Skocz do zawartości

[112l] Oświetlenie pokrywa Diversa - dodanie świetlówki T5?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam spory dylemat, mam standardową pokrywę firmy Diversa, panoramiczną, plastikową i z korytkiem tylko od spodu wiec raczej trudną do przeróbek. Obecnie mam w niej dwie świetlówki T8, jedną taka jak była Diversa 18W 6500k, druga to Flora-GLO firmy GLO o mocy 20W taką jak np. tutaj:

http://www.zoomania.pl/product_info.php/products_id/705

Oczywiście taki zestaw nie daje rady i chciałbym coś z tym zrobić. Poza tym do tej świetlówki 20 watowej nie zmieniałem ani statecznika ani startera i choć mimo to świeci to zastanawiam się czy nie ma to negatywnego wpływu na jej właściwości ale to osobny wątek.

 

Moje pytanie brzmi: czy lepiej bawić się w skomplikowaną przeróbkę obecnego oświetlenia na T5, czy może po prostu dołożyć jedną świetlówkę T5 o mocy 24W i zostawić te dwie T8? Miałbym wtedy 62W co daje mi już całkiem sensowny przelicznik 0.55W/l. Miejsce na jedną T5 się raczej znajdzie.

Chciałbym tam wsadzić np Sylvania Aquastar, Philipsa Aquarel albo Aqua-Glo tej samej firmy co obecna Flora-Glo. Przy okazji jak powinienem je ustawić: tyl Flora-Glo, srodek Diversa 6500k, przód któraś z powyższych i będzie ok?

 

Co sądzicie o takim prostym rozwiązaniu? Dużo mniej roboty i na pewno taniej, ale zastanawiam się czy to nie będzie za mało i za chwilę będę jednak chciał i tak przerabiać pokrywy "na grubo", czyli na całość T5?

 

Nie mam ambicji na holendra ale chciałbym mieć jednak ładne rośliny w akwarium.

 

Będę wdzięczny za wszelkie konstruktywne uwagi i wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam dylemat z zamianą świetlówek T8 na T5. Ostatecznie dołożyłem jedną świetlówkę T5 24W, a te standardowe zostawiłem bez zmian. Jeśli będziesz zmieniał T8 na T5, to będziesz musiał zmienić miejsce zamocowania oprawek bo swietlówki T5 są krótsze (chociaż widziałem gdzieś niestandardowe świetlówki T5 o długości 59cm). Przy zmianie T8 na T5 musisz jeszcze zmienić statecznik na elektroniczny. Mi takie oświetlenie starcza w zupełności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T5 zdecydowanie są lepszymi świetlówkami. Jak byś chciał zamieniać to na pewno wszystkie na nowe T5, jak dołożysz jedną T5 do swojego zestawu to i tak musisz do niej dokupić statecznik elektroniczny. Dlatego pomyśl czy nie lepiej od razu zakupić statecznik 3/4xT5 i resztę elementów, jednorazowy zakup spory ale zapewniam Cię, że wcześniej czy później i tak wszystko zamienisz na T5. Do swojego 112l baniaka możesz włożyć T5 24W o długości 56cm lub 61cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że lepiej dołożyć świetlówkę na osobnym stateczniku, bo wtedy jest możliwość osobno włączać świetlówki. Mam je podłączone do zegara tygodniowego i włącza się najpierw jedna, a potem dwie pozostałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...