Skocz do zawartości

Jakie wkłady do Tetra Ex 700 (przeciwko glonom)?


dexter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.Przejrzałem forum ale w dalszym ciągu mam pytanie.Od kilku dni mam filtr Tetra Ex 700 (do tej pory był wewn.Aquael fan2).Licząc wkłady od góry jest tam:

1. przędza+węgiel+pianka

2. pianka+pianka

3. bioballe

4. ceramika

Akwarium to 112L (teraz dojrzewa bez ryb),obsada to:

kiryśnik czarnoplamy x2

bocja siatkowana x4

danio pręgowane x2

neonki innesa x5

Chcę się zabezpieczyć przed plagą glonów.Za każdym razem było tak samo:Po restarcie kilka miesięcy spokoju,potem glony zielone(umiarkowanie),następnie brunatne krasnorosty (nie do zatrzymania) na końcu sinice.Mimo regularnej podmiany wody.

Nie wiem co jest tego przyczyną.Może to że akwarium łapie słońce z południowego okna?Może poprzedni filtr nie wyrabiał?Może świetlówki?

W każdym razie filtr wymieniłem na Tetrę Ex 700,świetlówki na nowe (aqua-glo + flora-glo)

Wracając do tematu wkładów.Za kilka dni usunę wkład węglowy.Co dać zamiast niego mając na względzie te glony?

Sprzedawca polecił mi torf i zeolit.Czy mogę wobec tego zrobić tak licząc od góry kubełka:

1. przędza+torf+pianka

2. pianka+zeolit

3. bioballe

4. ceramika

Czy tak będzie dobrze?

Trochę może to wszystko pogmatwałem ale w razie czego udzielę dodatkowych wyjaśnień.Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

 

Witam jeszcze raz i ponawiam prośbę o radę.

Skonkretyzuję trochę moje pytanie,mianowicie:

1.Czy mogę w celu ochrony przed glonami zastosować w Tetrze ex 700 jednocześnie:torf,zeolit,biobale i ceramikę?

2.Czy ktoś ma pomysł na lepszą konfigurację?

3.Czy torf (granulki) i zeolit mam włożyć w torebki czy luzem?

Będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usuń za kilka dni ten węgiel. Zeolitu bym nie polecał bo działa podobnie do węgla. Co prawda jest kilka plusów aby go zastosować ale minusów też nie brakuje. W jakim celu chcesz używać torfu? Ogólnie fajna sprawa. Wzbogaci wodę w związki humusowe, delikatnie obniży pH choć herbatkowy kolor to nie dla mnie. Pierwszy poziom patrząc od góry jest ok. Na drugim poziomie zostawiłbym samą piankę (pewnie masz podwójną i niech tak zostanie). Bioballe są także ok. Na samym końcu ceramiki nie zostawiłbym samej hehe bo szybko się zapycha. Połóż na nią gąbkę. NIe masz przerybienia więc biologiczna jak i mechaniczna filtracja jest ok. Torf możesz dać luzem chyba, że trafisz na jakiś o bardzo małej granulacji. Jeśli zależy Ci na biologicznej filtracji możesz dać na 2 poziom zamiast jednej pianki jakieś wypełnienie granulowane, a jeśli ważna jest filtracja biologiczna i mechaniczna zostaw tak jak Ci powiedziałem.

Glony to nie tylko wina filtra. Nie myśl, że jak napakujesz dużo super wkładów to glonów nie będzie. Jeśli nie będziesz dbać poprawnie o akwa to glony i tak będą. Pamiętaj o cotygodniowej podmianie, poprawnym nawożeniu, czyszczeniu filtra itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za przejrzystą i konkretną odpowiedź.Pójdę za Twoją radą.Nie będę dawał zeolitu,zostawię dwie gąbki.Torf chcę zastosować właśnie ze względu na związki humusowe.Powinno wspomóc wzrost roślin.Poza tym coś zamiast tego węgla trzeba włożyć.Ceramika jest przykryta gąbką więc ok.

Co do glonów to wiem,że sam filtr nie załatwi sprawy.Dlatego zrobiłem restart,zainwestowałem w filtr,nowe świetlówki,roślinki i spróbuję znowu.Może przy odpowiedniej staranności i pielęgnacji uda mi się cieszyć widokiem ładnego akwarium dłużej niż kilka miesięcy.

Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się trochę. To, że Tobie pomogło przy takiej małej masie roślinnej jaką posiadasz w akwa naprawdę nie znaczy, że każdemu to wyjdzi na dobre. Limitowanie fosforu czasami pomaga uniknąć "plagi" glonów. Wadą jest fakt, że rośliny potrzebują fosforu do wzrostu, a nie zawsze w akwarium jest go pod dostatkiem mimo iż niektórzy twierdzą, że produkt z przemiany materii jednej rybki występującej w akwarium wystarczy do zapewnienia dostępu do tego składnika. Bez fosforu rośliny "głodują", a to także powoduje glony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...