Skocz do zawartości

co to za paskudztwo?


pieco
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich obeznanych w tej tematyce i prosze o porady.Od jakiegos czasu pojawily mi sie te paskudztwa w zbiorniku i nie moge sie ich pozbyc. Ide dzsiaj po testy(tylko jakie?) bo bez tych chyba juz nic nie zrobię. Dodam że wszystkie rośliny od założenia zrobiły się czarne i były siedliskiem glonów, wszystkie wyrzuciłem wcześniej próbując je ratować(nic z tego). Moje pytanie czy jestem w stanie coś zmienić dokupić kilka gat nowych roślin może rybki czyściciele jakieś i wezmy pod uwagę fakt że bedę zmianiał umiejscowienie zbiornika. Czy będzie można wymienić podłoże?

Proszę o porady bo czytam i czytam i jestem ciemny:)

 

Zbiornik 70l

Oświetlenie 2x18w( glo-sun i flora-glo na przedzie i świecą ok 12h)

Filtr: VERSAMAX / FZN-2(gabka,zeolit,BIOCERA MAX,gąbka)

Grzałka 100W( nie wiem po co ja kupilem bo jest praktycznie zbędna)

Podłoże:żwirek marmurowy

temp: ok 26-27st

Obsada:

2x Brzanka Sumatrzanska

3x Brzanka Różowa

3x Żółtaczek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PH spróbuj obniżyć na początek- co to za kamienie nie zatwardzają ci wody?

Ale jak czyścisz filtr i odmulasz dno oraz ile razy i w jakiej ilości karmisz ryby bo nie masz ich dużo (a poziom no3 zastanawiający)?

Od kiedy masz zarybiony baniak i czy akwarium przed wpuszczeniem rybek dojrzewało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początek zbiornika był ponad 4 miesiace temu a woda dojrzewała ok tyg. Zwirek gotowałem dosyć dokładnie.Filtr czyszczę raz w tyg przy podmianach i dodam ze woda w baniakach ktora dolewam ma 7,5 Ph a No3 wychodzi mniej niz 10mg/l. Te kamienie to nie bardzo wiem co to jest jakaś skała. W filtrze mam zeolit i bioceramax a rybki karmie 1 raz dziennie Biovit i Tropical firmy Tropical.I nie wiem dodawac przy podmianach odżywki ferro+ i ferro makro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu nie wyrażnie widzę, ale to jest taki brązowawy nalot na szybach?

Jeżeli tak to czy na akwarium nie pada światlo soneczne? Ale to tak wygląda zdaleka jakby akwarium nie dojrzało (tydzień to zamało wg mnie) stąd atak okrzemki.

 

Szyby wyczyść wcześniej - szorstką ściereczką do naczyń, czyścikiem magnetycznym będzie chyba ciężko Żwirku nie wymieniaj ściągnij co najwyżej wierzchnią warstwe (wężem gumowym jakbyś chciał ściągać wodę wyciągmie Ci żwirek jak odkurzacz i odmuli troche dno). Wyczyść go dokładnie lub uzupełnij tylko tę cinką warstwe nowym.

Dokup jakies rośliny szybko rosnące, starych jak nie uratujesz -dokłdnie wyczyścisz to wymień na nowe.

Zastanów się nad obsadą, brzanki to ryby ławicowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich obeznanych w tej tematyce i prosze o porady.Od jakiegos czasu pojawily mi sie te paskudztwa w zbiorniku i nie moge sie ich pozbyc. Ide dzsiaj po testy(tylko jakie?) bo bez tych chyba juz nic nie zrobię. Dodam że wszystkie rośliny od założenia zrobiły się czarne i były siedliskiem glonów, wszystkie wyrzuciłem wcześniej próbując je ratować(nic z tego). Moje pytanie czy jestem w stanie coś zmienić dokupić kilka gat nowych roślin może rybki czyściciele jakieś i wezmy pod uwagę fakt że bedę zmianiał umiejscowienie zbiornika. Czy będzie można wymienić podłoże?

Proszę o porady bo czytam i czytam i jestem ciemny:)

 

Zbiornik 70l

Oświetlenie 2x18w( glo-sun i flora-glo na przedzie i świecą ok 12h)

Filtr: VERSAMAX / FZN-2(gabka,zeolit,BIOCERA MAX,gąbka)

Grzałka 100W( nie wiem po co ja kupilem bo jest praktycznie zbędna)

Podłoże:żwirek marmurowy

temp: ok 26-27st

Obsada:

2x Brzanka Sumatrzanska

3x Brzanka Różowa

3x Żółtaczek

 

Co tu radzić, co2 nie ma (bimbrownia by wystarczyła), roślin nie ma, szyby bardzo zarośnięte co świadczy o tym że albo nie masz czasu się tym zajmować albo nie ma chęci. Akwarium pozostawione samo sobie, bez roślin i podstawowych zabiegów przy jego otrzymaniu kończy jak na zdjęciach. 12H światła przy blisko 0,5W/l, czyste szaleństwo przy takie jilości roślin, które poza tym nie potrzebują aż tyle mocy do wzrostu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu radzić, co2 nie ma (bimbrownia by wystarczyła), roślin nie ma, szyby bardzo zarośnięte co świadczy o tym że albo nie masz czasu się tym zajmować albo nie ma chęci. Akwarium pozostawione samo sobie, bez roślin i podstawowych zabiegów przy jego otrzymaniu kończy jak na zdjęciach. 12H światła przy blisko 0,5W/l, czyste szaleństwo przy takie jilości roślin, które poza tym nie potrzebują aż tyle mocy do wzrostu

