Skocz do zawartości

Barwiniak czerwonobrzuchy


Gość
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanko

Mojemu tacie bardzo podobaja sie barwniaki czerwonobrzuchy , wszedzie czytam ze to nie sa agresywne rybki ( z wyjatkiem okresu tarła) ale nie wiem czy oby na pewno nadaja sie do akwrium ogólnego w którym tato ma 4 skalary, 6 neonów, 5 gupików i 2 kirysy.

Barwniaki to jednak rodzina pilęgnic czy one nie poobgryzają skalarów i gupików?

Akwarium 72l ( 60x30x40), wystrój: dużo roślinek, kokos, piaskowiec i jaskinia z kamieni.

Proszę o poradę i z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Nie powinny się gryźć, ale warto się zastanowić czy w akwarium tej wielkości warto je trzymać. Te rybki wymagają dość dużego akwarium. Poza tym te 4 skalary jak będą już duże (bo zakładam, że na razie nie są) również będą potrzebowały dużo miejsca. Jeżeli tacie bardzo na nich zależy to można rozpoczynać hodowlę z jedną bądź dwiema parami, ale mi osobiście neonki i kiryski bardziej się podobają i jakbym miał wybierać to wolałbym dokupić kilka tych rybek.

Pozdrawiam

SikorP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi

Skalarki na razie są małe i zdaje sobie sprawę z tego ze gdy urosną należałoby zmienić akwa bądź skalary przeprowadzić do akwa wuja 250l (on ma już skalary i bocje). Ale zobaczymy może tato na tyle zarazi sie akwarystyką, że zmieni akwarium na większe (gdy ja będę zmieniać swoją 140 mogę mu ją dać, ale to odległa przyszłość).

A pytanie moje wzięło sie stąd, że ja do swojego (a raczej mąż mój) dokupił brzankę wysmukłą 5szt (wszędzie opisy,że rybka spokojna i nadająca sie do akwa towarzyskiego oraz zapewnienia pana w zoologicznym) a tu po tygodniu moje piękne gupiki pływały z doszczętnie poobgryzanymi ogonami (niestety wszystkie pozdychały), brzanek już nie ma reszta gupików czuje sie dobrze a w akwarium zapanował spokój :)

Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za informację :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Gupiki z ładnymi weloniastymi ogonami są zawsze chętnie podskubywane przez inne rybki, nawet te spokojne. Co do brzanki wysmukłej to jest to ryba, która bardzo pilnuje swojego terytorium. Szczególnie jeżeli jest w takiej grupce (5 sztuk). To mogło być przyczyną (jedną z przyczyn) podgryzania ogonów.

 

Podgryzanie takie ma też miejsce, gdy rybki są głodne, ale to odrzuciłem na samym początku, bo mam nadzieję, że to się nie zdarza. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

admin rybki na pewno głodne nie pływają ale tez staram sie ich nie przekarmiać (karmie płatkami, granulkami i żywym, staram sie im urozmaicać dietę :) ).

Brzanek już na pewno nie będę miała nawet jak mnie będą zapewniać, że spokojne , nic co się nazywa brzanka i koniec (choć to piękne rybki)

Staram sie dbać o akwarium najlepiej jak umiem ale jeszcze wiele nauki przede mną.

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć mam 4 barwniaki właśnie 2 mają tarło chciąłabym się dowiedzieć czy muszą być doniczki do złożenia ikry? co do skalarów to jak do tej pory to barwniaki nie podgryzły ani jednego na szczęście, można przełożyć do innego zbiornika barwniaki do czasu wychowania młodych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Lepiej umieścić te doniczki w akwarium. Jak już się doprowadziło do tarła to trzeba zrobić wszystko jak należy. ;) Po złożeniu ikry rybki te bronią jej i się opiekują młodymi. Wtedy mogą być niemiłe w stosunku do innych "ciekawskich" mieszkańców akwarium, dlatego warto zastanowić się nad przełożeniem tarlaków (albo pozostałych rybek) do innego zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...