Skocz do zawartości

problem z glonami


pantcho
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstepie witam wszystkich :D oto krotki opis zbiornika:

akwa 200l

osietlenie :

2x juwel day 45w

2xjuwel natural 45w wszystko na ddblysnikach z nierdzewki

filtr wenetrzny juvel w zestawie

ogrzewanie:

grzalka z termostatem 100w

grzalka z termostatem 50w

obsada: 3 x green terror (akara pomaranczowa), zbrojnik lamparci

rosliny:

kryptokoryny zwartkolistne i jeszcze jakas ale nazwy nie znam

zabienica

nurzniec

moczarka

i chyba watrobowiec tak to sie chyba zwie

 

to reaz przejde do sedna sprawy :D zbiornik ma okolo 6 miesiecy no i pojawil sie problem

atak zielenic i okrzemek walcze z nimi na wszelkie sposoby ale nie moge sie ich pozbyc szkoda mi roslin bo z tego co widze to juz dlugo nie pozipia co robic w takiej sytuacji dziwi mnie to z tego wzgledu ze oswietlenie jest mocne bo razem daje 180w wiec nie powinno byc takiego problemu zbiornik tez dojrzaly co moze byc przyczyna prosze o pomoc i sennsowne odpowiedzi z gory dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jeszcze jako możesz czy nawozisz czymś, jak tak to czym i jakie dawki ?? Dobrze byłoby zmierzyć jeszcze poziom NO3 i PO4.

 

Zajrzyj tutaj viewtopic.php?f=46&t=9136

 

Poza tym masz kolego sporo światła, ty przydałoby się odpowiednie nawożenie i CO2, bo wydaje mi się że to też może być jedna z przyczyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jeszcze jako możesz czy nawozisz czymś, jak tak to czym i jakie dawki ?? Dobrze byłoby zmierzyć jeszcze poziom NO3 i PO4.

 

Zajrzyj tutaj viewtopic.php?f=46&t=9136

 

Poza tym masz kolego sporo światła, ty przydałoby się odpowiednie nawożenie i CO2, bo wydaje mi się że to też może być jedna z przyczyn.

widzisz mozliwe ze to wina braku co2 wlasnie zmowilem na ebayu dyfuzor i bede stawial bimberek niestety nie badalem parametrow wody i niczym nie naworze bo w IE maly wybor nawozow

 

edit:

 

sory ze post pod postem tak co do naworzenia boje sie troche zeby to jeszcze bardziej glonom nie pomoglo co ot ym sadzicie?

 

mod:...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja obstawiam z całą pewnością za mocne oświetlenie, rośliny które masz nie potrzebują tak mocnego światła, ba są cieniolubne. A przy braku potasu, co2 i Fe stoją bo do fotosyntezy im brakuje budulca i se światła korzystają zielenice. Zmniejsz światło albo zacznij podawać Fe, Potas i CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z roślin tez mozna zmAZYWAC. NO, CHYBA ŻE MASZ JAKIES KRUCHUTKIE ROŚLINY, TO NIE ZABARDZO. aLE JAK NP. MASZ ŻABIENICE,rózne trawy, itp. to bez problemu lekko przejechac NOWĄ ścereczką. No ale jak masz kabombe, czy tam np. bacope, to naturalne że nie zmażesz. A jeśli nawet nie będziesz z flory ścierał okrzemek, to i tak one się odrodzą ;) U mnie podczas inwazji, z roślinami była masakra. Okrzemy minęły, a rośłiny jak nowe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o JBL ProFlora CO2 Vario Reaktor to mam taki tylko przedłożony, sprawdza się znakomicie, myślę jednak że mógłbyś zamiast bimbrowni zaopatrzyć się w zestaw do nawożenia co2, przynajmniej butlę i reduktor, no i reaktor, oczywiście jeśli masz w swoim mieście gdzie to nabijać, jak nie masz kasy na butlę to może ci wydzierżawią.

Jeśli chodzi o glony to poradzę ci to co napisał mi pewien, myślę ze mądry człowiek - pomaga i to chyba najważniejsze.

Ja miałem/jeszcze ma (widzę jak przegrywają) glony nitkowe - to też glony, myślę że nawet groźniejsze od twoich.

