Skocz do zawartości

Obsada 112l (Ameryka Południowa)


Fisq
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

na wstępie zaznaczam, że jestem osobą początkującą w dziedzinie akwarystyki.

Rozważam założenie akwarium:

Biotop - Ameryka południowa

Pojemność 112l (ew. 128, ale wiązałoby się to z zakupem mebla pod akwarium)

Temperatura docelowa - 23°C

 

Proponowany skład:

 

Pielęgniczki Ramireza - 2

Żwawik czerwieniak lub Błyszczyk parański - 10

Kirysek pstry (czy proponujecie inne gatunki)- 4

Otosek - 4

 

Brałem pod uwagę również Gupiki, skalarom natomiast przydałoby się chyba większe akwarium?

Jestem otwarty na pewne zwmiany w obrębie np. rodzin -> zamiast żwawnika inne kąsaczowate, ew. inne kiryski, tudzież pielęgniczki, chciałbym jednak pozostać w obrębie ameryki południowej ( + ew. środkowej).

ew.

Skład oparty na molinezjach, co byście do nich polecili?

 

Jakieś sugestie (ilościowe / jakościowe) dotyczące składu?

Ew. sugestie odnośnie roślin?

 

PS. Ze względu na koszta (zakupu, utrzymania), ciężar, etc. rozważam również akwarium o pojemności ~63l o podobnym, acz uboższym, składzie. Czy rozważania na temat tej alternatywy można prowadzić w tym temacie, czy otworzyć osobny wątek w dziale 60-100l ?

 

PS2. Jeżeli temat bardziej pasuje do działu biotopy, to prosiłbym o jego przeniesienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam że lepiej zostać przy 112, a najlepiej przy 128, ale niestety 40cm szerokości mi się nie zmieści...

 

Czemu bardziej polecasz neonki od żwawików? Czy chodzi tu o ilość (neonków raczej więcej zmieszczę - ładniejsza ławiczka?) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dostępnością w Warszawie, mam nadzieję, nie będzie problemu :)

 

Dzięki za odpowiedź, po prostu lubię wiedzieć czemu coś mi jest polecane. Argument kolorowości przemówi zapewnoe do mojej piękniejszej połówki, także wezmę go pod uwagę ;)

 

Adnotacja

Ogólnie plan zagospodarowania akwarium przedstawiał się tak:

 

Rozmieszczenie:

Góra -> żwawiki

Środek -> żwawiki, pielęgniczki

Dno -> kiryski, pielęgniczki

 

A otoski tam gdzie glony.

 

Charakter

Pielęgniczki -> jako samotna para.

Żwawiki -> jako "ławiczka"

Kiryski, Otoski -> jako "czyściciele"

 

Do tego rośliny nasadzone w większych ilościach po bokach i w tylnej części, ew. nie na obu bokach tylko na jednym.

 

Neonki mogły by być niezłą alternatywą dla żwawików - też zajmuje środkowe i górne partie akwarium. Zastanawiam się jeszcze nad zachowaniem stadnym - który bardziej je przejawia - jest to dla mnie dość istotny aspekt.

 

 

Edit:

 

Dochodzę powoli do wniosku, że neonki rzeczywiście będą lepsze od żwawików, prezentuję więc poniżej alternatywną obsadę:

 

Pielęgniczka żółta - 1+2 (ew. 1+1)

Neon innesa - 12

Otosek - 6

Kirysek* - 6

 

Nad konkretnym gatunkiem kiryska jeszcze się zastanawiam. Myślicie, że warto zrezygnować z Kirysków na rzecz kilku dodatkowych neonków?

Jakieś inne sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...