Skocz do zawartości

Problem z roślinkami i kilka pytań początkującego ;p


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na poczatku chcialbym zaznaczyc ze jestem nowy, akwarium mam od rowno 3 tygodni, dlatego chcialbym sie dowiedziec kilku rzeczy na ten temat oraz rozwiazac moj problem ;p jest to akwa 112l z filtrem zewnetrznym, poki co mam cztery roslinki, ktore nie wygladaja najlepiej, a mianowicie na ich listkach pojawiaja sie dziurki, niektore listki calkiem odpadaja, inne sam poprzycinalem. slyszalem ze w nowych akwariach czasami tak jest, zanim rosliny sie nie przyzwyczaja, ale moze to nie o to chodzi. co tydzien dolewam im floreny, a z normalnym zwirkiem zmieszany jest chyba jeden worek zwirku z nawozem. czytalem gdzies ze na 1 cm3 wody powinno przypadac 0,5W oswietlenia. mam dwie swietlowki po 20W wiec moze to kiepskie oswietlenie. na szybkach i listkach pojawily sie tez glony, ktore (z tego co slyszalem) nie powinny sie jeszcze pojawiac. co powinienem zrobic? polecacie jakies preparaty? czy powinienem uzywac CO2? jesli tak to jak i w jakich ilosciach? jakie testy wody i jak czesto powinienem robic? licze na pomoc kogos doswiadczonego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czemu ale większość ludzi jak tylko założy akwa leje do niego rożne preparaty... no i po co? powolutku w akwarium wytworzą się naturalne bakterie, które będą nawozić rośliny i będą rosły pięknie. żeby dodawać różne preparaty trzeba dokładnie znać ich działanie i wiedzieć że na pewno są niezbędne w zbiorniku. np ja nigdy nie używałem żadnych środków typu uzdatniacze itp. dopiero niedawno kiedy wraz z rybką ze sklepu przyniosłem ospę to zastosowałem lek i to wszystko. potem zrobiłem podmiankę wody i to tyle. a co do glonów to może być tak że światło jest właśnie zbyt mocne. a może akwa stoi przy oknie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, akwa nie stoi przy oknie, a co do preparatow - robilem to, co podpowiedzieli mi w zoologicznym, nie mialem wczesniej praktycznie zadnego doswiadczenia, wiec sugerowalem sie tym, co mowia mi ludzie, ktorzy z zalozenia maja mi pomoc ;p fotki zaraz beda, tylko podladuje sie bateria od aparatu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robilem to, co podpowiedzieli mi w zoologicznym

i to właśnie błąd bo sprzedawcy potrafią nagadać rożnych rzeczy żeby tylko wyciągnąć kasę niestety. przed założeniem akwa najlepiej jest albo porozmawiać ze znajomymi którzy już jakiś czas się tym zajmują lub poprostu odpalić google i znaleźć odpowiednie informacje. albo też poczytać to forum. jest tu masa tematów dla tych, którzy właśnie pierwszy raz zakładają akwa. i wg mnie lepiej najpierw napisać temat z prośbą o poradę niż potem alarmować że jest coś nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

racja, tylko wlasciciel zoologicznego to znajomy mojego ojca, wiec nie podejrzewalem go nigdy o jakas probe wyciagniecia kasy. a przed zalozeniem akwarium dosyc duzo czytalem i nie wiem dlaczego tak sie u mnie stalo. o ile wczoraj szybka byla troche zagloniona to dzisiaj sa to juz wyrazne, zielone plamki. fotki zrobione, zaraz wrzuce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak jest to nowy zbiornik nie ma jeszcze w nim równowagi biologicznej .. Co do roslin to troszkę cierpliwości musza się przystosowac tym bardziej ze pochoodzą z upraw submersyjnych .....Więc ilośc sąwiatła to nie na 1cm3 0,5 w tylko na 1l wody 0,5W czyli jak bys mial 50W to by bylo spoko Ale to oswietlenie kóre masz ,też nie jest złe . Gatunki roślin króre kupiles lubia dużo swiatla i raczej rosnąć nie będą Albo dodajesz swietlówkę albo rezygnujesz z tych roślin i dajesz mniej wymagające.... Jeśli chodzi o CO2 to tylko przy sporej ilości swiatła ( 0,5W na L i więcej) inaczej nie ma sensu ......... Te otworki to moze byc brak potasu w wodzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to prawdziwa muszla, wczesniej mialem troche takich, ktore po prostu zaczely sie rozpuszczac, ale wyrzucilem je. nie jestem wlasnie calkowicie pewien co do rosliny na drugim zdjeciu (czy jest akwariowa), czy ktos moze ja zidentyfikowac? zaraz pojade po mocniejsze swietlowki 2x25W. aaa co do tych parametrow wody, nigdy ich wlasciwie nie mierzylem, co trzeba dokladnie zrobic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to prawdziwa muszla, wczesniej mialem troche takich, ktore po prostu zaczely sie rozpuszczac, ale wyrzucilem je. nie jestem wlasnie calkowicie pewien co do rosliny na drugim zdjeciu (czy jest akwariowa), czy ktos moze ja zidentyfikowac? zaraz pojade po mocniejsze swietlowki 2x25W. aaa co do tych parametrow wody, nigdy ich wlasciwie nie mierzylem, co trzeba dokladnie zrobic?