 

I co by mu bimbrownia dał? Przecież ma mało roślin. (jak dokupi jak mu sugerowałem to może wtedy ją instalować, najpierw musi posprzątać)

Jak radzisz to dawaj wskazówki - sama ocena stanu (z którym się poniekąd zgadzam) nic mu nie pomoże, a reszte wskazówek zawarte jest w postach wyżej nieco bardziej wprost napisane. Konkretne wskazówki - czasem rzeczy oczywiste dla Ciebie, dla laika, który zaczyna są rzeczami o których nawet nie pomyśli ;) Nie spotkałem nikogo kto by się nie ustrzegł jakiś drobnych nawet błędów na początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki i za słowa krytyki bo i tez tak było,że trochę odpuściłem gdyż wszystko co robiłem dawało opłakane skutki. Od soboty jest porządek wyszorowałem wszystko co było w glonach, roślinki które się dało tez wymyłem cześć wymyłem i obsadziłem,dokupiłem Cabomba caroliniana,Echinodorus quadricostatus,Hygrophila corymbosa pod korzenie wrzuciłem nawóz gliniano torfowy. Oświetlenie działa po 8 godzin dziennie.Przyznam ze wszystko na początku wydawało mi się takie łatwe ale rzeczywistość okazała się inna. Cały czas próbuje gdyż nikt nie ma sprawdzonej recepty na mój zbiornik i sam muszę do wszystkiego dojść. Zastanawiam się teraz co dalej. Będę obserwował mam nawozy ferro+ i ferro makro nie stosuje na razie bo nie wiem w jakich ilościach.Zbiornik wygląda teraz świeżo i kolorowo. Teraz zajmę się zbijaniem Kh i Gh i Ph.

Pozdrawiam 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co tu radzić, co2 nie ma (bimbrownia by wystarczyła), roślin nie ma, szyby bardzo zarośnięte co świadczy o tym że albo nie masz czasu się tym zajmować albo nie ma chęci. Akwarium pozostawione samo sobie, bez roślin i podstawowych zabiegów przy jego otrzymaniu kończy jak na zdjęciach. 12H światła przy blisko 0,5W/l, czyste szaleństwo przy takie jilości roślin, które poza tym nie potrzebują aż tyle mocy do wzrostu

 

I co by mu bimbrownia dał? Przecież ma mało roślin. (jak dokupi jak mu sugerowałem to może wtedy ją instalować, najpierw musi posprzątać)

Jak radzisz to dawaj wskazówki - sama ocena stanu (z którym się poniekąd zgadzam) nic mu nie pomoże, a reszte wskazówek zawarte jest w postach wyżej nieco bardziej wprost napisane. Konkretne wskazówki - czasem rzeczy oczywiste dla Ciebie, dla laika, który zaczyna są rzeczami o których nawet nie pomyśli ;) Nie spotkałem nikogo kto by się nie ustrzegł jakiś drobnych nawet błędów na początku.

bibrownia zbiła by ph, przy niskim glony rosną mniej okazale.

 

"Jak radzisz to dawaj wskazówki - sama ocena stanu (z którym się poniekąd zgadzam) nic mu nie pomoże"

 

Jak to nie udzieliłem wskazówek.

1-poświęć więcej czasu na dbanie o akwarium - glony systematycznie usuwane rosną wolniej niż swobodnie rozprzestrzeniająca się kolonia.

2-Bimbrownia

3-napisałem "roślin nie ma" - czytaj musisz kupić.

4-zmniejsz długość oświetlenia.

 

Moja ocena nie miała charakteru pejoratywnego, chodziło mi o zwrócenie uwagi na rzucające się w oczy błędy, nie chciałem nikogo obrażać. Sam ok rok temu jak zaczynałem wystartowałem podobnie.

 

Dodam tylko jeszcze nie stosuj mikro i ostrożnie z makro przynajmniej przez pierwszy miesiąc, zanim akwarium się nie ustabilizuje. Po roku prób i błędów nauczyłem się jednego, najważniejsze jest podłoże. Tylko stabilne i odpowiednio żyzne zapewni zdrowy wygląd i wzrost w akwarium. Nie odmulaj za często, "<ostrzeżenie: gó...>" jest dobre. Do tego z własnego doświadczenia dodam, że za każdym razem kiedy zaczynałem stosować kulki torfowe akwa szlag trafiał. Poza tym one muszą być naprawdę głęboko w podłożu, a najlepiej pokruszone na samym dnie.

A na koniec dwie najważniejsze sprawy

1- jak grzebiesz w akwarium rób to tak aby nie wzruszać podłoża.

2- CIERPLIWOŚĆ - to prawdziwy klucz do sukcesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...