Skocz do zawartości

[30L] Roślinna kostka z elementami życia zwierzęcego


Micheal
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

:arrow: Akwarium: Aquael Shrimp Set Smart 30L Black.

:arrow: Mata zabezpieczająca pod akwarium jest, była dołączona do Aquael Shrimp Set 30L Black

:arrow: Pokrywa: Szklana, dołączona do Aquael Shrimp Set 30L Black.

:arrow: Oświetlenie: Aquael Leddy Smart dołączone do Aquael Shrimp Set 30L Black. Świecie ok. 10h dziennie.

:arrow: Filtracja: Na początku był Aquael Filter PatMin dołączony do do Aquael Shrimp Set 30L Black, ale zmieniłem na narażony SunSun JP-093.

:arrow: Ogrzewanie / Chłodzenie: Aquael COMFORTZONE FIX dołączone do Aquael Shrimp Set 30L Black, chłodzenia brak, bo niepotrzebne.

:arrow: Napowietrzanie: obecne, jakiś bezimienny brzęczyk. Jest tylko włączony jak przychodzą goście lub walczę z jakimś ustrojstwem w akwarium lub z jakiegoś powodu zatka się deszczownica (już się zdarzyło) i woda będzie niedotleniona. 

:arrow: Termometr: taki żółty, szklany od firmy Sera. 

 

AKWARIUM WYSTARTOWAŁO 7 LUTEGO 2017 ROKU! 

 

 

1. Fauna:

  • Krewetki RedCherry - mnóstwo, myślę, że około 40-50 jest.
  • Razbora klinowa w ilości sztuk 10. 
  • Kirys Pstry w ilości 2 dwóch sztuk. 
  • Dwie Helenki (ślimaki).
  • Cała epidemia zatoczków (ślimaczków), z którymi walczę ręcznie. Mam krewetki i helenki, boję się używać chemii. Dziennie wywal po 10 sztuk, ale jest coraz lepiej zwłaszcza, że dziś przy odmulaniu dnia z podłoża trochę odsysałem. 
  • Wszystkie inne mikroorganizmy :P
2. Flora:
  • Echinodorus SP (w formie dorodnego krzaka).
  • Bacopa Caroliniana (w formie dorodnego krzaka).
  • Cryptocoryne Pontedrifolia (w formie dorodnego krzaka).
  • Cryptocoryne Wendta Green (w formie dorodnego krzaka).
  • Ludwigia Repens (w formie trzech dorodnych łodyg, z których na dole wyrastają kolejne, niedługo będzie krzak). 
  • Microsorium Windelov (w formie dwóch małych krzaczków na kamieniach). 
  • Anubias PETITE (w formie małego krzaczka, ciągle rośnie pod korzeniem).
  • Eleocharis parvula (po jednej stronie trawnik z nich posadzony, po drugiej jeszcze czekam na ostatni szczep). 
  • Hemianthus micranthemoides (forma przyrośniętego żywo płotu przy korzeniu).
  • Pistia Striatores (kiedyś była, teraz wywaliłem ją w całosci do mojego 60L).
3. Chemia.

 

Na starcie woda uzdatniona preparatem Tetra AquaSafe, a następnie ożywiona preparatem Tropical BactoAtkiv wg dawkowania producentów. 

Potem przez kilka tygodniu co tydzień po podmianie 1ml nawozu Symfoni Złotej, teraz co drugi dzień 1ml Planta Gainer Aqua Art Carbo, a co tydzień 2ml Planta Gainer Aqua Art Classic. 

 

4. Pielęgnacja. 

 

Co tydzień podmiana 5 litrów wody, czyszczenie ścian za pomocą czyścika magnetycznego, oświetlenie przetrę też. Dosypywanie piasku kwarcowego na plaże dla kirysów.

Czasem coś odmulę, ale racze już tego nie robię. Mycie ścian od zewnątrz. Co jakiś czas mycie filtra i grzałki. Codziennie kontrola osprzętu. 

Ryby i krewetki wpuszczone po 24h. 

 

5. Parametry.

 

PH: 7.0

GH: Eeee...xD

KH:  Eeeee...xD 

 

6. Karmienie.

 

Co dwa dni Tropical Ichtio-Vit oraz Tropical Shrimp Sticks. Kiedyś zamiast Tropical Shrimp Stick dawałem Aquael Acti CrusTabs, ale nigdzie go nie mogę kupić :(

 

7. Plany.

 

Cóż...utrzymać to jakoś, by nie padło :P

 

 

 

GALERIA

 

2s6k2l0.jpg

 

312fdso.jpg

 

117g1es.jpg

 

2lizw9e.jpg

 

 

 

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja muszę popracować nad obsadą zwierzęcą, a co do Rudy Śląskiej to słyszałem, że u Was to trochę na odpale ludzie grasują (KLIK) xD 

 

Po za tym to masz pod nosem przecież dobry sklep - http://amazonia24.pl/pl/i/O-firmie/16, a mimo wszystko to lokalnych akwarystów najlepiej przez OLX szukaj, po opisie i rozmowie poznasz czy ktoś się zna czy rznie głupa :P Można np. dogadać się z kimś na dłuższą metę, czyli wymiany, gadanie etc. Zresztą zawsze możesz kupić rośliny online, mało to sklepów na allegro, olx czy nawet takich jak plantadarden itd.? 

