Skocz do zawartości

Czy to pleśń na Kiryskach


KryH
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Po powrcie z wakacji zobaczyłem na 2 z 3 moich 2letnich kiryskach takie białe plamy. Łuski są tam lekko nastroszone, a same rybki dużo mniej ruchliwe. Widząc ubytek pokarmu zostawionego opiekunowi myślę że były przekarmione, a ubytek wody uzupełniany wodą z kranu (Kraków). Akwa 100 l temp. 26st non-stop, obsada:

3 żałobniczki (5 lat)

3 kosiarki (5 lat)

3 bocje (3-2 lat)

3 kiryski (2 lata)

3 tetry ( 2lata )

5 glonojadów (2-5 lat )

Proszę o poradę czy to pleśń czy też coś innego i jak z tym walczyć. Odłowienie i śmierć to ostateczność. Nie było mnie przez 6 tyg w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to pleśniawka, zastosuj nadmanganian (VII) potasu (KMnO4). To bezpośredni środek który wypala grzyby w kilka dni (sam go stosuję jeśli zajdzie potrzeba). Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie to dodaj naprawdę niewiele nadmanganianu bo to bardzo silny związek. Wystarczy jak woda nabierze lekkiego fioletowego odcienia. Jeśli stężenie będzie za wysokie istnieje ryzyko że któraś rybka może tego nie przeżyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz proszę o ilościach nadmanganianu potasu, który będzie bezpieczny dla pozostałych ryb ( 100L ) i jak to zrobić. Kiedy dodać, czy wcześniej rozcieńczyć w oddzielnym naczyniu, jak długo ma trwać takie leczenie i jak się go pozbyć po kuracji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc ja kupiłem KMnO4 w proszku, w aptece i rozcieńczyłem w osobnym naczyniu. Wystarczy taka ilość, jaka zmieści się powiedzmy na czubku patyczka do lodów. Od razu zabarwia wodę np. w szklance na fioletowy kolor.

 

Moje ryby siedziały w wodzie z dodatkiem nadmanganianu aż do ustąpienia pleśniawki.

 

Jeśli chcesz się pozbyć KMnO4 z wody użyj węgla aktywnego (pozbędziesz się go całkowicie z wody) lub po prostu wymień trochę wody na świeżą (zmniejszysz jego stężenie). Ja wymieniłem z 30% wody po kuracji, jako że nie mam węgla aktywnego i nie zaszły żadne komplikacje..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam coś podobnego na Dianemie, tylko mniejsze, bledsze, nastroszone łuski w tym miejscu, reszta ciała nienaturalnie ciemna, pływa otępiale, postrzępione płetwy i wąsy często zwinięte do tyłu jak płynie i tylko ta jedna rybka ma takie coś, co to za świństwo? akurat przeprowadzam kuracje Ichtiosanem czy to przy okazji wyleczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zastosowałem zamieszczone w fotce leki. Większe opakowanie jako środek doraźny w oddzielnym zbiorniku z odłowionymi kiryskami, a z małej jako działanie zapobiegawcze w akwa głównym. Minęło ponad 24h i łuski w miejscach pokrytych białym nalotem przestały odstawać wracając do prawidłowego ułożenia. Sam biały nalot wydaje się być nieco mniejszy (bardziej przejrzysty), lecz może to złudzenie.

Zdjęcie nie jest KRYPTOREKLAMĄ a jedynie pomocą dydaktyczną dla zainteresowanych.

Pozdrawiam trzymając kciuki za sukces.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...