Skocz do zawartości

Towarzystwo dla Welonki


ksal
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 tygodnie temu odpaliłem akwarium (45l, filtr AquaEL Fan-1 plus, grzałka, żwirek, korzeń, trochę roślinek [kryptokoryna, nurzaniec, cabomba, żabienica, linobium rozłogowe, mech jawajski]), wrzucony został biostarter. Całość zaaranżował znajomy akwarysta. Miał to być prezent dla dzieci oraz jak się okazuje początek mojego nowego hobby :D

 

Po tygodniu dostalem w prezencie 2 welonki (oranda czerwona, drugi cały pomarańczowy z czarnymi końcówkami płetw), ktore musiałem wpuścić do akwarium. Zacząłem czytać i zbierać informacje na temat hodowli ryb i utrzymania akwarium.

 

Po dwóch dniach oranda podziękowała za współpracę (po całym dniu bycia apatyczną, bez apetytu i chęci na cokolwiek) - smutno. Został ten pomarańczowy.

 

Z tego co wyczytałem na forach, do welonek trzeba znacznie większe akwa (>130l) oraz że to ryby zimnolubne, raczej nie łatwe w pielęgnacji (wymagające) oraz że nie wiele innych gatunków ryb może z nimi żyć (ze wzgledu na temperarute, gabaryty oraz duże płetwy).

 

Ponieważ play miałem inne postarałem się lekko je zmodyfikować i uwzglednić obecność welonki. Dokupiłem parę rybek - ponizej obecna, docelowa obsada, która juz sobie 5 dni żyje w zgodzie. Temperature mam ustawioną na 23-24 stopnie - w ciagu dnia jest 24 moze 24,5 stopnia (nagrzewa się woda od lampy), w nocy 23.

 

Czy poniższe towarzystwo ma przyszłość? Wszystkie ryby są dosyć ruchliwe, rzucaja się na pokarm (płatkowany+sporadycznie tabletki). Neonki (czerwone) jedzą jakby najmniej z tego co widzę, moze to kwestia pokarmu?, czym je karmić - podczas karmienia zjedzą 1-2 malutkie płateczki, czasem wyplują, gupiki czy welonka pożerają ile się da, nawet z dna czy z roślin, również glony.

 

Przy okazji jeszcze jedno pytanie. Dobierając obsadę kierowałem się również tym czy rybka żyje w stadzie czy nie koniecznie. Stadny jest neon czerwony czy kirysek spiżowy. Często przeglądając fora widzę że użytkownicy mają 1 lub 2 kiryski czy neony - jak to wiec z tymi stadkami jest ?

 

Aktualna obsada:

1x welonek

6x neon czerwony

4x gupik

4x kirysek spiżowy

4x krewetka red cherry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozbycie się prezentu to nie taka prosta sprawa - poza tym mi się spodobała i przywiazałem się do niej po tygodniu.

 

Jeśli pozostałe rybki mogą życ w temp 23-24 stopnie, to dlaczego tego tak nie zostawić ?

Ale ta 1 nie może żyć w takim litrażu.

No i oczywiście cała reszta nie mogą żyć w temp 23- 24 stopnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Która konkretnie nie może żyć w temp 23-24, bo przeglądając różne opisy rybek, taka temperatura mieście się w dopuszczalnym przedziale, konkretnie (źródło: http://www.superakwarium.pl):

- kirysek spiżowy: 18-26

- neon czerwony: 24-26

- gupik: 21-23

- krewetka red cherry: 24-26

 

W innych źródłach podane są podobne temperatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kirysek spiżowy Optymalna temperatura wody dla niej wynosi 25-27 °C

źródło http://pl.wikipedia.org/wiki/Kirysek_spi%C5%BCowy

 

neon czerwony 24 -27

 

gupik Optymalna temperatura to 20-23°C (pH ok. 7), rasowe odmiany są bardziej wrażliwe i wymagają wyższej temperatury (nawet do 27°C) a jakie ty masz ?

 

krewetki Temp. ok. 25 st. C, 12 GH, 5 KH, pH 6,8 - 7,5. Wrażliwa na złe warunki wodne (związki azotu i miedzi).

 

A ty chcesz trzymać jedne rybki na max dopuszczalnie wysokiej a drugie na max dopuszczalnie niskiej. To są temperatury które one wytrzymują, a najlepiej trzymać je w wypośrodkowanej temp dla wszystkich czyli w tym wypadku 25 - 26 st C nie licząc welona.

 

Poza tym jak już pisałem twoje akwarium jest za małe, już nawet te kirysy to jest przymknięcie oka. Nie mówiąc o welonie który dorasta do 35 cm i żyje 30 lat. Ciekawe ile u ciebie przeżyje.

 

ja mam np 120 litrów mam dwie welonki ( nie ja kupiłem ) i jeszcze pare rybek i pozbycie się ich nie jest takie proste. Jak mam sie ich pozbyć, jeżeli w sklepie nie chca ich kupic wymienic a nawet wziąść za friko ?