"Na samym początku zlikwiduj mechanicznie jak najwięcej glonów.

Nadmierne światło również nie sprzyja ich wzrostowi, wręcz przeciwnie pomaga glonom zdominować baniak.

Najczęstszy błąd, po którym pojawiają się nitki.

Postaraj się kontrolować PO4. górna granica 0.4mg/l i podmieniaj regularnie wodę.

Nawożenie wstrzymaj, podawaj jedynie CO2 i AquaPotas który jest bardzo potrzebny roślinom i przyspieszy ich aklimatyzację i bujny wzrost (z potasem nie przedawkujesz więc spokojnie). Światło ogranicz do 6 godzin na dzień, w kolejnym tygodniu zwiększ do 8 godzin i stopniowo aż do 12 godzin co tydzień o dwie godziny podnoś."

 

Jak usuwać glony nitkowate i czym je zwalczać, przeczytasz tutaj: viewtopic.php?f=46&t=9136

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki wielkie za wszystkie rady dzis zakupilem wkoncu ekipe sprzatajaca dwie neritina zebra zobaczymy jak sie sprawdza jutro zakupie jeszcze 2 bo na 200l 2 to za malo i bede sie stosowal do waszych rad jeszcze ra dzieki i pozdrawiam :D PS. niestety nie mam opcji zakupienia butli w Irlandi to niewykonalnec zostaje tylko bimbrownia ma na dzieje ze da rade w takim baniaku a co do dyfuzora to zakupilem szklany z ceramika .

 

EDIT:

 

sory ze post pod postem ale nie chce zakladac nowego tematu a ten sie zakopal jeszcze jedno pytanie mam ograniczylem swiatlo do 6h na dobe ale pojawily sie u mnie obawy czy rosliny to przetrwaja prosze o wasze opinie badz co badz rosliny potrzebuja 12h zeby sie utrzymac co wy na to???

 

mod: :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli w ciągu dnia masz jasno w pokoju to zapalaj światło od 12 do 18 przed tymi godzinami i po jeszcze dotrze to światło dzienne z dworu, :) a rośliny w naturze nie mają przez 12h intensywnego światła. ja u siebie świecę mimo że z niczym nie walczę od 11 do 18

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki kirysek rozwiales troche moje obawy do akwa dociera troche swiatla dziennego tak ze mysle ze bedzie git zakupilem wczoraj nawoz jedyny jaki udalo mi sie tu dostac czyt(Irlandia) mianowicie Tetra PlantaMin nie jest zbyt ekonomiczny i tu cholernie drogi 7 eu za 100ml a trzeba wlac cal butle na dziendobry co sadzicie o tym nawozie moze jakies doswiadczenia z nim macie boje sie zebym nie zaszkodzil i nie dolal oliwy do ognia przy obecnym bujnym rozkwicie glonow w baniaku :D prosze o jakies wskazowki z gory dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co całą butelkę? bo tak na opakowaniu jest? nie sugeruj się tym, producenci podają optymalną dawkę dla Holendrów. Zacznij od 1/4 zalecanej dawki i obserwuj rośliny.

tak sadzisz? hmmmmmm wiesz jak naleje 1/4 to moze to nic niedac i wtedy kaska do tylu a to sa drogie rzeczy panie ferdku :D:D moze przynajmnie 1/2 zalecaniej dawki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja Ci tylko mówię jak jest, a co z tym zrobisz to już Twoja sprawa :) chodzi o to, że jeżeli rośliny nie są nauczone do regularnego nawożenia to muszą się "oswoić" z tym stopniowo, a jak wlejesz zalecaną dawkę to roślinki nie zdążą tego przetrawić, a glony tylko na to czekają ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja Ci tylko mówię jak jest, a co z tym zrobisz to już Twoja sprawa :) chodzi o to, że jeżeli rośliny nie są nauczone do regularnego nawożenia to muszą się "oswoić" z tym stopniowo, a jak wlejesz zalecaną dawkę to roślinki nie zdążą tego przetrawić, a glony tylko na to czekają ;)

krotko i na temat zastosuje siedo twoich rad przekonales mnie :D dostana na dziendobry 1/3 dawki mysle ze przerobia co sadzisz wogole o tym nawozie uzywales go?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...