Skocz do zawartości

akwa 60L, jakis pomysl?


smuque66
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

niedawno wygrzebalem swoje akwarium 60l ktore bylo nie uzywane jakis rok czy 2 bo niestety ciagle mi w nim rybki padaly z niewiadomych powodow po za 1 skalarem ktory trzyma sie juz dobre 8 lat i przerzyl juz pare pokolen rybek ;) ale go trzymalem w mniejszym akwarium 15 moze 20L przez te 2 lata no ale niestety byla ciagle sama.

teraz dostalem 4 skalary 3 w czarne paski i 1 malego bialego (en moj to czarny w biale plamy czy cos takiego, nie pamietam jak te rybki sie dokladniej nazywaja bo juz dawno sie nie krecilem w tym emacie)

1# teraz moje pytanie jakie i ile roslinek kupic do tego akwa?

Bo z regoly to mi zawsze skalary wszystko dziubaly i nawet roslinki nie mialy prawa bytu

2# jakie rybki moge jeszcze ewentualnie do tego dokupic bo narazie to akwarium jakos lyso wyglada (pare skalarow, filter i garstka kamykow i prowizoryczny napowietrzacz z silikonowej rurki poprzebijanej szpilka)

3# czy beda jakies rybki kore beda mi sprzatac w akwarium bo szyby to juz mam sliskie po 2-3 dniach a na wysokosci lustra wody zbiera mi sie osad

4# jaka do tego lepiej kupic swielowke? taka do roslinek czy jakas taka wystrojowa czy jak by to tam nazwac?

czy da sie w ogole tak zorganizowac zeby sie pozbyc filtra bo cos mi sie kiedys obilo o uszy ze tak tez mozna ...?

5# no i ostania sprawa czy wymienic kamyki czy dokupic tylko troche wiecej, bo sam juz nie wiem czy nie popelnilem bledu i nie przenioslem z tymi kamieniami jakiegos syfu ze starefo akwarium (niby sie ten skalar przy nich trzymal ale nigdy nic nie wiadomo)

6# wszelkie inne sugestie ktore moglem pominac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taa... 60 l.?

Saadysto xD Skalary potrzebują akwa więcej niż 100 l!!! Większe akwa, albo oddaj skalarki. Na glony glonojad. Albo otosek.

 

Filtr zsastąpić??? Nie ma możliwości raczej... chociaż ja sie na tym nie znam :P

Żwirek jaak jest ok to do wypłukaj dobrze i wyparz. A jeszcze ono musi postać, jakiś tydzień bez rybek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw sie zastanow czy chcesz sie czyms takim zajac bo jezeli nie to po co zaczynac.

Jezeli nie obchodza cie warunki w jakich trzymasz ryby, a takze to, ze ryby sie w nich mecza to wez nalej wody kup jakies plastiki i wrzuc to wszystko co masz, niech plywa.

Troche wyobrazni... Wez je wymien na cos co bedzie moglo swobodnie sobie plywac w takim zbiorniku. Skalary beda sie czuc jak pies na 30 cm lancuchu.

Jezeli sie na to zdecydujesz mozemy porozmawiac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie to sam nie wiem ile to ma litrow ale zakladam ze 60*30*30cm o 60L chyba ze sie myle?

Z tego co piszesz wydaj mi się że ot tak chcesz tylko to mieć, i jak tylko zaoszczędzić, nie zwracając uwagi na dobro ryb!.

wlasnie dlatego sie pytam bo o akwarium nie bylo za bardzo planowane bo jak juz powiedzialem rybki dostalem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mozesz miec: Neony, Danio, Kiryski, Otoski, Pretniki, Rasbory, Brzanki, Szczupienczyki karlowate, Gupiki, Bojowniki, Krewetki.

Poczytaj sobie troche o nich wybierz te ktore Ci sie podobaja to wybierzemy obsade.

Jezeli filtr nie napowietrza bedziesz musial kupic nowy bo raczej ta rurka malo daje.

W teori mozna uzyskać srodowisko w akwarium ktore nie potrzebuje filtrow idt ale jest to bardzo trudne i potrzebne sa wieksze zbiorniki.

Oswietlenie, jak sadze masz swietlowke 15W w pokrywie i to standardowa mozna dokupic mozna dolozyc.

Jezeli nie dolozysz wtedy rosliny malo wymagajace jezeli sie zdecydujesz na dodatkowa swietlowke wtedy bedziesz mogl poszalec.

Musisz sprecyzowac swoje wymagania co do zbiornika.

 

mam akwarium 60l i pani w sklepie zoologicznym powiedzała że mogę w nim trzymać tylko dwie parki skalarów.

To pani w sklepie ma male pojecie o potrzebach i warunkach w jakim powinny zyc ryby akwariowe. Myli sie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że piszecie tu, że ktoś jest sadystą, bo trzyma ryby w małym akwarium, że się męczą itp...

Macie i rację ale...

Co do sadystów to my wszyscy jesteśmy bo ryby, chcą żyć w swoich biotopach a nie sztucznie zrobionych! A połowa ryb akwariowych są genetycznie zmutowane!

Te najbardziej ciekawe, pielęgnice, złote rybki, a już nie wspomnę o przezroczce indyjskiej, że ją zabarwiają na wszystkie możliwe kolory!

 

PS1.Co do skalarów to czytałem bardzo ciekawą lekturę "Pielęgnice Amerykańskie w Akwarium" i gościu opisuje z własnego doświadczenia, że na dorosłego skalara przypada mniej więcej 24l wody!

Więc łatwo możesz sobie policzyć!

 

PS2. I nie słuchaj NIGDY sprzedawców w zoologicznym, bo oni na niczym się nie znają, tylko chcą sprzedać!

Lepiej poczytaj książki, poszukaj na necie, zastanów się dokładnie co chcesz mieć za ryby jakie Ci się podobają (co dokładnie potrzebują) a nie rób misz masz z akwarium bo nie warto wydawać nie potrzebnie kasy!

 

PS3.Ucz się na moich błędach a nie na swoich...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...