Skocz do zawartości

co to za glony i jak się ich pozbyć


zientas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Nam troszkę glonów w całym akwarium i jakoś z nimi walczę, ale nie mogę poradzić sobie z jedną roślinką na której to cholerstwo się rozprzestrzenia.

dolne listki roślinki są całe czarne - zdjęcie w załączeniu, a dodatkowo glony na niej zaczynają narastać tworząc kulki.

Ta sama roślinka znajduje się przyczepiona do korzenia ok 5cm nad dnem i jest czysta.

Zbiornik ma 1,5 roku woda podmieniana po 10-15% prawie co tydzień, dno nieodmulane bo roślinki.

No3 na poziomie 50 i się utrzymuje.

proszę o radę jak się tego pozbyć.

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorszy typ glona pędzelkowaty (ciekawie wygląda) ale ciężko się go pozbyć. (choć wydaje mi się że na tej roślince masz dwa rodzaje glonów słabo widać na zdjęciu oba z grupy krasnorostów)

Zredukuj NO3 do poziomu max 30.

Zmniejsz przepływ wody tam gdzie rosną te glony

Najskuteczniejszy sposób pozbycia się go to usuwanie ręczne.

 

Za małe podmiany min 20%

Odmulić też się da. Wężyk zabezpiecz sitkiem i wciągaj syf z pomiędzy liści z dna.

 

Rośliny możesz ratować ale z takiego stanu będzie ciężko, liście które są cale zarośnięte usuń,

Możesz roślinki wyciągnąć i wykapać w kwasku cytrynowym (torebka 50g na 5l - 0,5 -1h) potem dokładnie wypłukać i zasadzać z powrotem.

 

Podajesz CO2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co2 nie podaję, 20% podmian to 40L nie mam gdzie trzymać takiej ilości wody do odstania, może część kranówki bez odstania?.

Co do odmulania to też zastanawiam się nad stelażem na dnie na którym będzie dopiero podłoże. pod stelażami zamontować rurki o to nimi upuszczać wodę jednocześnie wyciągając syfy z dna ale nie wiem jak to działa w praktyce.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij podawać CO2. Ale do tego musisz mieć dobre światło (odpowiednia temperatura barwy) i 0,5w / 1l wody)

Co do stelażu nie wiem czy to dobry pomysł - powód przez tydzień pod dnem nie będzie wymiany wody nie wiem jak bakterie będą rozkładać związki azotu - Chyba że połączysz to z filtrem pod żwirowym, ale dalej nie będzie to odmulać dna tylko odlewać część wody.

 

Nie masz gdzie trzymać to podmieniaj co 5 dni jak masz kasę to niektórzy podłączają filtr do wodociągowej, chyba że masz ze studni głębinowej i wiesz że nie ma w niej chloru.

 

Miałem te pędzelki wlałem sobie zarodki razem z woda z rybami które kupiłem (niestety byłem jeszcze zielony, a w akwarium w którym ryby pływały było tego wszędzie i na wszystkim), usunąłem mechanicznie (prawie się pozbyłem od czasu do czasu pojawia się jakiś krzaczek to go wywalam. No i systematyczna dbałość o parametry wody.

 

proponuje zakupić jakieś ślimaki (ampularie mogą podżerać roślinki) świderki pomogą ci przekopać dno o ile będzie dla nich dość "sypkie" aby przebić się przez nie (nie mogą to być duże kamyki).

 

Pewnie ktoś ci zaraz doradzi jakieś rybki glonożerne, ale nie licz na cuda

Ewentualnie jakie masz ryby :?: możesz dać ze 20 krewetek o ile ryby które masz nie potraktują ich jako cel na obiad :zamieszany:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...