Zacznij od pH i kH (zakwaszenie i poziom wapnia). Obawiam się że kolega Cię zbyt uspokoił. Gdyby to były tylko dziurki... Ale wszystkie rośliny są zaatakowane, mają brązowe liście. Być może potas, ale nie wierzę, że to tylko to. Nowe liście by były przede wszystkim perforowane.

 

Ta muszla też się rozpuszcza, może bardziej od środka. Bardzo ładna, zresztą.

 

Ja bym wogóle nie nawoził na razie CO2, bo to powoduje dalsze rozpuszczanie wapnia w wodzie, raczej bym natleniał intensywnie cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co tydzien dolewam im floreny

Witam!

Nie lej nic do wody, szczególnie nawozów dolistnych, akwarium jest za młode jeszcze, stąd ten wysyp glonów!Masz za słabe oświetlenie, rośliny nie rosną i nie pobierają składników z wody, zasilasz tylko glony nic więcej.

Jakie masz świetlówki?

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro chciałes pomóc to było napisać zeby dał odbłysniki........ (folję) nie będę :mrgreen:

 

Jaka zadyma tylko napisałem ze to nie ten dział na takie pytanie ......... Pytanie a nie odpowiedz na problem kolegi

 

Nie jestem tu po to zeby się kłucic

Gatunki roślin jakie masz to

Ludwigia Natana

Nadwódka Dębnolistna (chyba)

Zwartka ( nie wiem dokladnie co za odmiana, jest ich kilka a do tego wyglądają inaczej przy zmiennych warunkach)

Żabienica Aflame ( tez moge się myslic jest kilka pdobnych odmian )

 

Poczytaj o warunkach dla tych roślin Moge powiedzieć tylko tyle ze Ludwigia Natana u mnie nie chciała rosnąc w zbiorniku 200l a mam tam 110 W i dodaje nawozy i co2 .. W tym samym zbiorniki lotosy miały sie wysmienicie....

Im bardziej kolorowe rosliny tym więcej potzrebuja swiatła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurde no i kazdy mowi co innego ;p swietlowki sa 2x20W biala i czerwona, pytalem o mocniejsze dzisiaj, ale do mojej pokrywy sa tylko po 20W wiec chyba nic innego nie wymysle... kupilem CO2 z dyfuzorem i odmulacz, zaraz robie podmiane i wrzucam korzen, zobaczymy co z tego bedzie. najbardziej martwi mnie ta roslina na drugim zdjeciu, bo jest idealna tam gdzie rosnie, zaslania wszystko i rybki lubia sie w niej chowac a liscie z dnia na dzien coraz gorsze, sitko po prostu... ale rosnie dosyc szybko ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra, woda podmieniona, wszystko jest jak trzeba, korzen plywa, ale niedlugo powinien sie namoczyc, mam tylko jeszcze pytanko co do dyfuzora CO2, czy jest jakas roznica gdzie sie znajduje? umiescilem go obok grzalki, rurek od filtra, termometru itp. slowem w tym rogu gdzie mam wszystkie "nienaturalne" elementy. widze ze babelki powietrza troszke na niego leca, czy to w czyms przeszkadza?

ten dzwon od dyfuzora nie wyglada zbyt estetycznie, jest jakies inne wyjscie? moglbym np. uzywac czegos takiego?

http://allegro.pl/item502338624_dyfuzor ... dnicy.html

czy jest to tylko do butli wysokocisnieniowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...