Skocz do zawartości

Osad w rurce deszczowni


Rekomendowane odpowiedzi

mod: tematy zostały ze sobą połączone, jako, że oba znajdowały się w dziale dla początkujących i mogły zostać poruszone w jednym poście.

 

Witam,

 

to mój pierwszy post na forum, chociaż z samego forum korzystam już od roku.

 

Piszę aby zaspokoić ciekawość - mam w akwa. 54 (jak w podpisie) a w nim na razie filtr wewnętrzny HAILEA BT 400 z podłączoną deszczownią, media: gąbka + zeolit w koszyczku. Podmiany wody robię co tydzień, + co 3 dni lekkie płukanie gąbki z filtra oczywiście w wodzie z akwa. Przy okazji podmian czyszczę pozostałe elementy filtra. W deszczowni coś się osadza - podejrzewam bakterie - i tu właściwe pytanie - co to są za bakterie, mam nadzieję, że pożyteczne. Czy zostawiać je czy usuwać? Z drugiej strony po dłuższym czasie nieczyszczenia deszczowni spada przepustowość wody w rurce deszczowni, więc czyszczenie jest potrzebne (ale może rzadziej?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

co do pierwszego postu- to normalne że osad z filtra osadza się w deszczowni- i jak sam zauważyłeś z czasem wpływa to na działanie deszczowni. Należy go usuwac mechanicznie, jak często to już zależy od tego jak dużo go tam jest. Z czasem w deszczowni mogą pojawiac się również glony- je też należy usuwac.

 

Co do drugiego postu- nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi.

Panel nad akwarium czyli belka oświetleniowa? Źródło światła nie ma żadnego znaczenia- liczy się jego natężenie i rodzaj świetlówki/ świetlówek. Przy belce masz otwarte akwarium- przy pokrywie zamknięte- ot cała różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja co do pierwszego postu:

 

też miałam filtr HAILEA, najpierw z deszczownią, ale zbierał się osad więc zreztgnowałam z niej i kupiłam zwykły napowietrzacz i to nawet lepiej wygląda, a tydzień temu zmieniłam filtr na zewnętrzny Aquael mini kani 80. bo tamten się strasznie szybko zapychał i nie filtrował dokładnie, a teraz woda jest suuuper!! :D

 

a wracając do tematu:

deszczownie trzeba regularnie (ja co 2 tygodnie czyściłam) czyścic z tego osadu. ale serio polecam wymianę na w/w filtr! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

dzięki za odpowiedzi.

 

ewwa - niedokładnie chyba zapytałem - źródło światła rzeczywiście nie ma znaczenia, jeśli dostarczymy światło o odpowiednich parametrach. Chciałbym (a nie chciałabym ;) ) po prostu wiedzieć jaki wpływ na środowisko akwa ma globalnie oświetlenie w pokrywie = źródło światła jest bliżej lustra wody, pokrywa izoluje makrośrodowisko od otoczenia (więc pewnie lepsza stabilizacja temperatury?), belka oświetleniowa nie izoluje - co więc ma lepszy wpływ na środowisko akwarium, czy różnice są w ogóle zauważalne? Jeśli mamy do wyboru pokrywę lub belkę co wybrać?

 

nicke_95 - przymierzam się do zamiany filtra na kaskadę FZN 2, bo filtr Hailea irytuje mnie głośną pracą (czasami przesadnie "warczy"), ale chwilowo nie za bardzo mogę to zrobić.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór między pokrywą a belką jest zależny od wielu współczynników. Temperatura w domu, inne zwierzaki, małe dzieci... Zarówno jedna jak i druga opcja ma swoje plusy i minusy.

Falująca woda w akwarium, odbijające się od niej refleksy światła czy wyrastające ponad tafle rośliny są piękne. Jednak kożuch bakteryjny czy wysuszone rybki na dywanie nie są fajne.

 

Żeby wybrac która opcja jest lepsza powinieneś przeanalizowac wszystkie za i przeciw. Nie wiadomo jeszcze jakie będziesz miał rybki i czy będą one miały skłonności do wyskakiwania.

 

Od siebie mogę jedynie dodac że sama bardzo chciałabym miec otwarty zbiornik- jednak przy aż tak ciekawskiej papudze nie ma szans :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...