Skocz do zawartości

Komputery PH


dzajdol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Przeprowadzam sie do nowego mieszkanka i chciałbym sobie kupić akwa 450l i chodowac paletki.

Jako że często wybywam z domu (delegacje i inne), chciałbym się dowiedzieć coś o komputerach PH.

Które polecacie - znalazłem lajona, Skalara(to chyba bardziej domowa produkcja) oraz jakiegoś na M

 

Jest sens kupowania 2 butli do co2 czy na tyle wolna się zużywają ze nie ma sensu??

 

Czy kupić gotowy zestaw czy może złożyć coś samemu??

 

Na co muszę zwrócić uwagę??

 

Czy filtr UV będzie mi niezbędny i czy da się go podłączyć do JBL cristalProfil e1500 ??

 

Dziękuję za pomoc

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Które polecacie - znalazłem lajona, Skalara(to chyba bardziej domowa produkcja) oraz jakiegoś na M

To zależy, czym ma sterować ten komputerek. Komputery, a raczej sterowniki do akwa mają konstrukcję panelową - każdy panel odpowiada za coś innego

 

Jest sens kupowania 2 butli do co2 czy na tyle wolna się zużywają ze nie ma sensu??

U mnie jest tak: butla 2kg, 1b/s wystarcza na równo dwa miesiące.

 

Czy kupić gotowy zestaw czy może złożyć coś samemu??

Ja kupiłem zestaw (reduktor, zawór precyzyjny, zawór p/z, dyfuzor, wężyk PU), a butlę osobno w firmie ppoż - wyszło taniej

 

Na co muszę zwrócić uwagę??

Na jakość zaworu precyzyjnego - jeśli jakiś badziewny plastik, to możesz zagazować ryby

 

Czy filtr UV będzie mi niezbędny i czy da się go podłączyć do JBL cristalProfil e1500 ??

Moim zdaniem nie - lampa zabija wszystkie bakterie, czyli również te pożyteczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterować ma tylko PH - grzałki mam z termostatem - nie wiem jaką mają histerezę, ale myślę że z ogrzewaniem będzie git

W takim razie weź najprostszego Skalara, elektrodę pH i elektrozawór (najlepiej sterowany niskonapięciowo - mniej się grzeje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest różnica między skalarem a lajonem??

Nie mam pojęcia ;)

Chodziło mi o to, że chcesz sterować tylko jednym procesem, więc żaden wypasiony kombajn nie jest Ci potrzebny. Równie dobrze w ustabilizowanym baniaku można podpiąć elektrozawór pod zwykły programator dobowy i przesunąć ustawienia o jakąś godzinkę wstecz względem ustawień oświetlenia. U mnie CO2 leci całą dobę i różnice pomiędzy pH mierzonym wieczorem a rano są poniżej możliwości mojego testu.Dotyczy to zarówno 240, jak i 60l.

Domyślam się, że palety mogą być bardziej wrażliwe na zmiany pH, ale czy takie dobowe wahania nie są przypadkiem odzwierciedleniem wahań w naturalnym środowisku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem binmbrownie ale nie mam czasu si ę tym zajmować dlatego wolę jakieś urządzonko - wiem że jest droższe ale jestem w stanie poświęcić troszkę sianko (odpowiednio dużo, ale jak najmniej)

 

Szukam rozwiązania bezawaryjnego

W takim razie nie oszczędzaj na zaworku precyzyjnym - w całym systemie ten drobiazg jest najważniejszy. Do tego programator z podtrzymaniem bateryjnym, elektrozawór 12V z zasilaczem i "w temacie" sterowania wystarczy. Im mniej elementów systemu, tym mniejsza szansa na awarię. Zasilanie: legalna butla z jakiejś firmy spawalniczej lub ppoż, zwykły, jednozegarowy reduktor, dobry zaworek przeciwzwrotny - Ferplast lub wyżej, wężyk koniecznie PU, dyfuzor ze spiekiem ceramicznym i możesz jechać w siną dal.

PS. Każdy licznik bąbelków, który jest droższy niż 1,30PLN (tyle kosztuje zestaw kroplówkowy w aptece) to fanaberia i szpan ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...