Skocz do zawartości

Zabiłem moje neonki !? :O


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ponownie, trzy tygodnie temu założyłem baniaczek po kilku latach przerwy. Akwarium odczekało swoje (ok. 2 tygodnie). Pięć dni temu kupiliśmy z żoną rybki:

- dwa kiryski pstre

- dwa kiryski panda

- pięć neonek czerwonych

- jednego glonojada

Przez kilka dni było wszystko ok. (poniżej zdjęcie)

Dołączona grafika

Trzy dni temu podmieniłem 10% wody, woda odstała 24h, generalnie wszystko odbywało się zgodnie z regułami (tak przynajmniej mi się zdaje :oops: ). Aż tu nagle dwa dni temu akwarium i rośliny pokryło się dziwnym białym nalotem:

Dołączona grafika

Oczywiście natychmiast oczyściłem ścianki, wyjąłem i oczyściłem roślinki, odkurzyłem porządnie całe akwa, jednak woda tak jakby troszkę zmętniała. Neonki zaczęły się dziwnie zachowywać, potraciły kolory, zaczęły pływać przy samej powierzchni, dziubami w górę, tak jakby łapały powietrze. Tej samej nocy padły mi dwa neonki a dziś (kilkanaście minut temu trzeci). Dwa pozostałe przy życiu, wydają się być zdrowe, tzn. pływają w środkowej części wody i mają ładne kolorki. Przez ostatnie 36 godzin cały czas chodzi deszczownica, bo stwierdziłem, że może woda nie jest dotleniona... A co Wy o tym sądzicie?

 

ps. nie robiłem narazie testów wody, gdyż czekam z ich zakupem do pensji 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wody niczym nie nawoziłem, te dziwne białe włoski na liściu to napewno pleśń, bo nie chciałbym zapodać rybkom czegoś co mogłoby im jeszcze bardziej zaszkodzić...

 

ps. od czego mogła wystąpić taka "pleśniawka"? zbyt dużo pokarmu może być przyczyną?

 

aha jak długo utrzymywać te 30 stopni w aqua??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rybki nie mają absolutnie żadnych narośli, właśnie dlatego nie jestem pewien czy to pleśniawka, te włoski na roślince (drugie zdjęcie) faktycznie wyglądają jak włoski pleśni ale pewien nie jestem. Narazie podwyższyłem temp, tylko niech mi ktoś powie ile czasu mam utrzymywać te 30 stopni?

Jeśli rybki nie mają nalotu to co to może być poza pleśniawką? czy poprostu jeszcze się na nie nie przeniosła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wy pierdoły piszecie to aż w zadku szczypie. :shock: Pleśniawka na roślinach... :roll:

 

madmike na moje oko to cykl azotowy nie zamknął się i obecnie NO2 jest w kulminacyjnym stężeniu, śmiertelnym dla ryb. Okres od drugiego do początku trzeciego tygodnia jest najbardziej krytyczny, nie jest to regułą, ale tak się przyjmuje. [mówię nie jest regułą, bo druga kwestia to litraż]

 

Czy ten nalot na roślinach jest śliski? Obstawiałbym 2 rzeczy - początki okrzemek a zmętnienie wody spowodowane jest wysypem pierwotniaków. Co należy zrobić? Przeczekać, być cierpliwym i regularnie podmieniać wodę. Możesz dorzucić Tetra Bactozym dla świętego spokoju, ale nie znaczy to, że problem zniknie natychmiast.

 

Co możesz jeszcze zrobić? Dodaj szybko rosnące rośliny, hygrophilie, rogatki, pistię - również zrobi swoje.

 

Przykro mi z powodu rybek, ale wszystko właśnie wskazuje na zatrucie NO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nalot na roślinkach jest owszem śliski, następna podmianka wody będzie gdzieś około czwartku, ale tym razem kupię jakiś "odchlorowywacz" do tej wody - tak dla świętego spokoju... Jutro idę do akwarystycznego i kupię Tetra Bactozym i jakieś roślinki jeszcze.

Pytanie jeszcze jedno: czy temperature podnieść do jakichś 30 stopni tak na wszelki wypadek? jeśli tak to na jak długo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem dziś bactozym (2 pastylki). Jutro będę podmieniał wodę i mył filterek, tak więc po podmiance wody mam zamiar wsypać zawartość bactozymu bezpośrednio do filtra (1 pastylkę). przy następnej podmianie sieknę drugą, może jakoś się uda uratować resztę rybek. Nabyłem jeszcze ANTYCHLOR Tropicala, aby uzdatnić nim wodę do podmianki. Widziałem jeszcze takie woreczki przepływowe Aquafix azotany z firmy zoolek, które mają za zadanie obniżanie zawartości azotanów w wodzie, jak myślicie czy też "zapodać" taki woreczek??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszy jest AquaClear z Fluvala. A Antychlor zbędny wydatek :) wystarczy zostawić wodę w wiadrze na jeden dzień i sam odparuje. :) Pamiętaj by wkłady z filtra płukać w odlanej z akwarium wodzie :) Zresztą ja bym jeszcze go nie czyścił, masz akwarium 3 tygodnie dopiero a też nie masz nie wiadomo jak brudzących mieszkańców. A tak na marginesie ile ma litrów to akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki właśnie przykład jak ja niech da Ci do myślenia ;) Myłem regularnie co 2 tygodnie iiiii po półtorej miesiąca miałem pierwotniaki, to było mimo wszystko zbyt często. Teraz płukałem nie pamiętam kiedy z półtorej miesiąca może i parametry w normie, rybki pływają, a filtr nie traci na wydajności. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) dziękuję za pomoc, na obecną chwilę pozostałe przy życiu 2 neonki, oraz reszta obsady wydaje się być zdrowa. Neonki mają kolorki, pływają w środkowej części akwarium a nie na powierzchni, kiryski się ganiają więc chyba już jest ok:)

ps. kolejnym problemem będą chyba ślimaki :evil: właśnie znalazłem jednego skurkozjada na grzałce :/ jak Wy radzicie sobie z tymi cholernikami? słyszałem coś o ślimakach "HELENA" które podobno je zjadają. Prawda to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wybieram :) narazie tylko jeden ale z doświadczenia wiem, że jeśli jeden to zaraz będzie plaga :( poczytałem o tych killerach helenach 8-) trzeba będzie je zakupić i tyle, choćby profilaktycznie.

A czy bocje też zjadają te ślimaki (tak mi się obiło o oczy) i czy moge je zapodać do takiej obsady: ?

- 2 x kirysek pstry

- 2 razy kirysek panda (docelowo 4 szt.)

- 2 razy neon czerwony (docelowo 10 szt.)

- glonojad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...