Skocz do zawartości

Identyfikacja glonów


dcieslik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Szczerze to nawet nie wiem czy to są glony, szybki czekają na wyczyszczenie z glonów a od paru dni pojawiło się "coś" białego na szybie przedniej i tylnej za korzeniami.

 

Drodzy koledzy i koleżanki czy ktoś rozpoznaje to "COŚ" pomijając oczywiście widoczne zielony glony? I jeśli tak to co to jest i skąd się wzięło i jak zapobiegać??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw poczytaj http://forum.superakwarium.pl/viewtopic.php?f=46&t=12761 to są glony nitkowate. Stosujesz jakieś nawozy? jakie oświetlenie i czas świecenia?

Z nawozów to tylko tabletki Sera Florenette A stosowane zgodnie z instrukcją, które dałem z półtora miesiąca temu.

 

Nie pasuje mi opis glonów nitkowatych do tego co mam u siebie

Mogą być zielone, szare lub czarne ale z reguły są jasno zielone i występują w dobrze oświetlonych miejscach.

U mnie są białe i występują po jednej stronie za korzeniami w miejscu gdzie mało jest oświetlenia, oraz z przodu gdzie mają więcej światła

Ich masowy rozwój może być spowodowany przez nieregularną wymianę wody

Co tydzień podmieniam 16l wody (baniak mam 126l)

wysoki poziom azotanów

NO3 15-18

NO2 0

GH 17

KH 4

pH 7

lub zbyt silne oświetlenie

Po powrocie z urlopu sporo było glonów dlatego mniej świecę (8h dziennie) i roślinność mocno przyciąłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega dymek odpowiedział Ci na pytanie o glony które widać na szybie i są to glony nitkowe z którymi radze walczyć... Ja mam z nimi straszny problem już dobre 3-miesiące. Co do białych plam to na pewno nie są to glony dlatego też dostałeś odp dotyczącą glonów.

 

Mi też to się wydaję na jakąś pleśń lub grzyb. Jeśli masz to tylko na szybie to to wyczyść i po sprawie chyba że wróci.

 

PS. Zna ktoś skuteczny sposób na nitki? Próbowałem już otosków, kosiarek, zbrojników.... Podmiany wody 1/2 co 4dni - wycinanie porażonych liści... Rstart zbiornika: Wymiana większości aranżacji na nową (grys, kamienie, korzeń nawet filtr) Rośliny potraktowałem kwaskiem co wydawało się pomóc bo globy zbielały i znikły żeby się odnowić po miesiącu i zaatakować na nowo :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega dymek odpowiedział Ci na pytanie o glony które widać na szybie i są to glony nitkowe z którymi radze walczyć...

Pytanie było o białe "COŚ" a nad glonami panuje

 

Mi też to się wydaję na jakąś pleśń lub grzyb. Jeśli masz to tylko na szybie to to wyczyść i po sprawie chyba że wróci.

Też mi to tak wygląda ale wolałem się upewnić i dostać info od bardziej doświadczonych niż ja.

 

PS. Zna ktoś skuteczny sposób na nitki? Próbowałem już otosków, kosiarek, zbrojników.... Podmiany wody 1/2 co 4dni - wycinanie porażonych liści... Rstart zbiornika: Wymiana większości aranżacji na nową (grys, kamienie, korzeń nawet filtr) Rośliny potraktowałem kwaskiem co wydawało się pomóc bo globy zbielały i znikły żeby się odnowić po miesiącu i zaatakować na nowo :(

Ja zmniejszyłem czas świecenia i wycinam liście gdzie sporo jest glonów, co tydzień czyszczę szyby i korzenie, podmieniam 10-15% wody i w pełni zadowolony jestem z wyników.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama podmiana wody nie wystarczy musisz za każdym razem dokładnie odmulić akwarium zęby pozbyć się wszystkiego co zostało wcześniej usunięte z szyb, podmień więcej wody niż zwykle około 30-40% wyciągnij korzeń wymyj wyparz dokładnie. Jaki masz filtr?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama podmiana wody nie wystarczy musisz za każdym razem dokładnie odmulić akwarium zęby pozbyć się wszystkiego co zostało wcześniej usunięte z szyb, podmień więcej wody niż zwykle około 30-40% wyciągnij korzeń wymyj wyparz dokładnie. Jaki masz filtr?

nooo czytamy ze zrozumieniem :D

 

Ja zmniejszyłem czas świecenia i wycinam liście gdzie sporo jest glonów, co tydzień czyszczę szyby i korzenie, podmieniam 10-15% wody

a filtr mam Aqua Szut Silent2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem co do nitek to być może sinice,brat miał ich oblężenie.Pleśń tak jak koledzy pisali może być z ikry, z nagromadzonych resztek jedzenia bo ja tak miałem miejscu styku poierzchni wody z powietrzem na rurze od filtra.Nie wiem czy kolega ma aktualne zdjecia akwa na forum ale wydaje mi sie że przy tak małej obsadzie roślin trzeba uważać z tym nawożeniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...