Skocz do zawartości

Koszmar z roslinami!!! ;/;/;/


Rekomendowane odpowiedzi

witam 8-) wiec jest nastepojaca sprawa.... Mam akwarium juz od ponad roku i od samego poczatku nierosna mi roslinki :cry: dokupoje tylko roslinki a one tylko gnija ;/

 

opisze moje akwarium moze to pomoze :

80x30x40 -96l

pompa FUFAL 3 plus

oswietlenie jazenieowe(moze byc troszke zaslabe, jutro kupoje nowe)

podłoze -zwireczek o srednicy ok 1mm + wieksze kamyczki ok 5 mm srednicy

 

 

z gory dzikuje za pomoc :lol: pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podales ile wat ma twoje oswietlenie... Ale jak mowisz ze malo to raczej masz swietlowke daylight standardowa.

Tak jak mowisz doloz wiecej swiatla w tym przypadku bedzie to swietlowka 18W T8 59 cm lub 24W T5 55 cm.

Polecam Sylvania Grolux 8500k oraz Aquarelle TL-D 10000k ktore wspomagaja funkcje zyciowe roslin.

Nastepna sprawa jest nawozenie. Planta Gainer Classic/Makro powinno pomoc do tego kulki w podloze. Z makro trzeba uwazac zeby nie skopac sobie parametrow wody.

Mam nadzieje ze nie uzywasz srodkow na glony...

Jesli dolozysz swiatla do pelni szczescia jesli masz duzo roslin pozostanie tylko dolozyc CO2. Albo z butli albo z bimbrowni.

 

Co do stosunku W/L. 0,5 W/L Daje juz nam mozliwosc lekkiego szalenstwa:P 1 W/L to gorna granica tego co chca osiagnac masy:P

Wyobraz sobie ze postanawiasz dojsc do 1 W/L... W twoim przypadku mozliwe sa dlugosci swietlowek ktore podalem lub krotsze. Badz co badz zawsze wyjdzie na to ze bedziesz musial miec takich swietlowek 4 sztuki lub wiecej.

Mysle ze 0.5 W/L wystarczy Ci narazie, jezeli sie wkrecisz dolozysz wiecej;)

 

Duzo pracy przed toba.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok :) dzis bylem w sklepie i zakupilem świetlowke FLORA-GLO 2800K 59cm 20W T-8 :D:D:D tylko jak przeczytalem instruckje to doszlem do wniosku ze musze jeszcze kupic dodatkowo SUN-GLO4200K lub LIFE-GLO6700K ponoc efekt jest po tym lepszy...

Lecz teraz to juz nie wiem czy kupowac te swietlowki :( moze widmo jest zle? słyszalem ze mosi byc poiedzy 4500k a 6000K :!:rafilight pewnie sie znasz wiec czy dobze jest kupowac te dodatkowe swietlowki???

Pozdro i thx za pomoc 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cio tu więcej dopisać,przy błyszczykach możesz pomażyć o delikatnych roślinkach,zbyt mocny rych wody w akwa też szkodzi roślinką.No ale błyszczyki potrzebują takiego rychu,także zastanów się czy napewno chcesz chodować te rybki bo w rośliniaku się nie sprawdzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sun-Glo jak sama nazwa wskazuje daje nam swiatlo zblizone do tego dziennego slonecznego. A wiec akwarium ma odcien zoltawy. Takie swiatlo juz chyba masz. Zobacz jaka masz standardowa w pokrywie. Chyba ze jej sie pozbyles to wtedy musisz dokupic.

Widze ze zainwestowales w firme hagen i dalej chcesz isc w tym kierunku nie powiem ze zle choc nie zawsze hagen spelnia najwieksze zachcianki.

Jesli chcesz skorzystaj z tych przepisow na dobre swiatlo Hagena. Napewno uzyskasz dobra konfiguracje.

Ja mam Sun-Glo 4200k + GroLuxa 8500k i dokupuje Aquarelle 10000k. I jestem zadowolony;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We Florze masz juz wysokie spektrum barwy niebieskiej. Powinienes teraz zrownowarzyc temperature barwowa jakas swietlowka o barwie żóltej do czerwonej. Nie mozesz tylko przesadzic z barwa czerwona bo moze to miec wplyw na rozwoj glonow (przy czym rosliny tez beda dobrze rosnac :P) Firma Hagen proponuje SunGlo jako dodatek do flory i mysle ze jest to polaczenie poprawne. Mozna tez pomyslec o Sylvanii. Mysle ze lepszy do FloraGlo bylby Aquastar niz Grolux. Ja mam w pokrywie SunGlo oraz PowerGlo, ktore bardzo sprzyjaja wzrostowi roslin. Przesadzilam tylko troche z temperatura barwowa i pojawiaja mi sie znikome ilosci okrzemkow :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesadzilam tylko troche z temperatura barwowa i pojawiaja mi sie znikome ilosci okrzemkow :P

Z tego co wiem temperatura barwowa nie odgrywa roli przy powstawaniu glonow. Jedynym wyjatkiem moga byc temperatury w granicach ~4000k jest to bowiem swiatlo biale podobne do slonecznego a jak wiemy przy takim swietle nastepuje zakwit.

Co do widma dlugosci fal. Nadmiar danej barwy moze powodowac przyrost glonow (szczegolnie czerwona). Ale niemal zawsze atak g(k)lonow zawdzieczamy zlymi parametrami wody lub zbyt malym oswietleniem.

 

Sun-Glo + Flora-Glo Jest dobrym rozwiazaniem.

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytalam ze temperatura barwowa tez ma wplyw na glony. U mnie pojawily sie zaraz po zamontowaniu PowerGlo zamiast zwyklej jarzeniówki. W bardzo malej ilosci ale jednak.

Odesle cie do stronki, na ktorej czytalam o tym:

http://www.akwamad.ota.pl/glony/15.html

Ale co do tego ze glony powstaja z nadmiaru i niedoboru swiatla to masz racje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytalam ze temperatura barwowa tez ma wplyw na glony. U mnie pojawily sie zaraz po zamontowaniu PowerGlo zamiast zwyklej jarzeniówki. W bardzo malej ilosci ale jednak.

Odesle cie do stronki, na ktorej czytalam o tym:

http://www.akwamad.ota.pl/glony/15.html

Ale co do tego ze glony powstaja z nadmiaru i niedoboru swiatla to masz racje.

Tak ale nie zawsze swietlowki o wysokiej temp. barw. maja przesuniecie barw w kierunku niebieskiego. Power-glo 18000k ma np najwyzszy pik na wykresie w barwie zółtej, Aquarelle 10000k ma na niebieskiej i czerwonej a GroLux 8500k ma pomiedzy zielonym a niebieskim.

Widac wiec ze nie zawsze temp barwowa swietlowki mowi nam o dostarczanych barwach. Dlatego mysle ze nie odgrywa tez roli przy wzroscie glonow.

Umieszczam wykresy dwoch przykladowych swietlowek:)

 

Wykorzystane wykresy pochodza ze strony zoologiczny.sklep.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...