 

Ja mam o tyle fajnie, że mieszkam we Wrocławiu w pobliżu ul. Rogowskiej więc taki sklep jak Trzmiel to mam wyciągnięcie ręki. CH Borek Kakadu też ma bogaty asortyment roślinny (ale głównie koszyki, bez InVitro). Dodam jeszcze, że całości kosztowała mnie ok. 400 złotych, co na przestrzeni czasu nie wydaję się być dużo + prądu to pobiera minimalną ilość.

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym plantagarden to ostrożnie roślina w prawdzie maja sporo ale jakość kiepska żeby nie mówić że tragiczna. Kupowałem u nich kilka razy rośliny i zawsze pochodziły z glonami czy to cięte czy koszykowe. Wczoraj przyszedł kupiony u nich mech trzy rodzaje.

Willow gigantea w stanie tragicznym w sumie to sam glon na nim jest, Flame Też z glonem ale w dużo mniejszej ilości najlepiej wygląda pilo Moss.

 

Jednak wszystko idzie do kwarantany i na pewno był to mój ostatni. Zakup u nich jeśli chodzi o rośliny.

 

Co do twojej obsady to nie nadaje się do tej szklanki, ale z czasem sam to stwierdzisz.

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do twojej obsady to nie nadaje się do tej szklanki, ale z czasem sam to stwierdzisz. Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

Mówiłem, że nad obsadą zwierzęcą pracuję, roślinna jest jak najbardziej dobrzy dobrana :) 

 

Z tym plantagarden to ostrożnie roślina w prawdzie maja sporo ale jakość kiepska żeby nie mówić że tragiczna.

 

A widzisz, czyli jednak faktycznie tam się zmiana na złe ;/ Kiedyś zakupiłem u nich Anubiasy w koszykach i były OK, ale teraz coraz więcej osób narzeka...dobry jest na Allegro AquaHobby u niego tez czasem kupuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, nie wiedziałem że mam pod nosem taki sklep jak Amazonia24. Niestety problem ze sklepami jest taki że rośliny często 11zł i drożej. Planuję jeszcze dokupić ze 4-5 gatunków roślin a to by mnie wyszło grubo ponad 50zł. U akwarystów bym miał sporo taniej. Na olx i allegro trochę szukałem lecz ciągle powtarzają się gatunki które mnie nie interesują lub już mam.

Aquaflor znam, odwiedzam często bo mam zaraz obok siebie. Również polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o koszyki w sklepach to niczego tańszego niż 11zł nie znajdziesz, u mnie mech jest za 10zł, ale jest go solidna porcja. 

 

Obczaj jeszcze na YT i OLX: https://www.youtube.com/user/MossartAkwaria / https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/Qmg1/

 

U tego gościa kupiłem Ludwigie, które rozrosła mi się, że hej. Naprawdę ma dobre sadzonki, bez glona, przychodzą w stanie idealnym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OBSADA POPRAWIONA:

5x Razbora Klinowa; (czyli 5 zrobiło "pa pa" do znajomego). 

2x Kirys Pstry;

2x Ślimak Heleny 
Xx krewetki RedCherry;

 

Zatoczki wytępione (po tygodniu w akwarium były tylko 2 zatoczki, które wyłowiłem, epidemię uznaję za wyciszoną, za tydzień kolejny raport :)). 

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiryski są rybami stadnymi i należy je hodować w grupach minimum 6 osobników. A z kolei Twój 30 litrowy słoik jest za mały dla 6 kirysków... Jak dla mnie to 30 litrowa kostka jest też za mała dla Razbor Klinowych, które potrzebują przestrzeni aby móc się wypływać. W 30 litrach to można hodować np. parkę prętników karłowatych.

Edytowane przez _corydoras_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest mniej teraz Razbor (czyli trochę miejsca przybyło co nie oznacza, że osiadłem na laurach), kirysy są dwa, mają plaże póki co muszą sobie poradzić, bo nie mam co z nimi zrobić. Co do prętników karłowatych to jak sobie je wyobrażasz trzymać z krewetkami? Prętniki to ciekawskie twory, obserwują krewetki, trochę je prowokują. One mi się mnożną i to skutecznie, cały czas jakieś małe widać i jajka w krewetce - prętniki mogą zaszkodzić. 

 

Zresztą jak na parkę to 30L trochę mało..tak ze 50L to minimum wg mnie. 

