Skocz do zawartości

glony w akwarium


gabcia2000
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w moim akwarium 56l (na razie tylko tyle) pojawiły się brozowe glony na roślinkach kamykach troche na szybach troche n grzałce i troche na filtrze ścierają się z łatwością zaróno palcem jak i gąbką oświetlenie mam mocne 3 ryby ( 2 młode gurami i i mieczyk )niewiem jak sie pozbyć tych glonów i czym one są spowodowane proszę o pomoc

 

Pisownia!

kubas

 

 

//Przenoszę. Zakładaj tematy w odpowiednich działach.

 

Nantai

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)-

2.Litraż i wymiary akwarium -

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)-

4.Jak długo świecisz (ile godzin)-

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa

6.Filtracja -

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) -

8.Ozdoby (jakie)-

9.Rośliny (ile,jakie)-

10.Ryby - obsada (jw.)-

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)-

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )-

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)-

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe -

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ?

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu?

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali -

Opis problemu-

ODPOWIEDZI

4-5 stycznia

56l

oświetlenie jaskrawe,a na lampce jest napisane: FSL YDN11-J(teraz takie odwrócone J)RR (mocy nieznam )

świece od ok. 8.30 do 17.00 (to chyba za dużo)

kamienie każdy ok. 1cm na 1cm (kolorowe)

zwyczajny filtr

zbiornik ogólny

roślinki niestety na razie sztuczne z tyłu tło takie przyklejone duża średniej wielkości muszla i takie coś malutkie co kiedyś w grecji było

samiec i samica gurami dwuplame oraz samiec mieczyka

od 35% do 40% co póltora tygodnia ostatnio 5 dni temu

nawozów brak jedynie uzdatniacze wody

brak narazie CO2

nierobiłam testów

zmieniałam grzałkę bo poprzednia źle działała i próbowałam jakoś wymyć glony z roślinek ( tych sztucznych)

ryby karmie 8.40 , 15.30 , 19.00 ( po zgaszeniu światła )

fotke dodam jutro bo dziś nie mam jak

Problem polega na tym że w całym akwarium głównie pod miejcsem do karmienia na kamyczkach i roślinkach na filtrze troche i na grzałce troche brązowego łatwo schodzącego glonu chcem się go pozbyć nawet w tym "przejściowym" akwarium bo niewiem dokładnie kiedy będzie nowe (większe z pełnym wyposażeniem, żywymi roślinkami itp.) Z GÓRY DZIĘKUJĘ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup rogatka i moczarkę. Wrzuć. Za duże podmiany wyjałowiasz wodę. Podmiana co tydzień 20%.

 

Bez testów można zgadywać.

 

Przeczytaj

nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html

post495582.html?hilit=przepis%20na%20akwarium%20ro%C5%9Blinne#p495582

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup rogatka i moczarkę. Wrzuć. Za duże podmiany wyjałowiasz wodę. Podmiana co tydzień 20%.

 

Bez testów można zgadywać.

 

Przeczytaj

nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html

post495582.html?hilit=przepis%20na%20akwarium%20ro%C5%9Blinne#p495582

 

Po co ma czytać o akwariach roślinnych ?

 

nemo130: Spam +1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję "Tomeksup" przyda się na pewno ten link ,ale ja osobiście nie zajmowałam się nigdy żywymi roślinami. Podpowiedziałeś abym kupiła rogatka i moczarkę dobry pomysł ale bez wiedzy o ich hodowaniu wole nie zasadzać.Wiem że w tym linku o nawożeniu i tak dużo zostało napisane na ten temat ale ja szczerze to ryzyka nie lubię. Już popełniłam poważne błędy w akwarystyce tyle ,że przy rybach

( 2 zdechły ) przez to ,że korzystałam tylko z internetu.Gdyby się zdarzyło .że dzięki twojej radzie jednak podejmę się zakupu żywych roślin to wole popytać się znajomych w realu.

Zakup prawdziwych roślin w obecnym akwarium jest mało prawdopodobny ,więc masz może jeszcze jakiś pomysł jak bez nich pozbyć się glonów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem jak rośliny mogą szkodzić ? Szok! W internecie piszą bzdury czasem, trzeba weryfikować.

 

Normalnie powalasz mnie. To tak jakbyś chciał się nauczyć jeździć samochodem nigdy do niego nie wsiadając.

 

do Madk: Po to aby wiedziała skąd biorą się glony i jak można je zwalczać.

 

Za chwile "super znajomy" doradzi chemię x do akwarium, dziewczyna pobiegnie i kupi.

