Skocz do zawartości

Ceramika Keramzyt Wata filtracyjna Opis


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ceramika pełni rolę medium filtracyjnego w filtracji biologicznej; ze względu na swoją porowatość i co się z tym wiąże zwiększoną powierzchnię jest bardzo dobrym podłożem do rozwoju bakterii nitryfikacyjnych. Keramzyt jest to wypalona glina ilasta i cechuje się m.in. dobrą izolacją cieplną, obojętnością chemiczną i biologiczną. bardzo dobrze zatrzymuje wilgoć. Osobiście używałem go tylko jako dodatek do podłoża - razem z torfem i ziemią ogrodniczą. W filtracji może pełnić podobną rolę jak ceramika. Co do waty to jej nie używałem, ale wydaje mi się , że bezpośrednio służy jedynie do filtracji mechanicznej. Chociaż pamiętajmy, że "pożyteczne" bakterie rozwijają się również na gąbce, wacie a nawet w żwirku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceramika pełni rolę medium filtracyjnego w filtracji biologicznej; ze względu na swoją porowatość i co się z tym wiąże zwiększoną powierzchnię jest bardzo dobrym podłożem do rozwoju bakterii nitryfikacyjnych. Keramzyt jest to wypalona glina ilasta i cechuje się m.in. dobrą izolacją cieplną, obojętnością chemiczną i biologiczną. bardzo dobrze zatrzymuje wilgoć. Osobiście używałem go tylko jako dodatek do podłoża - razem z torfem i ziemią ogrodniczą. W filtracji może pełnić podobną rolę jak ceramika. Co do waty to jej nie używałem, ale wydaje mi się , że bezpośrednio służy jedynie do filtracji mechanicznej. Chociaż pamiętajmy, że "pożyteczne" bakterie rozwijają się również na gąbce, wacie a nawet w żwirku.

 

medium filtracyjnego? tzn dokładniej można jak do rozwoju bakterii? nie rozumiem po co bakterie mają się rozwijać ?? i keramzyt co daje bo też nie rozumiem za bardzo, ja to pojmuje tak że ceramika przejmuje te wszystkie bakterie które są nie potrzebne w akwarium i zapobiega rozwojowi glonów na roślinach, i pomaga w rozwoju roślin ? czy dobrze rozumie to? skoro keramzyt jest podobny to to samo daje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak napisał Wielkopłetw. Keramzyt dodaje się do podłoża aby zapobiec tworzeniu stref beztlenowych, aczkolwiek słyszałem że niektórzy używają go do filtracji. "Medium" filtracyjne to po prostu ładna nazwa materiału , który służy do filtracji, np. gąbka, wata czy ceramika i biobale a nawet żwir i węgiel aktywowany ( ten ostatni służy do filtracji chemicznej pochłaniając wszelkie związki chemiczne - zalecany np. po zakończeniu leczenia ryb; nie powinno stosować się filtracji chem. non stop). Ceramika nie ma bezpośredniego wpływu na rozwój glonów. To zależy głównie od rodzaju i intensywności światła. Tu szczególne znaczenie ma nadmiar światła o widmie niebieskim. Podobnie działa bezpośrednie padanie promieni słonecznych na akwarium. Drugim ważnym czynnikiem jest nadmiar związków pokarmowych w wodzie. I tak np. przerybienie zbiornika słabo obsadzonego roślinami powoduje, że resztki pokarmowe i odchody naszych ryb są wykorzystywane przez glony, które z braku konkurencji ze strony roślin nadmiernie się rozwijają.

Bakterie nitryfikacyjne w skrócie przetwarzają szkodliwą postać związków azotowych (efekt przemiany materii) na przyswajalną przez rośliny. Dlatego w czasie czyszczenia filtra gąbkę powinno się płukać w spuszczonej - podczas częściowej podmiany, wodzie z naszego akwarium - chlor zabija te pożyteczne bakterie.

podsumowując: filtracja mechaniczna - oczyszczanie wody z pływających w niej drobin różnego pochodzenie; filtracja biologiczna - oczyszczanie wody z trujących związków azotu

i filtracja chemiczna - oczyszczanie wody z różnego rodzaju związków chemicznych (np.leki)

Długo tak jeszcze mogę ale chyba na dzisiaj wystarczy. I tak pewnie nieźle namieszałem Ci w głowie :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...