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest mniej teraz Razbor (czyli trochę miejsca przybyło co nie oznacza, że osiadłem na laurach)

Razbory są rybami stadnymi, 5 sztuk to mało. A 30 litrów to za mało dla Razbor

 

kirysy są dwa, mają plaże póki co muszą sobie poradzić, bo nie mam co z nimi zrobić.

Było myśleć gdy planowałeś obsadę...

 

 

Co do prętników karłowatych to jak sobie je wyobrażasz trzymać z krewetkami?

Przykład prętników podałem odnosząc się jedynie do litrażu akwarium. Ale nie widzę problemu wspólnej hodowli prętników i krewetek. Jeśli jest trochę roślinności, i kryjówek gdzie krewetki mogą się chować, to nie wiem w czym problem...

Edytowane przez _corydoras_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie widzę problemu wspólnej hodowli prętników i krewetek. Jeśli jest trochę roślinności, i kryjówek gdzie krewetki mogą się chować, to nie wiem w czym problem...

 

No widzisz, bo tylko pewnie o nich przeczytałeś...to trzeba zobaczyć jak to wygląda w czasie rzeczywistym. Z prątnikami widziałem na żywo jak się do moich RC dobierały, ganiały i prowokująco prowokowały. Krewetki, aby się rozmnażały nie mają się chować i obgryzać paznokcie, a żyć w spokoju.  

 

Było myśleć gdy planowałeś obsadę...

 

Widzisz, że robię co mogę by to zmienić. Łatwo krytykować, trudno postawić się w sytuacji osoby tworzącej. 

 

Przykład prętników podałem odnosząc się jedynie do litrażu akwarium.

 

No właśnie, to po grzyba mi taka rada? Gdybym nie miał krewetek to pewni bym je wziął, aczkolwiek jak dla mnie 30L na parkę prętników to za mało. Myślę, że 50-60L to by było już OK.

 

Razbory są rybami stadnymi, 5 sztuk to mało. A 30 litrów to za mało dla Razbor

Widzę, że pływają w jednym stadku, 5 sztuk dla takich typów ryb wystarczy do miernego spokoju. Co do litraża to masz rację, ale mówię, że korekcja wymaga czasu. Do kibla ich nie spłucze przecież...

 

 

P.S: Trochę chyba za ostro pisałem (w odczuciu), przepraszam.

 

Termometr w akwarium to Sera Precision (znalazłem opakowanie), a grzałka trzyma temperaturę 25 stopi Celsjusza (termostat).

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ślimaki pojawił się tydzień temu, stwierdziłem, że za dużo żarcia.

 

Zmniejszyłem jedzenie ryb i krewetek, odmuliłem jeden spory kawałek dna (jedyny dostęp), umyłem gąbkę w filtrze oraz mechanicznie powyciągałem ślimaki. Te dwie Heleny nie dały rady :(

 

Efekt: Nie widzę żadnych zatoczków na razie. Zaraz dam zdjęcia <3 

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zatoczki mnie już walą, niech sobie żyją. Nie ma ich już dużo, a czyszczą zbiornik. Przegrałem walkę, ale są dwie strony medalu - zero glonów odkąd zaczeły się jajca z nimi. 

 

OBSADA POPRAWIONA:

 

5x Razbora Klinowa

Około 50 Krewetek RedCherry.

2x Slimak Heleny*

 

Wywaliłem kirysy, trochę przez trawnik już nie miały gdzie ryć, nawet na plaży. 

 

* - żartowałem panowie i panie. Udało mi się rozmnożyć. Mam ok. 5 nowych sztuk (tyle widziałem).


Doszła do roślinność bordowa Alternanthera Reineckii. Aktualnie prowadzę kampanie odstraszenia krewetek od niej oraz karmienie pasożytów ( :P) pokarmem roślinnym. 

 

post-24439-0-85267600-1494351030_thumb.jpg

 

post-24439-0-41354200-1494351033_thumb.jpg

 

post-24439-0-61763400-1494351035_thumb.jpg

 

post-24439-0-09406600-1494351038_thumb.jpg

 

post-24439-0-41182900-1494351040_thumb.jpg

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

I cały misterny plan poszedł w pi*du. Już wszystko było tak pięknie, cacy, ale nie...

 

Akwarium pękło, nic nie przecieka, ale nie będę ryzykował zwłaszcza, że blisko niego jest źródło prądu, a ja wyjeżdżam często. W środę kupuję nowe akwarium. 30L, 30x30x30 Float Premium.

 

Ilość 50 krewetek dobija mnie, bo mam problem z odłowieniem 2 na cotygodniowe losowe badanie (oglądanie krewetki, sprawdzenie czy nie ma objawów choroby itp.). Dobra, myślę sobie - mogło być gorzej, ale po godzinie patrze na akwarium, a tam młode. Hahahahahh. Tylko strzelić sobie w łeb, powodzenia w odłowie.

 

Startować od nowa czy może dać stare podłoże, filtr i etc.? Jak myślicie? Czemu akurat ja? :P

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...