 

Ja walczyłem 3 miesiące z krasnorostami u mnie bez proszenia ludzi o rady. Czytałem i wybierałem fachową wiedzę. Zwalczyłem je bronią biologiczną.

 

 

Daj zdjęcie tych glonów, spróbujemy określić rodzaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże to kamienie 1cm x 1 cm ? Nie wyobrażam sobie sadzenia roślin w czymś takim. Poza tym samo posiadanie akwarium nie zobowiązuje do uprawy roślin. Można mieć ładny zbiornik bez roślinności. Nie padła wystarczająca odpowiedź jeśli chodzi o oświetlenie. Można gdybać.

glony są przez brak normalnych roślin

 

Przyczyn glonów może być więcej. ( Widziałem akwaria bez roślin i bez glonów ).

musi coś przerabiać związki więc rosną glony .

 

odpowiednie podmiany wody.

 

 

gabcia2000 - są rośliny naprawdę mało wymagające, które rosną i dają radę przy standardowym oświetleniu i bez żadnego dodatkowego nawożenia. Moczarka u mnie rosła w takich warunkach, że aż wstyd się przyznać , że takie panowały :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glony są wynikiem braku lub niewłaściwych stosunków pomiędzy pierwiastkami w wodzie!

 

Widzieliście kiedyś biotop bez roślin ?

 

Podmiany wody obniżają stężenia np. no3. Jednak życie biologiczne toczy się swoją drogą i po4 i no3 będzie powstawać z przemian materii i funkcji psychomotorycznych ryb.

 

Moim zdaniem rośliny pozwolą minimalizować ilość tych związków w wodzie i mogą, ale nie muszą ustabilizować parametry stężeń pierwiastków.

 

Ps. Dlaczego boisz się roślin?

 

Poza tym samo posiadanie akwarium nie zobowiązuje do uprawy roślin. Można mieć ładny zbiornik bez roślinności.

Kup beczkę, wlej wodę. Masz ładny zbiornik bez roślin. Możesz w nim hodować komary, bo do tego tylko się nadaje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem rośliny pozwolą minimalizować ilość tych związków w wodzie

Nie twierdzę , że tak nie jest.

 

Widzieliście kiedyś biotop bez roślin ?

Nie znam się dobrze na biotopach ( być może nawet nie jestem w stanie wszystkich wymienić ). W jakim biotopie żyją zbrojniki ? Jeśli akwarysta chce odtworzyć w swoim akwarium naturalne środowisko pochodzenia ryb czy innych zwierząt to jestem zdania ,że to nie jest możliwe. Widziałem wielokrotnie akwarium bez roślinności prowadzonego w pięknej aranżacji ale nie wiem co to za biotop. Jeśli ktoś pisze że akwarium bez roślin = glony to proszę go o podanie źródła z którego czerpię te informację- dla dobra mojej edukacji. Jednocześnie przepraszam autora, że wypowiedź moja " troszkę" zbacza z tematu. Glony są wynikiem braku lub niewłaściwych stosunków pomiędzy pierwiastkami w wodzie- z tym się zgodzę , ale nie z powodu braku roślin. Oczywiście, że rośliny pomogą w walce, nawet ochronią czasami przed wysypem, ale nie są jedynym środkiem. Ja osobiście uwielbiam rośliny i stawiam je wyżej nad rybkami, ale autor wątku nie musi podzielać tej samej opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ps. Dlaczego boisz się roślin?"

 

Nie twierdze ,że boję się roślin ale może źle to wcześniej zinterpretowałam ,przepraszam za taką przeszkodę. Chodzi o to że,w tej chwili przy tym jaskrawym oświetleniu które od nowości jest wbudowane w moim akwarium oraz za duże kamienie i inne złe warunki dla roślinności. Wiem ,że wcześniej o tym nie wspomniałam ,przepraszam.

 

Zauważyłam ostatnio ,że jak przez prawie cały dzień nie świeciłam to jak by po troszku glony zanikały. Czy więc jaskrawe (jak wcześniej pisałam oświetlenie) może mieć coś z wspólnego z glonami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz:

1) Robisz za duże podmiany. Pisałem wcześniej o tym. Przeczytaj jeszcze raz.

2) Rośliny nie muszą rosnąć w podłożu. MOczarka, rogatek - może pływać. Rzęsa wodna, pistia, limnobium musi pływać.

3) Czas świecenia jest ok. Wyłącz lampkę. Poczekaj aż wystygnie, odłącz od prądu i przeczytaj ile Wat ma "żarówka". To istotne. Oświetlenie ma wpływ na rośliny i niektóre rodzaje glonów. Nie możesz ograniczać światła, bo ryby muszą mieć poczucie dnia i nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...