Skocz do zawartości

Zmiana zbiornika z 60 na ok. 130L


Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie trafiła mi się okazja zmiany akwarium na większe i teraz się zastanawiam jak rybki, żwirek i rośliny przenieść do nowego.

1. Czy mogę przelać tą wodę co mam i tylko dolać nowej odstanej i z bakteriami nitryfikacyjnymi?

2. Czy coś muszę zrobić ze żwirem (płukanie etc.) i jak to zrobić? to samo tyczy się korzeni?

3. Rybki odłowić i do wiaderka z tą starą wodą wrzucić jak długo tak mogą być?

4. Filtr będzie nowy wkropić na gąbkę bakterie nitr...?

Proszę o porady odnośnie tych pytań i o czymś pewnie zapomniałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1: Tak przelej całą wodę, wychodzi, że będzie to 60l, czyli połowa wody w nowym zbiorniczku, jeśli przełożysz stary filtr z 60-tki i dolejesz resztę odstanej wody, to akawrium będzie już dojrzałe, nieraz zaleca się podmiankę np 50% wody, podobnie będzie wyglądać to tutaj, jakbyś podmieniał połowę. Ale zawsze możesz dodać bakterii ;)

2: w żwirku są kolonie pożytecznych bakterii, ja bym nie płukała, podobnie jak korzeni

3: jak najkrócej :) no na pewno w godzinę, czy dwie nic im się nie stanie, ty tylko ułożysz w 130l żwirek, wlejesz starą wodę, załączysz filtr, grzałkę, potem wlejesz odstanej wody, temperatura się unormuje i można wpuszczać rybki

4: Daj stary filtr, niech chodzi równocześnie z nowym, a za jakiś czas stary wyjmiesz. W nowym nie będzie bakterii, a w starym są ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlej całą starą wodę do wiaderek, wpuść tam rybki i puść stary filtr w tej wodzie aby bakterie nie obumarły, filtra nie czyść. Wyciągnij żwirek i go przepłucz lekko w misce, niezbyt starannie. Do większego akwarium pod żwirek wlej trochę tego syfku z płukania starego żwirku - podłoże szybciej dojrzeje. Na sam dół daj stary żwirek, potem dosyp nowego żwirku o podobnej granulacji jak stary żeby warstwa była nie mniejsza niż 5-6 cm. Wlej całą starą wodę prócz tej w której są ryby, dolej świeżej odstanej 24h ale nie do końca, ta z wiaderka z rybami też się przyda. Posadź stare rośliny, dosadź nowych, włącz stary i nowy (jeśli masz większy) filtr, grzałkę, rybkom w wiaderku puść napowietrzacz, poczekaj z godzinkę/dwie aż woda się wyklaruje i wpuść ryby do akwarium. Przez miesiąc nich chodzą oba filtry na raz. Przez pierwsze 2 dni nie karm ryb wcale, potem przez 2-3 tygodnie staraj się ograniczyć rybom racje żywnościowe (biologia w akwarium może sobie jeszcze nie do końca radzić tak jak powinna z pełnym karmieniem). Pierwsze płukanie filtra po min. tygodniu, podmiany normalnie 20% co tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trochę czasu mi zajmie ułożenie żwiru muszę jeszcze dokupić przecież i to dość sporo, potem naleje trochę starej wody i jeszcze roślinki muszę posadzić, ale postaram się jak najszybciej to zrobić.

Czy jeszcze o czymś powinienem wiedzieć??

 

P.S. Dzięki za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rybki w wiaderku będą mieć stary filtr, grzałkę i starą wodę to nic im się w kilka godzin nie stanie :)

 

Najlepiej wszystko sobie kup już wcześniej, żeby mieć gotowe.

 

Wszystko chyba zostało już tu napisane, pamiętaj, żeby wodę odstawić dzień przed akcją :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...