Skocz do zawartości

Brązowiejące roślinki


Rekomendowane odpowiedzi

Mam baniak 23 L, oświetlenie T5 8W ( na razie standardowa, niedługo zakupię jakąś lepszą ), filtr HBL wewnętrzny 190L/H, grzałka z termostatem, podmianka raz na tydzień ok. 20-25% odstanej kranówy, nawożenie - http://allegro.pl/item1025022544_nawoz_dla_roslin_k2s04_fe_co2_kulki_dyfuzor.html

 

Anubias rośnie, puszcza nowe listki i korzonki, ale te starsze zaczynają brązowieć, to samo dzieje się ze zwartkami. Na liściach widać taki brązowy nalot. Nawóz dawkuje 3-4 ml/tydzień, w akwarium mieszka bojek, 4 clithony corona i świderki ( ok. 10 ).

Czy jest to wina złego dawkowania, zbyt małej ilości potasu? ( słyszałem, że w nawozie jest go dość mało ), lub słabego oświetlenia/słabej filtracji. Liczę na pomoc. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że masz okrzemki a po drugie to za dużo nawozisz jak na taki mały zbiornik roślin sie tam nie wiele zmieściło poza tym anubias jest rośliną wolno rosnącą nie przerobi tego nawozu co mu lejesz no i na koniec słabe światło dlatego okrzemki oby na tym sie skończyło bo przy tym tempie nawożenia nitki szybko zawitają do Ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK dzięki za odpowiedzi :P Czy dawka 2-2,5 ml będzie dobra? I jeszcze dwa pytanka: Jak rozmnażąc anubiasa - po prostu rozerwac kłącze? i - jak czyścić brud między liścmi a kłączem, ciężko się tam dostac a nie chcę zniszczyć liści. :P

Czyli zmieniając świetlówke na akwarystyczną i zmniejszając dawkowanie nawozu, wszystko powinno się unormować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna osoba, która ma problemy z roślinami po tym nawozie :-/

Prawdopodobnie przedawkowanie żelaza jest powodem żółknięcia Twoich roślin. Bez fotki ciężko powiedzieć jednoznacznie. Z tego co się orientuję Twój nawóz jest robiony na wzór symfonii złotej, a więc bez azotu i fosforu. :roll:

 

Testy kup sobie na NO3 i PO4 oraz zerknij na parametry wody ze stronki wodociągów.

 

Niedobory CO2 objawiają się słabszym wzrostem.

 

PS: Co mu da zmierzenie NO2? I tak pewnie będzie zerowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zaczęły masowo gnić liście - tylko u zwartek, anubiasy jeszcze się trzymają, moczarka w sumie się nic nie zmieniła.

Niedawno pozbyłem się glonów i po tym nawozie znowu zaczęły się pojawiać ( K...A! ). Zakupie jak najszybciej testy na allegro, ale możliwe że zbyt dużo dawkowałem nawozu... Na 23 L i 8W światła dawałem ok. 3 - 3,5 ml tygodniowo. Mam sporo ślimaków i bojka, myślę że CO2 nie jest temu winne... Dzisiaj zakupiłem nowy filtr - miałem HBL z deszczownią za dyche na allegro :P dzis wymieniam na Elite Hush 5 i świetlówkę na Aqua Glo. Zmniejszę również dawkę nawozu do 2ml, ale w tym tygodniu zostawię jak jest ( oczywiście podmianka 25% ). Mam nadzieję że chociaż okrzemki puszczą. Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi. Tu kilka fotek mojego "problemu":

 

post-2949-13685159231609_thumb.jpg

 

post-2949-13685159232016_thumb.jpg

 

post-2949-13685159232374_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym odstawił tą symfonie na bok to po pierwsze a po drugie to wydaję mi się ze na ostatnim zdjęciu masz też zielenice ale nie jestem pewien słabej jakości to zdjęcie co do okrzemków to jak dołożyłeś świetlówkę pod powinny same zniknąć po jakimś czasie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh... szkoda. Znam ludzi co go stosują i rośnie im wszystko pięknie. Tez nie mają bimbrowni i czerpią wodą taką jak ja. Mam niedobory makro a myślałem że za dużo go leję. Jeśli odstawię ten nawóz to czym najlepiej i najbezpieczniej nawozić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...