Skocz do zawartości

Bardzo dużo pytań początkującego akwarysty


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumowiczów, to mój pierwszy post na Waszym forum.

 

Z racji tego, że chciałbym założyć pierwszy akwarium ( o pojemności ok. 60 l) mam do was mnóstwo pytań, tak dużo, że aż mi na prawdę głupio je pisać ;) No ale wszystko w trosce o moje przyszłe ryby, więc chyba rozumiecie. Mam nadzieje że piszę w dobrym dziale. To zaczynam:

 

1. Filtracja: Jako że to moje pierwsze akwarium nie chcę się bawić w drogie filtry kubełkowe/przelewowe (zewnętrzne), choć wiem, że są lepsze. Z racji tego jaki filtr polecilibyście do akwarium o wymiarach 60 x 30 x 35, co daje w sumie 63 l. Mam upatrzonych kilka modeli: Aquael FAN 1 Plus, Aquael FAN 2 Plus. Minusem tych modeli jest chyba fakt, że jako wkład filtracyjny mają tylko gąbkę… Z innych to Filtr Turbo 350 L też Aquaela. Tutaj plusem jest potrójna filtracja.

2. Tylko czy będę mógł kupić gdzieś taki wkład do filtracji biologiczno-chemicznej ? I jeszcze filtr UNIFILTER 500, tylko tu też wkładem jest chyba tylko gąbka. I tak właśnie nie wiem który wybrać. Padło na firmę Aquael bo jakoś zawsze produkty tej formy są w sklepach, no i to firma polska, więc chyba z gwarancją nie będzie problemu…

3. Jakie macie zdanie i firmie Aquael ?

4. Podłoże: Jakie będzie podłoże do akwarium? Czytałem, że w drobnym piasku źle rosną rosliny (gniją korzenie). Zatem co powiecie o grysie bazaltowym ? Czarny, nie odbija światła, nie widać na nim aż tak bardzo zanieczyszczeń…

5. …tylko jaka granulacja tego grysu ? 0,5 mm – 2 mm czy od 3mm – do 5 mm ? Tak żeby rośliny i ryby miały się dobrze.

6. Aha i czy taki grys będzie dobry dla np. krewetek ?

7. Gdybym chciał wstawić do akwarium jakieś dekoracje typu skała, to położyć ją bezpośrednio na podłożu czy na styropianie i dopiero potem podłoże ?

8. Co robicie jak braknie prądu ? ? ;]

9. Co robicie jak zepsuje się wam filtr a nie macie zapasowego ? (odpukać ;p)

10. Co robić w trakcie inwazji glonów, jeśli w obsadzie nie planuje ‘glonojada’ ani otosóków i kosiarek ?

11. Dlaczego na allegro nie ma świetlówek o wyższej mocy niż15 W ale o długości ok. 43 cm ??

12. A co do oświetlenia – świetlówka 15W w 63 l zbiorniku to stanowczo za mało, nie ?

13. Jakie porcje pokarmu podawać rybom ? (Ryby typu np. Neony, Razbory, albo jakieś inne stadne)

14. Jaki pokarm jedzą krewetki oprócz glonów ?

15. Co zrobić, gdy np. jedna ryba nagle na coś zachoruje, np. na rybią ospę ? Leczyć profilaktycznie wszystkie ryby czy przenieść tę jedną do osobnego zbiornika ?

16. Czy w razie czego mogę oddać rybki i inne stworzenia do sklepu ?

17. Czy to prawda, że rośliny po tzw. przycince można wsadzić i normalnie powinny się ukorzenić bez problemów ? Czy to się też dotyczy mchów ?

 

No to na razie chyba tyle, z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,2,3 = aquael 350 turbo powinien być ok, nie ma problemu ze znalezieniem wkładów. sam mam aquael i myślę że jako filtr wew się sprawdza:)

 

4 gryz bazaltowy ok będzie;)

5 ja mam 3-5mm i rośliny rosną:)

6 jest ok dla krewetek

7 bezpośrednio w akwa (na podłożu)

8 akwa można ogrzać wkładająć woreczki lub butelki z ciepłą wodą w śroodku do akwa

a co do filtracji to chyba nikomu nie brakuje prądu przez wiecej niż 2 dni:)

9 kupuje nowy. iltry nie są aż tak awaryjne... swój mam już 6 lat i chodzi jak burza

10 zależy jaki glon...

11 bo takie są standardy

12 dla roślin zdecydowanie za mało

13 żeby pokarm był zjedzony bardzo szybko... potem brudzi wode i jest fuj

14 są specjalne pokarmy dla krewetek... ale z tego co wiem płatki dla ryb również jedzą

15 chorą przełożyć a w akwa ogólnym profilaktyka

16 zależy od sprzedawcy w sklepie:)

17 tak przycinka to normalna czynność:)

mech również

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...