Jump to content

Czy to pleśń na Kiryskach


KryH
 Share

Recommended Posts

Po powrcie z wakacji zobaczyłem na 2 z 3 moich 2letnich kiryskach takie białe plamy. Łuski są tam lekko nastroszone, a same rybki dużo mniej ruchliwe. Widząc ubytek pokarmu zostawionego opiekunowi myślę że były przekarmione, a ubytek wody uzupełniany wodą z kranu (Kraków). Akwa 100 l temp. 26st non-stop, obsada:

3 żałobniczki (5 lat)

3 kosiarki (5 lat)

3 bocje (3-2 lat)

3 kiryski (2 lata)

3 tetry ( 2lata )

5 glonojadów (2-5 lat )

Proszę o poradę czy to pleśń czy też coś innego i jak z tym walczyć. Odłowienie i śmierć to ostateczność. Nie było mnie przez 6 tyg w domu.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli to pleśniawka, zastosuj nadmanganian (VII) potasu (KMnO4). To bezpośredni środek który wypala grzyby w kilka dni (sam go stosuję jeśli zajdzie potrzeba). Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie to dodaj naprawdę niewiele nadmanganianu bo to bardzo silny związek. Wystarczy jak woda nabierze lekkiego fioletowego odcienia. Jeśli stężenie będzie za wysokie istnieje ryzyko że któraś rybka może tego nie przeżyć.

Link to comment
Share on other sites

Napisz proszę o ilościach nadmanganianu potasu, który będzie bezpieczny dla pozostałych ryb ( 100L ) i jak to zrobić. Kiedy dodać, czy wcześniej rozcieńczyć w oddzielnym naczyniu, jak długo ma trwać takie leczenie i jak się go pozbyć po kuracji?

Link to comment
Share on other sites

No więc ja kupiłem KMnO4 w proszku, w aptece i rozcieńczyłem w osobnym naczyniu. Wystarczy taka ilość, jaka zmieści się powiedzmy na czubku patyczka do lodów. Od razu zabarwia wodę np. w szklance na fioletowy kolor.

 

Moje ryby siedziały w wodzie z dodatkiem nadmanganianu aż do ustąpienia pleśniawki.

 

Jeśli chcesz się pozbyć KMnO4 z wody użyj węgla aktywnego (pozbędziesz się go całkowicie z wody) lub po prostu wymień trochę wody na świeżą (zmniejszysz jego stężenie). Ja wymieniłem z 30% wody po kuracji, jako że nie mam węgla aktywnego i nie zaszły żadne komplikacje..

Link to comment
Share on other sites

ja mam coś podobnego na Dianemie, tylko mniejsze, bledsze, nastroszone łuski w tym miejscu, reszta ciała nienaturalnie ciemna, pływa otępiale, postrzępione płetwy i wąsy często zwinięte do tyłu jak płynie i tylko ta jedna rybka ma takie coś, co to za świństwo? akurat przeprowadzam kuracje Ichtiosanem czy to przy okazji wyleczy?

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj zastosowałem zamieszczone w fotce leki. Większe opakowanie jako środek doraźny w oddzielnym zbiorniku z odłowionymi kiryskami, a z małej jako działanie zapobiegawcze w akwa głównym. Minęło ponad 24h i łuski w miejscach pokrytych białym nalotem przestały odstawać wracając do prawidłowego ułożenia. Sam biały nalot wydaje się być nieco mniejszy (bardziej przejrzysty), lecz może to złudzenie.

Zdjęcie nie jest KRYPTOREKLAMĄ a jedynie pomocą dydaktyczną dla zainteresowanych.

Pozdrawiam trzymając kciuki za sukces.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...