Skocz do zawartości

w czym tkwi największy problem? help :(


sowa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

jestem totalnym amatorem.

chodzi o to że wszystkie rośliny zdychają ,nie wiem czy one gniją ,ale w liściach robia sie dziury ,zmieniają kolor a na koniec faktycznie wyglądają tak jakby zgniły.

z tego co zauwazyłam to podajecie tutaj ilośc i nazwy ryb. wiem że u mnie tych ryb na pewno jest za dużo. nie jestem nawet w stanie podac nazw ,akwarium dostało w prezencie moje dziecko. na pewno mam skalary ,glonojady ,i te małe świecące pływające w grupie.

filtr jest w akwarium (70L).

prosze o podpowiedzi w jaki sposób ja mam dbac o to akwarium.

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

starałam sie policzyć - są cztery skalary (duże są) ,dwie takie długie z czarnym paskiem z boku ,jedna dosc duża z takim jakby wąsami :D , 3 małe rybki ,z 10 napewno tych maleńkich swiecących , trzy glonojady ,jedna ryba w paski jak tygrysek ;)

 

akwarium ma 70litrów ,jest z taką przykrywą u góry ,ma lampe.

 

pojawiło mi sie tez całe mnóstwo małych ślimaków. nie wiem jak sie tego pozbyć ,po prostu jakas plaga... :/

ale rosliny zdychały tez przed pojawieniem sie ślimaków...

 

załanczam dwa zdjecia roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mamy 4 skalary, jakiegos sumika (ten z wąsami), wydaje mi sie ze te 10 to neonki, ta w paski to mozliwe ze bocja.. Dodaj moze zdjecie akwarium z rybkami to pomozemy ci zidentyfikowac wszystkie rybki.

Roslinkom moze brakowac zelaza i mikroelementow. Jezeli niektore z rybek podgryzaja roslinki to wtedy liscie szybciej gnija. Nie zauwazyles moze na roslinkach ciemno brazowego nalotu, takich kropek? Moze taki nalot jest tez na szybach, dekoracjach, zwirku. Jesli jest to znaczy, ze masz glony, ktore niszcza rosliny. Doszly jeszcze slimaki, ktore z cala pewnoscia zjedza ci roslinki..

Moim zdaniem najpewniejsza diagnoza jest brak mikroelementow we wodzie a teraz dodatkowo slimaki. Lub ewentualnie glony ale to sam musisz sprawdzic.

Czekam na zdjecia akwarium. Zidentyfikujemy ci rybki i wtedy zadam nastepne pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, w pierwszej fazie pytan powinno znajdowac sie to jaka to lampa i ile ma wat. Czy jest to swietlowka/zarowka. Zywym roslinka w akwarium trzeba poswiecac niejednokrotnie duzo czasu a i takze pieniedzy choc tu zalezy od woli akwarysty.

Podloze, nawozenie, swiatlo, temp. wody oraz jej parametry. Te elementy sa najistotniejsze zeby ktos mogl Tobie pomoc.

Wiecej informacji:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat w tym momencie czyszcze akwarium. ze względu na te ślimaki postanowiłam wymienić całą wode i wyczyscic kamienie. wiem ze wody sie ta nie powinno zmieniac ale nie wiedziałam co robić...

nie zauważayłam bązowego nalotu ale na pewno rosliny mają brazowe przebarwienia. na scianach akwarium jest natomiast zielony nalot.

stąd tez moje pytanie. czym ja mam to akwarium wyczyscic? bo musze je porządnie wyszorować...

mam jakies tam srodki w płynie przeciw glonom i dla roślinek... ale moze powinnam kupic cos jeszcze?

załanczam fotki ryb które obecnie buszują w miednicy ;)

dziekuje bardzo za pomoc!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam pojecia jakie sa parametry wody i jak to sprawdzić. załanczam zdjecie lamy. jak widac na zdjeciu pojawia mi sie u góry w akwarium ciemny nalot. ale na szycie jest zielony.

temp. wody była ok 25 stopni.

moge kupić jakies nawozy ,nie jest to problem. ale w sklepach niestety nikt nie potrafi mi nic doradzić! tylko sprzedają ale mam wrażenie że w ogóle sie nie znają... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 Skalarki, Neonki Innesa te Malutkie;) a te srednie to wydaje mi sie ze to Gurami ale moge sie mylic. Jesli chodzi o obsade ryb to na scislosc skalarki powinny miec wieksze akwarium no ale mozna sie upierac.