 

Bo najpierw się czyta a później się kupuje. Moim zdaniem akwarium powinno być jak najdokładniejszym odwzorowaniem natury, a nie nawalenie wszystkiego co się da. A jak chcecie dużo ryb to kupcie im porządne akwaria 300l, a nie wiaderka i wpychacie na siłę to nie akwarystyka, to już sadyzm. Później tylko posty się czyta pomocy ryby zdychają czemu ? Bardzo proste z Waszej nie wiedzy, albo głupoty ludzkiej. Ja mogę z czystym sumieniem stwierdzić iż od 5 lat nie padła mi żadna ryba. Jeszcze głupie pytanie czemu nie mogą być razem ? google nie gryzie poświęć 2 minuty na przeczytanie coś o rybie którą masz zamiar kupić, czy się nadaje. A jak się wie lepiej to po co zakładać posty doradźcie. Ryba to takie same zwierze jak pies.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kirysek spiżowy Optymalna temperatura wody dla niej wynosi 25-27 °C

źródło http://pl.wikipedia.org/wiki/Kirysek_spi%C5%BCowy

 

neon czerwony 24 -27

 

gupik Optymalna temperatura to 20-23°C (pH ok. 7), rasowe odmiany są bardziej wrażliwe i wymagają wyższej temperatury (nawet do 27°C) a jakie ty masz ?

 

krewetki Temp. ok. 25 st. C, 12 GH, 5 KH, pH 6,8 - 7,5. Wrażliwa na złe warunki wodne (związki azotu i miedzi).

 

A ty chcesz trzymać jedne rybki na max dopuszczalnie wysokiej a drugie na max dopuszczalnie niskiej. To są temperatury które one wytrzymują, a najlepiej trzymać je w wypośrodkowanej temp dla wszystkich czyli w tym wypadku 25 - 26 st C nie licząc welona.

 

Poza tym jak już pisałem twoje akwarium jest za małe, już nawet te kirysy to jest przymknięcie oka. Nie mówiąc o welonie który dorasta do 35 cm i żyje 30 lat. Ciekawe ile u ciebie przeżyje.

 

ja mam np 120 litrów mam dwie welonki ( nie ja kupiłem ) i jeszcze pare rybek i pozbycie się ich nie jest takie proste. Jak mam sie ich pozbyć, jeżeli w sklepie nie chca ich kupic wymienic a nawet wziąść za friko ?

 

Bo najpierw się czyta a później się kupuje. Moim zdaniem akwarium powinno być jak najdokładniejszym odwzorowaniem natury, a nie nawalenie wszystkiego co się da. A jak chcecie dużo ryb to kupcie im porządne akwaria 300l, a nie wiaderka i wpychacie na siłę to nie akwarystyka, to już sadyzm. Później tylko posty się czyta pomocy ryby zdychają czemu ? Bardzo proste z Waszej nie wiedzy, albo głupoty ludzkiej. Ja mogę z czystym sumieniem stwierdzić iż od 5 lat nie padła mi żadna ryba. Jeszcze głupie pytanie czemu nie mogą być razem ? google nie gryzie poświęć 2 minuty na przeczytanie coś o rybie którą masz zamiar kupić, czy się nadaje. A jak się wie lepiej to po co zakładać posty doradźcie. Ryba to takie same zwierze jak pies.

gości przeczytaj to co napisałem ze zrozumieniem a nie mi wyjeżdzasz

 

Wyraźnie napisałem, że welonki dostałem i nie jest takie łatwe pozbycie się ich, wiec najpierw czytaj ze zrozumieniem a pozniej dopiero możesz mnie pouczać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tłumacze ci tylko, że nie ja kupiłem welonki tylko je dostałem, a Ty mowisz, że kupiłem i że nie czytam itp

 

Doskonale wiedziałem ze welonki nie pasują do moich rybek, ale co miałem z nimi zrobic ? W sklepie zoologicznym nie biorą rybek od ludzi

 

Dobrze żeby nie było dostałeś te ryby wiem o tym tamto pisałem ogólnie nie tylko do ciebie więc proszę się nie obrażaj. Wystaw na allegro lub na forum załóż temat oddam rybki ktoś może je przygarnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zbadaniu dokładnie sprawy, okazuje się że nazwa welon często jest stosowana do całej rodziny karasiów złocistych. Moja rybka to dokładnie oranda pomarańczowa - czy to coś zmienia w sytuacji?

 

Za ok. 8 miesięcy zmieniam mieszkanie więc będzie możliwość zmiany akwarium na znacznie większe, ewentualnie uruchomiene dwóch.

 

Co do gupików - 2 to pawie oczko, 2 pozostałe mają raczej jednobarwne ogony (pomarańczowy i żółty)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zbadaniu dokładnie sprawy, okazuje się że nazwa welon często jest stosowana do całej rodziny karasiów złocistych. Moja rybka to dokładnie oranda pomarańczowa - czy to coś zmienia w sytuacji?

 

Za ok. 8 miesięcy zmieniam mieszkanie więc będzie możliwość zmiany akwarium na znacznie większe, ewentualnie uruchomiene dwóch.

 

Co do gupików - 2 to pawie oczko, 2 pozostałe mają raczej jednobarwne ogony (pomarańczowy i żółty)

I taka postawa jest super. Rybki ci to w dzieciach wynagrodzą ;) . Odmiana nic nie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...