Skocz do zawartości

[30l] Neoheterandria elegans


Corvus Albus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium: 30 litrów (40x25x30)


Filtr: FZN-1


Grzałka: Aquael 25W


Oświetlenie: 11 W 6500k


Podłoże: Piasek kwarcowy


Nawożenie: Kulki gliniano-torfowe JBL, docelowo EasyCarbo i sole w zależności od potrzeb


Dodatki: kamienie, dojdą liście dębu na dnie.


Woda: pH 7,6, gH 8.


Flora: eleocharis acicularis, pistia (jako pomoc na związki azotu podczas dojrzewania).


Fauna (planowana rzecz jasna):


- neoheterandria elegans 2+2.


 


Szału absolutnie ni ma, typowe BW wychodzi mi znacznie lepiej. Koncepcja jest taka, żeby ponikła wyrosła ładna kępka na 10 cm w górę, wtedy będzie gdzie schować sprzęt. Jak zaczną tonąć to dojdą liście dębu na dno wokół kamieni. Trawsko nominalnie ma 0,38 W/l, ale siedzi pod samą świetlówką, więc w praktyce ma znacznie lepiej. Parametry będę oczywiście kontrolował i w razie czego kontrolował stężenie pierwiastków solami. Tuż pod piaskiem zielsko ma kulki nawozowe JBL, więc chyba powinno sobie poradzić. Na dniach dojdzie jeszcze tło z brystolu, póki co jest pomysł na niebieskie, zobaczę jak się sprawdzi.


O wrażenia wizualne póki co nie pytam, bo marnie jest, ale tak ze względów praktycznych - czy dodać jakiegoś rogatka czy moczarki jako matecznik dla rybek, zanim rozrośnie się ponikło? 


Zamierzam zamówić układ 2+2, będzie ok?


Startuję z dojrzałymi wkładami do filtra, wspomagam się Seachem Stability, który był napoczęty i trzeba coś z nim zrobić. Oczywiście będzie kontrola parametrów, ale myślę, że za jakieś dwa tygodnie zasiedlę baniak.


 


aa23ae1ae83dab5agen.jpg


Edytowane przez Corvus Albus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sverting - na razie pod tym względem zostawię tak, jak jest. W pierwszym filmiku własnie zaciekawiły mnie te kępy trawy, zobaczę, czy to wyjdzie. Jak dla mnie trochę ciasno, żeby aż tak w górę kombinować. Nie czuję tego póki co, ale i nie wykluczam w przyszłości.

locdog - na początek będą dwie parki, liczę na to, że kolejne rybska z czasem pojawią się same.No to czekam na Twój temat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek - bardzo mało prawdopodobne, że kupię je w Diskusie. Po pierwszy mój sprzedawca ma zadanie bojowe je znaleźć i sprowadzić do Opola. Po drugie  - jest kilku hodowców bliżej niż Warszawa i w razie czego do nich się wybiorę. Po trzecie - jeśli mnie już zawiedzie do Warszawy, to wolę dać zarobić komuś z forum niż Diskusowi ;)

koziello - trzymam kciuki za poszukiwania :)

locdog - no to może jeszcze przemyślę ilość. Wychodzi na to, ze w tej trzydziestce niezłe stadko mogę hodować. Coraz bardziej podoba mi się wybór gatunku :)

 

A w akwarium w drugim dniu pojawił się pierwotniak. W zakładanej studwudziestce nie było go ostatnio wcale. Doszły liście dębu, doszło trochę pistii do tymczasowej walki o składniki odżywcze. Chyba tylko już czekać aż się trawka rozrośnie i akwa dojrzeje pozostało :)

Tymczasem wyszło mi WW jak ta lala :D:

 

4f351058835ac258gen.jpg

 

No ale pewnie się wyklaruje samo za jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwotniak przeżył niecałe 24 godziny. Znowu mam piękne CW. Póki co wszystko zgodnie z planem i dużo lepiej niż za pierwszym podejściem do baniaka :)

EDIT:

A w wodzie póki co nie ma nic, sprawdziłem sobie kontrolnie. Wyniki po 4 dobach:

pH - 7,2;

gH - 6,0;

kH - 6,0;

NH3 - 0,0;

NO2 - 0,0;

NO3 - 0,0;

PO4 - 0,0;

Fe - 0,0.

Edytowane przez Corvus Albus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Azot będzie na pewno, pewnie podczas mierzenia za tydzień mi wykryje. 

Tak z innej beczki, rozmyślam sobie nad docelowym połączeniem neoheterandria elegans + krewetki karłowate. Ktoś testował? Przede wszystkim interesuje mnie, czy wpływają na swoje zachowania, przeszkadzają sobie jakoś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukiwania ryb idą jak po grudzie. Najbliższe n. elegans namierzyłem w Warszawie (330 km). Rozważam też h. formosa, do nich mam 110 km. Ktokolwiek słyszał o małych żyworódkach nieco bliżej Krapkowic?

Zbiorniczek za to powoli ewoluuje. Widok jak dla mnie coraz przyjemniejszy:

 

9ecae8c18ba25eb7gen.jpg

 

Jeżeli tylko odbije i ruszy e. acicularis, to będzie ładnie :)

Edytowane przez Corvus Albus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zbiorniczek ruszył kilka kroków naprzód.

Akwarium dojrzało i pojawiła się fauna.

Wprowadziłem obsadę tymczasową, szumnie zwaną stabilizacyjną. Trzy najzwyklejsze w świecie samce poecilia reticulata mają misję bojową, polegającą na wkładzie w rozwój flory bakteryjnej i utworzenie pięknego syfku pomiędzy kamieniami.

I żeby nie było, że nigdy gupików nie miałem ;P

A na wiosnę wielka wyprawa do stolicy po kilka parek neoheterandrii elegans :)

Na dniach będzie jakaś aktualka.

Edytowane przez Corvus Albus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sverting, akwarium absolutnie dojrzałe, NH3, NO2 na zero od ponad tygodnia. Gupiki po kwarantannie, od zaufanego sprzedawcy. Piszę wyraźnie, że chodzi o stabilizację, a nie dojrzewanie baniaka - bo nigdy ryb do niedojrzałego zbiornika nie wpuszczę. Pokarm na dno wsypałem w dniu założenia baniaka. Mają produkować produkty przemiany materii, żeby flora bakteryjna była liczniejsza, bo ona w tym zbiorniku już jest i dobrze działa. Po prostu nie chcę, żeby dojrzałe akwarium stało trzy miesiące puste. Chyba nic w tym nie jest złego?

Ahr, jest dokładnie tak jak piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...