Skocz do zawartości

Brzanka pięciopręga Desmopuntius pentazona


Dhuz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Brzanka pięciopręga (Desmopuntius pentazona)

 

Puntius-pentazona-Sibu-1.jpg

 

Rodzina: karpiowate ( Cyprinidae )

 

Występowanie: Ryba uznawana za endemit żyjący w dorzeczu Baram, na Borneo. Pojedyncze okazy odławiane były także w południowo-wschodniej części Półwyspu Malezyjskiego.

 

Środowisko naturalne: Czarne wody torfowisk, wody stojące i wolno płynące zabarwione garbnikami, gdzie obecna jest głównie roślinność nadbrzeżna.

 

Wielkość: Około 5, maksymalnie do 5,5 centymetrów.

 

Dymorfizm płciowy: Samce nieznacznie mniejsze od samic, posiadają od nich smuklejszą sylwetkę i intensywniejsze ubarwienie.

 

Usposobienie: Pokojowo nastawiona, stadna, trochę nieśmiała – w akwarium wielogatunkowym należy ostrożnie dobierać towarzyszy, gdyż brzanki pięciopręgie słabo rywalizują o pokarm z rybami agresywnymi. Idealna ryba ławicowa - dominujący samiec prowadzi stado, które rzadko się rozprasza. Konieczne jest utrzymywanie przynajmniej 10-12 sztuk różnej płci, w przeciwnym razie ryby mogą stać się płochliwe i zestresowane, co odbije się na ich zdrowiu. Samce okazyjnie rywalizują o pozycję w stadzie i uwagę samic, jednak te pokazy siły trwają krótko i są całkowicie niegroźne. Szybko uczą się rozpoznawać opiekuna i ożywiają na widok znajomej sylwetki, ryby te mają też tendencję do obserwowania człowieka znajdującego się w pobliżu akwarium – stado podpływa wtedy do szyby i powoli krąży w pobliżu obiektu zainteresowania.

 

Woda:  Temperatura - 22-25 °C pH 4.0-6.5, 1-5 dGH – brzanki pięciopręgie potrzebują stabilnych warunków, a najlepiej czują się w bardzo miękkiej, kwaśnej wodzie.

 

Akwarium:  Minimalne wymiary akwarium to 80x35x35 – nadaje się do pielęgnacji stada złożonego z 15 sztuk, najlepiej zapewnić jednak rybom akwarium 100x40x40 lub większe, co pozytywnie wpłynie na stabilność biologiczną zbiornika, ale też umożliwi opiekę nad większym stadem, a także da więcej miejsca na ciekawą aranżację. Jako podłoże najlepiej zastosować piasek, oświetlenie powinno być przyciemnione. W takich warunkach niewiele roślin będzie sobie dobrze radzić, ale różne gatunki zwartek, czy mikrozorium nie powinny mieć większych problemów. Do dekoracji zbiornika najlepiej użyć drewna i suchych liści, co wpłynie pozytywnie dla brzanek na odczyn wody, da rybom schronienia oraz odtworzy naturalny wygląd siedlisk tych ryb. Niedopuszczalne jest użycie piasku lub kamieni, które podnoszą twardości lub pH wody. Filtracja powinna być dobrana ostrożnie, najlepiej zastosować filtr hamburski lub kaskadę, czy filtr kubełkowy, gdyż ryby te niezbyt dobrze znoszą silny prąd wody. Akwarium powinno posiadać pokrywę, lub szybę nakrywkową, gdyż ryby te mogą wyskoczyć, gdy zostaną spłoszone, lub podczas żerowania w stadzie przy powierzchni.  

 

Żywienie: Drapieżnik polujący na drobne owady, skorupiaki i żywiący się planktonem zwierzęcym. W akwarium powinno się zapewnić im regularny dostęp do żywych lub mrożonych rozwielitek, artemii, wodzienia, można też karmić młodymi kiełżami lub krewetkami. Okazyjnie można podać wysokiej jakości pokarmy suche.

 

Rozmnażanie: Podobnie jak pokrewne gatunki, brzanka pięciopręga rozrzuca ikrę, którą dorosłe ryby się nie opiekują. W prawidłowo utrzymanym, zarośniętym częściowo roślinnością akwarium, młode mogą zacząć się pojawiać bez interwencji opiekuna.

W przypadku kontrolowanego rozrodu, należy wypatrywać oznak gotowości do tarła u samic – zazwyczaj objawia się to powiększeniem okolic brzucha, ryba ‘pęcznieje’. Do przeprowadzenia tarła w osobnym zbiorniku potrzebne będzie:

-akwarium o pojemności przynajmniej 50 litrów

-woda z głównego zbiornika, o temperaturze około 25°C i pH niższym, niż 7.

-ruszt ikrowy i/lub drobnolistne rośliny, jak mchy, czy rogatek

-filtr gąbkowy napędzany przez napowietrzacz

 1-2 pary tarlaków przeprowadzić należy do tak przygotowanego zbiornika tarliskowego, po czym monitorować ich poczynania – gdy tylko dostrzeżona zostanie rozrzucona w dolnej części zbiornika ikra, należy usunąć tarlaki, gdyż mogą one próbować pożreć jaja. Wylęg następuje w przeciągu 3 dni, po kolejnych 3-4 dniach młode powinny zacząć pływać. Wylęg należy karmić drobnym pokarmem, jak np. pierwotniakami, po kilku dniach można do diety próbować włączyć wylęg artemii.

 

 

Ciekawostki:

  • Często pod nazwą ‘brzanka pięciopręga’ dostępny jest pokrewny gatunek – brzanka sześciopręga (Desmopuntius hexazona). Można je odróżnić dzięki obecności ciemnej plamy na ciele brzanki pięciopręgiej, znajdującej się pod płetwą grzbietową.
  • Brzanki pięciopręgie nie są dobrym wyborem dla początkującego akwarysty ze względu na potrzebę zapewnienia im specyficznych warunków bytowania oraz dość wymagającą w porównaniu do pokrewnych rodzajów dietę.
  • Jest to dobry gatunek do zasiedlenia średniej wielkości paludarium z dużą ilością roślin nadwodnych przysłaniających światło docierające do części wodnej. Należy pamiętać o konieczności zapewnienia rybom odpowiedniej przestrzeni w części wodnej, którą naturalnie redukuje obecność części lądowej – minimalne wymiary zbiornika dla brzanek na pewno się do takiego projektu nie nadają.
  • W sklepach często dostępna pod nazwami Barbus pentazona oraz Puntius pentazona, obydwie są synonimami obowiązującej nazwy naukowej tego gatunku.

Autor opracowania: Dhuz

Autor zdjęć: Haji Badaruddin

Edytowane przez Dhuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...