Jump to content

akwarium 125 jaka pompka


kaper93
 Share

Recommended Posts

Witam zakupiłem akwarium 125l

 

mam grzałkę 100w ale nie mam filtra a kompletnie nie wiem jaki kupić. interesuje mnie filtr zewnętrzny żeby nie zajmować miejsca w akwarium, chciałbym żeby był w miarę oszczędny cichy i nie drogi. Co polecacie ?

 

Ps mam podłoże wyłożone grysem white angel + kamienie łupkowe kilka dużych i otoczka z małych. Roślin prawdopodobnie nie będzie ( kamienie zostały oczywiście odpowiednio przygotowane i są już w akwarium )

Rybki podobają mi się pyszczki lecz nie wiem czy to będzie doby wybór na początek ( zapewne znajdą się też neonki glonojady czy danio ).

 

Żebym mógł zacząć kupować rybki to muszę mieć ten filtr + najlepiej jakiś brzęczek do natleniania. Bardzo proszę o pomoc

Link to comment
Share on other sites

Brzęczek jest zbędny, bo wystarczy ruch tafli wody, który dostatecznie ją natlenia. Dlatego ten element sobie odpuść - szkoda kasy. Co do pyszczaków, jeśli jest to zbiornik 80 cm, to możesz sobie pozwolić na Pseudotropheus Saulosi w ilości 1 samiec na 4-5 samic i nic więcej. Do tych ryb musisz jednak mieć wydajną filtrację. Sprawdzi się tutaj JBL E901 jako biolog (1 litr ceramiki wystarczy) + koniecznie wewnętrzny mechanik, np Aquael turbo. Druga opcja to filtr kasetowy, co jest bardzo fajną i tanią opcją dla pysków. Poszukaj info jak zrobić filtr kasetowy. Na jednej ze stron o biotopie Malawi powinny być instrukcje. 

 

Jeśli chcesz inne ryby, to zrezygnuj z pyszczaków. Najpierw jednak dowiedz się jaką wodą dysponujesz, bo dobrać obsady w ciemno się nie da. Potrzebujesz pH i GH wody. Testy kropelkowe to wydatek obowiązkowy.

 

Jeśli postawisz na mniejsze ryby to wspomniany JBL E901 się sprawdzi samodzielnie. Do kupienia poniżej 200zł za używany. Możesz też postawić na chińczyka HW-302. U wielu osób ten filtr się sprawdza, choć jakością wykonania odbiega od "firmowych" kubełków.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...