Skocz do zawartości

Prośba i interpretację wyników...


Jenkins
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

04.07 założyłem akwarium: 200 litrów, oświetlenie 3x39W, filtr Tetra EX700 wkład torfowy. Zbiornik dośc gęsto obsadzony roślinami. Na początku miałem NO2-0 i NO3-15. Ph było w granicach 7,5. Po dwóch tygodniach dodałem nawozu JBL Ferropol i to była jak dotąd jedyna chemia. Po tym miałem następujące wyniki (data 13.07)

NO2-0,6

NH4-0,2

pH-7,8

Fe-0,3

kH-8

NO3-20

Dodam, że w pierwszym tygodniu podawałem CO2 z bimbrowni - na tyle starczył roztwór, później zakupiłem butlę i podłączyłem ją dzisiaj rano.

Po ponad dwóch tygodniach od założenia (20.07) miałem wysyp glonów. Pożyczyłem od znajomego dwa dorosłe zbrojniki, które pięknie wyczyściły akwarium do akceptowalnego tymczasowo poziomu. 23.07 dokonałem pomiaru NO2 i jego poziom wyniósł grubo ponad 1 (do 1 mam skalę, test JBL). Ewakuowałem więc zbrojniki i oto dzisiejsze pomiary.

NO2- 1

NH4- 0

pH- 7,2 (po CO2)

Fe- 0,05

kH- 5 (po CO2)

NO3- 7

PO4- <0,02 :/

Mijają dzisiaj ponad 3 tygodnie od założenia akwa i wygląda na to, że chyba nadal nie mogę zaczynac zarybiania? :( Co sądzicie o tych wynikach, ile jeszcze powinienem czekac? Jest to moja pierwsza przygoda z akwarium, więc nie mam żadnego doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No czytałem o tym cyklu i tak się domyślam, że to jest właśnie to. Ale niepokoi mnie długi czas w jakim to zachodzi. Naczytałem się, że po trzech tygodniach zwykle kawarium jest już wstępnie gotowe do wpuszczenia pierwszych mieszkańców, a u mnie wygląda to jakby to była dopiero połowa drogi. Zaczynałem już podejrzewac czy to czasem nie wina mało wydajnego filtra albo coś tędy. W jakim czasie powinien się teraz u mnie obniżyc poziom NO2? Tydzien, dwa..nie mam pojęcia. Proces powinien chyba przebiegac teraz troszkę szybciej, bo oprócz roślin jest trochę odchodów po zbrojnikach, celowo tego jeszcze nie usuwam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem, że podstawową cechą dobrego akwarysty jest cierpliwośc :) Po przeczytaniu różnych publikacji i forów internetowych, ja swoją cierpliwośc ustawiłem na 3 tygodnie :P Teraz 3 tygodnie mijają i zaczynam się niecierpliwic hehe.

Jeśli chodzi o wielkośc zbiornika to tak jak pisałem w pierwszym poście - 200 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...