pH ok 7,3, dno zbiornika pokryte jest piaskiem.Są to bardzo płytkie zbiorniki (ok 30 cm), z bujną roślinnością (często jest to po prostu zalana łąka bądź pole ryżowe).Zbiorniki są mocno oświetlone promieniami słonecznymi.Obecnie gatunek ten, z powodu rabunkowej gospodarki odłowów jest zagrożony wyginieńciem.

 

Wygląd: małe rybki, które mogą dorastać do 2,5- 3 cm długości.Smukła sylwetka, ciało koloru szaro-grafitowego pokryte perłowymi plamkami. Płetwa grzbietowa, ogonowa i odbytowa czarno-czerwonymi paskami (czerwony otoczony dwoma czarnymi). Płetwy brzuszne i brzuch zabarwione na czerwono-tak wygląda samiec. Jak wynika z moich obserwacji samica zazwyczaj ma okrąglutki brzuszek i jest bledsza od samca. Płetwy piersiowe są przezroczyste, a brzuszek bardziej pomarańczowy niż czerwony. Cechą charakterystyczną jest występowanie u dojrzałych płciowo samic czarnego punktu w miejscu gdzie znajduje się otwór płciowy.

 

Pokarm:Przyjmują drobne pokarmy suche,lecz z moich obserwacji wynika że najlepsze efekty daje karmienie oczlikiem

 

Warunki:Gatunek dość łatwo adaptuje się do wszelkich warunków, choć pochodzi z wód lekko zasadowych, spokojnie rozmnaża się nawet w kwaśnej wodzie.Wytrzymuje duże wahania temperatury, ale najlepsza dla nich temperatura mieści się w przedziale 22-24 stopnie.Rybka nie potrzebuje też dużych zbiorników.Przygodę z tym gatunkiem spokojnie można zacząć od zbiornika 25 litrów (choć im większy tym lepszy).Ja hodowałem stadko 34 sztuk galaxy w 240 litrach i codziennie wyciągałem z akwarium kilka sztuk młodych.Młode zbierały się wśród roślin przy lustrze wody.

 

Rozmnażanie:Rybka ta rozmnaża się bardzo łatwo zarówno w akwarium ogólnym jak i w tarliskowym.W akwarium tarliskowym polecam całe dno obsadzić blyxą lub heńkiem bardzo gęsto, gdyż tarlaki lubią zjadać maleńką ikrę ( jedna samica składa do 40 ziarenek ikry ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...