Skocz do zawartości

Kilka ważnych pytań! (aktualizacja!)


Cichy9
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak kiedyś pisałem planuję zrobić restart akwa, zmienić całą aranżację, mam co do tego jednak kilka pytań. Nurtują mnie także inne rzeczy, więc napiszę tutaj, by nie zakładać 5 osobnych tematów.

 

1. Jak z dojrzewaniem zbiornika? Wyleję całą wodę, odłowię ryby i potem co? Mam wlać załóżmy 3/4 starej wody i resztę jak przy podmiance? A co w przypadku, gdy mam glony? Niby jest z nimi lepiej, ale nie chcą znikać. Ogólnie nie podoba mi się coś tam moja obecna woda w akwa, czekam na testy (NO2, NO3, KH) to dowiem się co z nią nie tak.

2. Na powierzchni zauważyłem zielony nalot, tak jakby glon siadał na tafli wody...co to i jak się tego pozbyć? Po podmiance znika, ale za kilka dni jest już znowu.

3. Na powierzchni wody mam pianę, nie wiem, czym jest to spowodowane, może przez deszczownię?

4. Zauważyłem, że na pokrywie (zrobionej ze sklejki) od strony wewnętrznej, w prawym rogu (tylko tam), pojawiła się pleśń. Czym zabezpieczyć pokrywę przed pleśnią? W tym miejscu pojawia się notorycznie gruba warstwa piany, w pewnym momencie myślałem, że to gniazdo budowane przez bojownika podczas tarła, ale kiedy zlikwiduje je podczas podmianki, ono za 1-2 dni powraca. Co z tym zrobić? Wydaje mi się, że jest to spowodowane właśnie pleśnią na pokrywie.

5. Bojownik ma coraz bardziej wygryzioną płetwę ogonową, o nic nie mógł sobie jej uszkodzić, kiryski raczej mu nie podgryzły, no i sam chyba sobie też tego nie zrobił, więc skąd poszarpana płetwa?

 

Proszę o odpowiedzi na moje pytania. Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zostaw 50% i na czas restartu przełóż wkłady z filtra do wody z akwa żeby nie straciła bakterii. To w zupełności wystarczy.

2. Zamontuj skimmer, kolega na innym forum też miał z tym problem.

3. Wg mnie piana to taki znak, że czas na podmiankę, bo za dużo w niej nieczystości. Bynajmniej tak to u mnie wygląda, po podmianie jest spokój, ale niech spróbuję za tydzień nie podmienić to mam pianę na powierzchni. Generalnie od zbyt silnego napowietrzania tuż przy tafli wody się to tworzy.

4. Widocznie sklejka nie jest przystosowana do wilgoci trzeba było ją wcześniej zaimpregnować.

5. Może haczy o coś choćby o elementy filtra czy korzeni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O filtr nie ma jak zahaczyć, korzeń także nie ma ostrych krawędzi.

Co do impregnacji sklejki, czym ją zabezpieczyć? Jakiś preparat nieszkodzący rybą i skuteczny? No i dostępny w sklepie :)

A co do skimmera, jak się go montuje, mam obecnie deszczownię, czy do fitra AQUAEL Fan- mini podejdzie?

 

Zamieszczam wyniki testów wody:

 

NO3: 25

NO2: 0

GH: >14

KH: 15

PH: 8,0 (?) <- ten pomiar mi się nie podoba. Robiąc test testami kropelkowymi wychodzi 7,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przepraszam, że piszę pod pod postem, ale chciałem, żeby ktoś zauważył nowy wpis (proszę moderatorów o połączenie).

 

Bojownik jest chyba w coraz gorszym stanie, zauważyłem, że końcówka płetwy brzusznej zrobiła się czarna (jakaś martwica?), ponadto praktycznie wcale nie posiada prawej płetwy skrzelowej, nie rusza nią nawet, gdyż jest to taki malutki kikucik.

 

Co się z nim dzieje? Kiryski mu tego nie zrobiły, to zawsze on je przegania, ale nigdy odwrotnie (przynajmniej nie zaobserwowałem).

 

Przy okazji zapytam o drugą rzecz, mianowicie restart zbiornika nastąpi na przełomie poniedziałku/wtorku. Jest to zależne od dostarczenia roślin i paru innych drobiazgów. Mam więc pytanie, w czym wykąpać rośliny, żeby nie przenieść glonów do świeżego zbiornika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płetwę skrzelową także? W to już nie uwierzę, ponadto czarne końcówki płetwy brzusznej?

 

Spotkałem się także ze stwierdzeniem, że mogę mieć zbyt twardą wodę i zbyt duże stężenie NO3, dlatego też bojownik sobie nie daje rady. Jak obniżyć te parametry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...