Jesli chodzi o Glony to trzeba pamietac o tym ze dzialajac na nie srodkami chemicznymi (sztucznymi), nie pomagamy roslinom a nawet im szkodzimy. Glony znikna na tydzien moze 2 ale pozniej najczesciej wracaja ze zdwojana sila.

Trzeba zajac sie przyczyna dlaczego tak sie dzieje. A wiec na pierwszy rzut oka masz za malo swiatla. 15 watow na 70 litrow to malo. Dodac oswietlenie/zmienic aranzacje a wiec rosliny na te ktore nie potrzebuja takiej ilosci swiatla. Dodajac odzywki itd mozesz wspomoc glony poniewaz rosliny nie beda nadazaly z przerobieniem substancji odzywczych wiec trzeba zwracac uwage ile i czego dajemy. Oczywiscie ten problem pojawia sie przy zmniejszonej fotosyntezie a wiec przy malej ilosci swiatla.

 

Zobaczymy co powiedza na ten problem inni forumowicze:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche kiepsko, ze wymienilas cala wode. W akwarium podmienia sie wode przy okazji odmulania dna. Nigdy nie wymieniaj calej wody. Taki zabieg niszczy wszystkie dobroczynne bakterie w zbiorniku. Teraz twoje akwarium bedzie musialo zaczac od nowa dojzewac a to moze rybkom zaszkodzic. Woda wlana do akwarium nie moze byc prosto z kranu. Musi byc odstana w pojemnikach conajmniej 24 godziny. Ale skoro juz mamy fakt dokonany to trzeba zrobic tak:

Nalej do akwarium wody, wlacz filtr i grzalke. Lec do zoologicznego po preparaty, ktore pozwalaja wpuscic rybki do wody po kilku godzinach.

Musisz sie zaopatrzyc w ktorys z tych preparatow: aquasafe, antychlor, aquatan itp - sa to srodki wiazace chlor i metale ciezkie szkodliwe dla rybek.

Skoro w akwarium jest 100% swiezej wody trzeba kupic tez np safe start, nitrivec itp ktore dostarcza do akwarium porzytecznych bakterii nitryfikacyjnych.

Pamietaj - nigdy nie wymieniaj calej wody!

Najlatwiejsze w hodowli sa kabomby, kryptokoryny, moczarka, nurzaniec.

Jesli znasz kogos kto da rade to przerobcie pokrywe tak, aby miala 2 swietlowki. Pozwoli to na dostarczenie wiecej swiatla potrzebnego roslinom. Nie wiem czy znajdziesz lampe o wiekszej mocy w tym samym rozmiarze..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy znajdziesz lampe o wiekszej mocy w tym samym rozmiarze..

No niestety nie znajdzie ponieważ w przypadku świetlówek jest zasada; większa moc=większy rozmiar świetlówki. Masz bardzo dużo miejsca pod pokrywą. Jakiś elektryk bez problemu zamontował by Ci dodatkową świetlówkę. Możesz dodatkowo w miejsce tego białego odbłyśnika zamontować lustro(koszt ok 3-4zł). Rośliny Ci giną bo masz niestety ok 0,2W na litr a to baaaaaardzo mało :(Dla porównania w moim akwarium mam ok 0,7W na litr.Jeśli masz troszkę pieniędzy to skorzystaj z porad ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Mam taki problem z roślinami w swoim aqwa. Rośliny rosną, ale po jakimś czasie końcówki liści brązowieją a potem robią się dziury i tak jakby zaczynały podgniwać. Dane aqwa zbiornik ok. 390L ,filtr tetratek 1200, oświetlenie 3*50W. Obsada 6 skalarów, ok. 9 neonów, 3 bocje wspaniałe, 4 kosiarki, 7 sumików szklistych, 4 kiryski spiżowe, ok. 15 rozbory klinowych,

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...