Skocz do zawartości

Filtr do 450l - jaki?


fabiansiedlce
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono Akwarystów i Akwarystek.

Po przerwie planuję wrócić do akwarystyki. Nie jestem zbytnio doświadczony. Do tego pory miałem baniak 100 litrów przez okres 2 lat. Nawet dobrze mi szło utrzymanie zbiornika i ryb w zdrowiu.
Za kilka miesięcy przeprowadzam się do nowego domu i planuję postawić tam 450 litrowy baniaczek. Powoli zaczynam interesować się sprzętem. Zacznijmy od filtra/filtrów. Do tej pory myślałem, żeby dać 2 sztuki JBL e1501 (nadfiltracja jak najbardziej oczekiwana), ale wyczytałem ostatnio na forach, że owe filtry potrafią mielić wodę w środku korpusu i wyrzucać do akwarium również tę brudną. Trochę mnie to zniechęciło. Kuszą mnie Eheimy swoją renomą, ale delikatnie odstraszają ceną (choć nie wykluczam tego wyboru). Bardzo zależy mi na tym, aby kubełki były szczelne. Wszelkie modele, które miewają wady w postaci nieszczelności kategorycznie odpadają. Ja wiem, że filtrację powinno dobierać się do obsady, a nie do litrażu, ale na razie nie mam pojęcia co tam będzie pływać. Przyjmijmy, że obsada będzie liczna, a mnie zależy na sporej nadfiltracji.
Do głowy przyszedł mi również Unimax 700, ale czy 1 sztuka ogarnie taki baniak?
Co do wkładów filtracyjnych, to jest jeszcze czas na ich konfigurację, więc prosiłbym o podawanie propozycji samych modeli.

Proszę Was, jeżeli to możliwe, o podanie kilku polecanych modeli, z zaznaczeniem ich plusów i minusów.

Ps. Chinole raczej odpadają. Zależy mi na produktach trwałych i solidnych. Czyli od średniej półki wzwyż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eheimy są świetne - u mnie 2028 pracuje już jakieś 9 lat, jest niezawodny, czyszczę go raz na pół roku, wciąż jest bardzo cichy (chociaż jak otworzyć szafkę, to ciut, ciut już słychać, jeszcze 2 lata temu nic a nic nie było słychać). Nigdy nic w nim nie wymieniłam, ani wirnika, ani uszczelek, tylko wkłady. Także eheima polecam bardzo. Niezłą opcją jest kupić używany filtr. Są znacznie tańsze, a nie sądzę, żeby miały się szybko zepsuć. O innych filtrach mogę się wypowiadać tylko z zasłyszanych historii ;) Przy czym ja go mam w 350l, niektórzy polecają nawet do 450 l, ale ja u siebie i tak dodałam jeszcze mały wewnętrzny (aquael turbo 1000), tylko ja wyznaję zasadę, że dno powinno się samo sprzątać z pomocą filtrów, a nie że muszę śmieci zbierać ;) Także samego 2028 do 450 l to bym nie dała. Do takiego akwarium to chyba 2080, nówka koszt bardzo wysoki, ale może jakby udało się dorwać używany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w 450l CA (bez roślin) przy obsadzie kilkunastu młodych pielęgnic (<10cm) chodzą dwa JBL - e901 i e1501. Nie zauważyłem zjawiska, o którym piszesz, ale może to kwestia wadliwego modelu filtra. W celu zwiększenia cyrkulacji na dniach dołożę Aquaela 1000 i wydaje mi się, że to ostatecznie powinno załatwić temat filtracji. Jeśli nie chcesz wydawać kasy na nowe filtry, poszukaj dobrze zachowanych używek, a te można dostać za połowę ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam miejsca na sumpa. Wpadł mi w oko również Eheim 2080. Ktoś ma? Może się wypowiedzieć?

Poszukaj na necie   opinii  nie wiem czy mogę  tu wkleić  wątek z innego forum o tym filtrze  ,ale ludzie chwalą .

Eheimy mają prostą konstrukcję co jest ich plusem  więc  brał bym  ten który ci pasuje  lepiej ,ale na pewno nie postawił bym 450L na jednym filtrze .

Rozważ taką opcję aby  kupić coś pojemnego na biologa  tu wydajność nie jest priorytetem   plus  coś  na filtr mechaniczny  tu bym kupił nawet chinola   HW304b  i wypchał  go gąbkami  różnej gradacji 

 

 

 

Co do  JBL 1501 też  bdb sprzęt   JBL miał wadę  konstrukcji ale to tyczyło się modelu e901  i było dość łatwe do  usunięcia ,jednak ja posiadam e901 i żadnych problemów nie mam ,cichy wydajny .

Znajomy trzyma malawi  580L  na e1501  i e901  i sobie chwali a wiadomo jak pyski świntuszą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...