Skocz do zawartości

Mech Jawajski-Kompedium wiedzy.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mech jawajski (Vesicularia dubyana)

gatunek mchu należący do rodziny rokietowatych (Hypnaceae).

 

 

Wystepowanie: Archipelag Sudański i Filipiny

Wysokość: 20 cm

Szerokość: brak danych

Temperatura: 22-30 °C

pH: 5-8

Twardość łodyg: miękkie

Oświetlenie: średnie

Wzrost: szybki

Trudność hodowli: średnia

 

Systematyka

Domena: jądrowce

Królestwo: rośliny

Gromada: mchy

Klasa: prątniki

Podklasa: Bryidae

Nadrząd: Hypnanae

Rząd: rokietowce

Rodzina: rokietowate

Rodzaj: Vesicularia

Gatunek: Mech jawajski

 

 

Pochodzi z wysp Archipelagu Sudańskiego i Filipin. Bardzo często żyje tam emersyjnie na wilgotnych brzegach, jednakże dzięki dużej zdolności przystosowania się do warunków można go z sukcesem hodować jako roślinę submersyjną.

Mech Jawajski spotykany jest w polskich akwariach od wielu lat.

Jest jednym z najłatwiejszych w uprawie mchów, nie ma szczególnych wymagań pielęgnacyjnych, zadowala się standardowym światłem, miękką lub twardą wodą.

Dodatkowe nawożenie CO2, oczywiście przyspiesza i polepsza wzrost, to nie jest niezbędne. Mech ten bardzo łatwo przymocować do elementów wystroju akwarium, takich jak kamienie, korzenie, co pozwala na stworzenie bardzo realistycznego podwodnego krajobrazu. Oplata się wokół przedmiotów, na których rośnie.

 

 

Mech ten ma zwykle zielony kolor z lekko oliwkowym odcieniem.

Rośnie dość chaotycznie, a odległość między poszczególnymi odgałęzieniami jest najczęściej wyraźna i zmienna. Jako, że roślina jest dość gęsta, nadaje się jako schronienie dla narybku oraz dla małych ryb. Ryby z gatunku kąsaczowatych (Characidae) jak np. neon czerwony w trakcie tarła rozrzucają ikrę nad mchem, a ten zapewnia jej schronienie przed drapieżnikami. Listki są wydłużone i ułożone ściśle koło siebie. Są one delikatnie ząbkowane na całej długości brzegu.

 

Z popularnych mchów w polskiej akwarystyce można go najłatwiej pomylić z Taiwan moss. Szczególnie wtedy gdy Java jest mocniej rozrośnięty, a Taiwan trochę zaniedbany .

Mchem bardzo podobnym jest też Giant moss.

 

Źródła:

http://www.superakwarium.pl

http://www.wikipedia.pl

http://www.wszim-sochaczew.edu.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

A mi jakoś ostatnio zmarniał zaczął nabierać brunatnego koloru .

A wszystko to po zmianie aranżacji w swoim baniaku wcześniej rósł bardzo ładnie ,przesadziłem go na inny korzeń i od tego momentu marnieje w oczach a reszta roślin rośnie bardzo ładnie, wręcz co tydzień muszę robić przecinkę, a ten mech pada .

Dodaje CO2 plus nawozy takie jak makro i mikro elementy i czasami dodam jeszcze Easy Carbo

 

Pozdrawiam :lol:

Romano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Ja majstrowałem nad nowym aranżem mojego akwarium ponad tydzień temu, wystrój opiera się na lawie wulkanicznej nie mam dużej ilości roślin głównie to mchy i między innymi mech jawajski, przytwierdzony jest w wyższych partiach lawy za pomocą gumek recepturek, przez tydzień było git, ale teraz zaczyna brązowieć i nie bardzo mam pojęcie co mu dolega. Mech Flame , Taiwan i Christmas te same objawy co mech Jawajski. Dodawałem węgiel w płynie wstrzymałem się teraz. Litraż akwarium to 98l, filtr to zewnętrzny JBL 900e, zaszczepione bakterie, oświetlenie - hagen life 20W, hagen aqua20W, 12 godzin świecenia. Oprócz mchu jawajskiego mam jeszcze pelię wygląda bardzo zdrowo, gałęzatkę też ok, mech phoenix wydaje się że jest bez jakichkolwiek niepokojących oznak. Może macie jakiegoś pomysła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...