Skocz do zawartości

Dziwny problem


Rekomendowane odpowiedzi

Dziś zauważyłem, że dwie samiczki gupika pływają mi przy samej powierzchni. prawie nieruchomo, mają uchylone pyszczki, ale wyglądają bardziej jak obite, troszkę poszarpane.(pyszczki)

wiecie co to może być?

 

2 rybki już nie żyją.

 

doczytałem się że to fleksibakterioza.

czy ktoś podołał z jej leczeniem?

 

staraj się edytować posty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczytaj troche :)

Opis

Fleksibakterioza jest to bakteryjna choroba powłok zewnętrznych, jamy gębowej oraz skrzeli i narządów wewnętrznych. Jest ona częstą chorobą u ryb akwariowych i prowadzi do poważnych strat w hodowli. Bakteria Flexibacter culomnaris, która wywołuje tą chorobę może występować najczęściej w wodzie, mule oraz na powłokach zewnętrznych zdrowych ryb. Jednak najgroźniejszym źródłem zarazka są chore ryby. Ta bakteria może się utrzymać w twardej i o zwiększonej ilości związków organicznych wodzie do 8 dni bez ryb. Do powstania tej choroby dochodzi zazwyczaj w przypadku narażenia ryby na stres lub przy zmianie środowiska. Najczęściej występuje ona bowiem u ryb po transporcie lub umieszczeniu w wodzie nie odstałej.

 

Objawy

W początkowej fazie choroby nie dochodzi do widocznych gołym okiem objawów, a ryby sną. Jeśli zarażone osobniki przetrzymają pierwszą fazę choroby to występują u nich patologiczne zmiany w skrzelach i na skórze. Na skórze dochodzi do białawych nalotów, które przypominają strzępki waty. Aczkolwiek należy je odróżnić od podobnych zmian występujących przy pleśniawce, w przypadku fleksibakteriozy te zmiany są delikatniejsze. Następnie przy otworze gębowym dochodzi do ubytków. Ryby tracą apetyt i stają się powolne. Jeśli nie będzie podjęte leczenie to nastąpi zniszczenie mięśni jamy gębowej i śnięcie ryb.

 

Leczenie

W przypadku fleksibakteriozy możliwość wyleczenia ryb jest bardzo niewielka, ponieważ jeśli dojdzie do widocznych zmian chorobowych to jest to zaawansowane stadium choroby. Do zwalczania tej choroby stosuje się następujące środki: A) chlorotetracyklina (Aureomycin) – roztwór 13-130 mg na 1 l wody – kąpiel przez 2-4 dni; po leczeniu może występować niedobór witaminy E i K oraz kwasu foliowego. B) chloramina – roztwór macierzysty 1 g na 100 ml wody, z tego 1 ml na 1 l wody – kąpiel 24 godzinna, tylko w zbiorniku bez podłoża; zalecany jest tylko świeży (1 – 2 dniowy roztwór). C) chloramfenikol (Detreomycyna) – roztwór od 5- 13 mg na 1 l wody, jeśli jest stosowany jako kąpiel długotrwała (uważana przez niektórych za mało skuteczną) lub roztwór 1 mg na 1 g karmy (60 mg na 1 kg masy ciała ryby) – podawany z karmą, kilkakrotnie w iniekcjach. D) fenoksetol (para-chlorophenoxethol) – 0,005% roztwór płynnego fenoksetolu – kąpiel prze kilka minut; jest bardzo toksyczny dla gupików i gurami, dlatego nadaje się do leczenia m.in. karasi i mieczyków; 0,005% roztwór zabija ryby po 25-36 minutach. E) flumechina – roztwór 30 mg na 1 kg masy ciała ryby, który jest podawany z karmą kilkakrotnie. F) octan pirydylortęciowy – roztwór 1-2 mg na 1 l wody – kąpiel przez godzinę. G) siarczan miedzi – roztwór 1 g na 30 l wody – kąpiel przez 15-20 minut. H) sulfatiazol – roztwór 100 mg na 1 l wody – kąpiel przez 3 dni. I) trypaflawina – roztwór 3-6 mg na 1 l wody – kąpiel przez 6-12 godzin; kilkakrotnie przez 2-3 kolejne dni.

Pozdrawiam :)

Ps. te info znalazłam na superakwarium.pl :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście korzystam z informacji dostępnych na tym portalu. własnie tak wydedukowałem co to za choroba.

Naszczeście udało mi się jak narazie pochamować chorobę. Od 2 dni żadna rybka nie zdechła. Podmieniam wodę i jednocześnie silnie - naprawdę- ją odkażam.

i oby się udało bo straty były ogromne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...