Skocz do zawartości

chore bocje


Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Ospa rybia.

 

http://www.superakwarium.pl/ospa-rybia- ... id638.html

 

Wcześnie wykryta może zostać wyleczona bez strat, lecz zignorowana wyniszczy rybki. Podniesienie temperatury jak najbardziej tak, ale stopniowo i bez przesady (aby ryby się nie ugotowały). Ja od zawsze na ospę stosowałem ICHTIOSAN (http://www.kirysek.pl/product_info.php? ... anner_id=1)i dobrze się sprawdzał, zieleń jak najbardziej powinna pomóc.

 

Pamiętaj też, że nawet po zwalczeniu choroby rybki są osłabione i podatne na inne choroby (często wtedy atakuje pleśniawka). Obserwacja jak najbardziej wskazana. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Hym własciwie to przyznam sie ze i ja dopiero zaczynam leczyc ryby jak zauwarze te kropki ..... ocieranie to oznaka ze cos jest nie tak ale nie zawsze jest to choroba a z używaniem leków trzeba ostraznie

Dokładnie, ale jak widać, że rybki się ocierają, nasza czujność powinna automatycznie zostać zwielokrotniona. Dokładna obserwacja to nierozłączny element akwarystyki. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli kupujemy ryby dobrze jest dokładnie im się przyjżeć a jeszcze lepij przychodzic kilka razy do tego sklepu i obserwowac jak się zachowują jesli po kilku dniach jest oki to mozna brac jesli widzimy jakies podejzane sztuki to lepiej odpuscic wiadmo ze szczytem bespieczenstwa jest kwarantanna ale kto ma na to warunki.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może temperature stopniowo podwyzszylem

Podejrzewam, że nie bierzecie pod uwagę, że podczas podnoszenia temperatury obniża się pH, bo następuje rozkład wodorowęglanu wapnia z wody

Ca(HCO3)2 --> CaCO3 + H2O + CO2

podwyższa się twardość wody,

a potem następuje reakcja

CO2 + H2O----> H2CO3

czyli zakwaszenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli kupujemy ryby dobrze jest dokładnie im się przyjżeć a jeszcze lepij przychodzic kilka razy do tego sklepu i obserwowac jak się zachowują jesli po kilku dniach jest oki to mozna brac jesli widzimy jakies podejzane sztuki to lepiej odpuscic wiadmo ze szczytem bespieczenstwa jest kwarantanna ale kto ma na to warunki.......

Racja :) tylko że ja od tego akwarystycznego sklepu w którym kupowałam mieszkam 40 km dalej ( bo w innych sklepach blisko mnie nie było akurat paletek a ja właśnie jechałam po paletki a na ten pomysł zeby kupic neonki wpadłam dopiero w sklepie ) :) więc codziennie tam nie jestem :) a pozatym jak sprzedawczyni wsadza rybki do tego woreczka to ja sie im nie przyglądam :) Pozdrowienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

może temperature stopniowo podwyzszylem

Podejrzewam, że nie bierzecie pod uwagę, że podczas podnoszenia temperatury obniża się pH, bo następuje rozkład wodorowęglanu wapnia z wody

Ca(HCO3)2 --> CaCO3 + H2O + CO2

podwyższa się twardość wody,

a potem następuje reakcja

CO2 + H2O----> H2CO3

czyli zakwaszenie.

Tak ,tylko jak bardzo obniży się pH dla akwa 100 litrów? ;)

Poza tym rozmawiamy o ospie i tu zacytuję:

(...)Pasożyt najszybciej dorasta i rozwija się na skórze ryby w temperaturze 25ºC, natomiast w temperaturze 32-33ºC ginie w ciągu 4-6 godzin.(...)

Oczywiście nie dla wszystkich rybek zwiększymy aż tak temperaturę, bo może to być dla nich zabójcze lub męczące, co w połączeniu z chorobą też może być zabójcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Pasożyt najszybciej dorasta i rozwija się na skórze ryby w temperaturze 25ºC, natomiast w temperaturze 32-33ºC ginie w ciągu 4-6 godzin.(...)

Poczytaj sobie

http://www.pmp.p-net.pl/biologia/ospa_rybia.htm

Już się zaznajomiłem z tematem :-) Ja bym przeniósł do innego akwarium i tam leczył, a w tym też wyższa temperatura, ale nawet bez preparatu i kwarantanna.

Zrobiłem sobie wykres rozwoju kulorzęska wychodzi ramię hiperboli. Obawiam się jednak, że pod skórą może przebywać nawet 1 dzień. Czy 4-6 godzin wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...