Jump to content

Ziemiojad Geophagus sp. Red Head Tapajos


Creepez
 Share

Recommended Posts

Ziemiojad Geophagus sp. Red Head Tapajos


 

7cb54794fce9247e.jpg

 

Rodzina: pielęgnicowate ( Cichlidae )

 

Występowanie: Występuje w Ameryce Południowej na terenach Wschodniej Brazylii w rzece Tapajos (stąd pochodzi jej nazwa ). Pierwsze okazy zebrano w 1991 r. przez niemieckich akwarystów Christopha Seidela i Rainera Harnossa z rzeki Tapajos. Druga odmiana, z czerwoną głową, w Rio Tocantis (dopływ rzeki Tapajos). Znalezienie jej w sprzedaży jest niełatwe, w Polsce rzadko znajduje się w sklepach zoologicznych, najczęściej trzeba je sprowadzać.

 

Długość: do 25 cm.

 

Dymorfizm płciowy: Samce mają bardziej intensywny kolor oraz większą płetwę grzbietową.

 

Usposobienie: Są bardzo terytorialne, przez co nie nadają się do akwarium ogólnego. Należy trzymać je w grupach od 5-8 osobników. Mimo że należą do ryb spokojnych, stają się agresywne podczas tarła.

 

Akwarium:  Są to ryby bardzo energiczne i ruchliwe, przez co akwarium  dla nich to min. 450l. (180cm x 60cm)

Pokarm zdobywają z podłoża, przez co żwirek jest niewskazany. Podłoże powinien stanowić sam piasek, gdyż rybom nie stanie się wtedy krzywda. Wymagają słabego oświetlenia, kryjówek z kamieni i korzeni. Ściółka w akwarium z nimi jest niewskazana, gdyż tryb życia Geophagus sp. mógłby spowodować szybszy rozkład liści i pozapychać filtry oraz pompy. Jakość wody też jest bardzo ważna, gdyż te pielęgnice są bardzo wrażliwe na wahania jakości wody, oraz parametrów chemicznych, wiec nie powinny być wkładane do biologicznie niedojrzałego akwarium. Najlepszym sposobem na zachowanie równowagi jest zwiększone filtrowanie wody w zbiorniku, przez zastosowanie dwóch wydajnych filtrów, np. filtra kaskadowego i filtra sump oraz wykonywanie minimalnych podmian wody w ilości 50%. W przeciwnym razie mogą wystąpić choroby jak np: erozja głowy i linii bocznej oraz zahamowanie wzrostu. Filtracja mechaniczna powinna być przystosowana do zatrzymywania drobnych cząstek rozrzucanych przez ryby jak piasek, który może zapychać mechanizmy filtrów. Woda dla tych ryb powinna być miękka o pH 4,5 - 6,5 i temperaturze 22 - 26*C.

 

 

Rozmnażanie:   Do ich rozrodu wymagana jest duża cierpliwość, bo dojrzałość płciową mogą osiągnąć dopiero po roku. Zaloty są stosunkowo dyskretne. Zaczyna się od szarpania za płetwę grzbietową samicy przez samca, a gdy samica będzie gotowa, para szuka odpowiedniego miejsca, zazwyczaj są to dekoracje w akwarium lub piasek. Wybrane miejsce jest następnie szykowane, i bronione przed intruzami.  Tarło zaczyna się od złożenia w rzędzie kilku jaj,które  następnie są zapładniane przez samca. Może się to powtarzać kilkakrotnie. W czasie inkubacji ikry samica zostaje przy jajach, a samiec krąży w pobliżu odstraszając intruzów. Wylęg trwa 3 dni, narybek jak tylko wyjdzie jest natychmiast brany do pyska samicy, czasami uczestniczą w tym oboje. Gdy narybek wychodzi z pyska samica zajmuje się obroną młodych i ich karmieniem przez wypluwanie z pyska zmielonych kawałków pożywienia. Czasami obydwoje rodziców się tym zajmuje zmieniając się miedzy sobą opieką. Po czasie od 8-11 dni od wylęgu rodzice coraz rzadziej karmią młode. Narybek należy karmić sproszkowanym suchym Artemia Nauplii, Mikroworm, gdy tylko zacznie wolno pływać (z dala od pysków rodziców)

 

6SVrRsF.jpg

Samiec z młodymi

 

Pokarm: Ryby te przesiewają podłoże, które jest wyrzucane z ich skrzeli, a pożywienie zostaje zatrzymane przez jamę ustną. Nawet jak dorosną, pielęgnice te nie są w stanie spożywać większych kawałków pokarmu, czyli dieta powinna zawierać dobrze przygotowane niewielkie pożywienie, albo larwy komarów, mrożone białe robaki, tubifex, artemia, itd. Przynajmniej niektóre z tych suszonych produktów powinny zawierać duże ilości substancji roślinnych takich jak Spirulina czy podobne. Domowej roboty żelatyny z suszonych pokarmów dla ryb, skorupiaków, czy puree z świeżych owoców i warzyw, niedobrze się sprawdzają, muszą być pocięte na małe kawałki wielkości kęsa ostrym końcem pipety, lub małym nożem. Zamiast jednego dużego posiłku dziennie wymagają 3-4 mniejszych porcji, co umożliwia zachowanie naturalnych zachowań i daje najlepsze tempo wzrostu i kondycji..

 

MxpL9nb.jpg                              LBiOuVc.jpg

        (samica, odmiana czerwonogłowa)                                           (samiec, odmiana czerwonogłowa) 

 

Autor tematu: Creepez

Autor zdjęć: internet

Edited by splend
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...