Skocz do zawartości

co2, oświetlenie i co jeszczze?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem w trakcie zakładania zbiornika 200l, który będzie biotopem Azji Południowo Wschodniej. Z początku miało to być po prostu akwarium, później z czasem zagłębiania się w temat zweryfikowałem trochę swoje podejście i chyba tym samym wpadłem na zbyt głębokie wody... Akwarium zalałem w sobotę. Teraz podam kilka istotnych informacji..

Jako podłoże dla roślin (środek i tył) dałem Aqua Art AquaSubstrate II+ Czarne, na to wszystko około 3cm warstwa czarnego żwirku.

Światło: SYLVANIA AQUASTAR T5 39W + SYLVANIA GROLUX T5 39W, czas świecenia 9:00-22:00

Filtr zewn. Tetra EX700

Temperatura 26-28stopni

Roślinność…no cóż. Miało być jej mało, ale zrobiło się dość gęsto ;)

Przez pierwsze dwa dni w roślinkach zachodziła piękna fotosynteza, którą można było obserwować przez cały czas oświetlania zbiornika. Później wszelkie bąbelki znikły. Zmierzyłem poziom żelaza i wyszło 0, do tego pH na poziomie ok. 7,6 a kH =12. Wychodzi na to, że oprócz żelaza w wodzie brakuje również Co2. Kilka godzin wertowania internetu i dzisiaj zaaplikowałem bimbrownię. Roztwór dość silny - prawie 2 bąbelki na sekundę. Niestety zamówiony dyfuzor JBL jeszcze do mnie nie dotarł, więc Co2 podaje na wejście filtra - później wszystko dość ładnie rozbija deszczówka umieszczona 3cm pod wodą - oczywiście to rozwiązanie tymczasowe do czasu otrzymania dyfuzora. Jeśli będę widział efekty bimbrowni to zainwestuję w butlę z co2. Problem w tym, że po 2 godzinach intensywnego nawożenia Co2 nie widać efektów w postaci widocznej fotosyntezy. Może powinienem dłużej poczekać..? Zamówiłem również JBL FERROPOL 250ml i JBL FERROTABS _ NAWOZ 30 tabletek (FE+K), mam nadzieję, że dojdą jutro. Pytanie teraz do doświadczonych akwarystów.. co robię źle i co mogę poprawić. Jeśli chodzi o światło, to może nie jest go za dużo, ale wcześniej wystarczało do fotosyntezy. W najbliższym czasie będę robił pokrywę z PVC spienionego, więc jeśli będzie to duża różnica to mogę postarać się o oświetlenie w formie:

9:00-10:00 1x39W T5

10:00-12:00 2x39W T5

12:00-16:00 3x39W T5

16:00-21:00 2x39W T5

21:00-22:00 1x39W T5

Nie chcę za bardzo ładować dodatkowych świetlówek żebym później nie zemdlał przy płaceniu rachunków :P

Zapraszam do dyskusji i z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok po pięciu godzinach od rozpoczęcia nawożenia Co2 zaszły widoczne zmiany na lepsze :) Część roślinek puszcza piekne wężyki tlenu na powietrzchnię, a część od czasu do czasu puści kilka konkretnych bąbli :) Tak więc polecam wszystkim bimbrownię, mam pretekst żeby zainwestować w butlę. Pozostaje pytanie co z oświetleniem. Czy jest sens dokładać jeszcze jedną 39W? Sens pewnie jest, ale czy jest on ekonomicznie uzasadniony :)

 

pH spadło do 7 :) Dołożę torf do filtra i pewnie zejde poniżej 7, póki co wszystko zgodnie z planem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponował bym dołożyć jeszcze 1 świetlówkę bo na razie na taki zbiornik światła masz za mało u ciebie jest 0,39 w na litr wody.A do fotosyntezy rośliny potrzebują około 0,6 wata na litr.Niektórzy piszą że podawanie CO2 przy takim oświetleniu nie ma sensu,ale nie koniecznie tak musi być bo jak sam widzisz ph spadło.Nie każda roślina ma takie same wymaganie świetlne i te co nie wymagają intensywnego oświetlenia mogą pobierać CO2 już przy takim oświetleniu jak ty masz.na początku woda była bogata w składniki odżywcze dla roślin dlatego obserwowałeś efekt fotosyntezy:)ale tylko przez 2 dni bo potem zaczeło tego brakować.Roślin miało być mało ale zrobiło się gęsto:)można było by już zacząć jakieś nawożenie.Co do CO2 to proponuje zainwestować w butle (w miarę możliwości oczywiście)bo bimbrownia to trochę za mało na taki zbiornik(chyba że chce ci się zmieniać zacier co tydzień)po tygodniu bimbrownia zwalnia swoją pracę.Z powodu coraz mniejszej ilości cukru w zacierze(nie radze dosypywać cukru do zacieru)zwalniająca bimbrownia po tygodniu = coraz mniejsze ilości CO2

 

Kilka rad na przyszłość:zbiornik zarybiaj stopniowo,przygotuj się na wysyp glonów-to jest nie uniknione

i edytuj posty ;)

 

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edytować umiem, ale ten post był dość długi i sobie odpuściłem... To jedyne forum, na którym strasznie mi opóźnia pisanie, to samo dzieje się na drugim komputerze :/

Wracając do tematu, podawanie CO2 ma chyba sens, przynajmniej w moim przypadku. Praktycznie na wszystkich roślinach, również tych wymagających więcej świetlenia, wyraźnie widać zachodzącą fotosyntezę. W niedalekiej przyszłości, jak się wszystko ustabilizuje, dorzucę świetlówkę.

Dzisiaj trochę się przaraziłem, bo zauważyłem chyba glony... Poniżej zdjęcia. To coś osiadło się jak dotąd jedynie na korzeniu. Na jednym zdjęciu widać jakby włoski, dość długie. Na drugim kłaczek, ale w zasadzie cały korzeń ma na sobie jakby włoski 1-2mm długości. Co w takim przypadku powinienem zrobić, zbiornik ma dopiero 5 dni. Czekać co będzie dalej? Może bimbrownię odłączyć?

Dzisiejsze dane zrobione jakąś godzinę po dodaniu torfu do filtra:

pH 7,2

kH 7

NO3 10-15mg/l

Przy czym bimbrownia znacznie zwolniła - 2 bąbelki na 3 sekundy. Trzeba będzie zainwestować w butlę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do glonów to może zle to powiedziałem i ktoś może to odebrać całkiem inaczej niż to co ja miałem na myśli.Chodziło mi o to że dosyć często w akwariach z dużą ilością roślin wyskakują glony i dzieje się to gdy akwa jest już dojrzałe lub jest po etapie dojrzewania.Jeżeli chodzi o korzeń to rzeczywiście widać na nim włoski,więc jeżeli to możliwe wyjmij go z akwa i wyczyść,najlepiej wygotuj.Bo wydaje mi się że to wina zle przygotowanego korzenia a nie warunków jakie panują w twoim akwa.A jeżeli odstawisz CO2 to rośliny też dostaną po d..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...