Skocz do zawartości

projekt belki led


Korund
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam :) jestem na etapie projektowania belki opartej na power ledach 1W i mam w związku z tym kilka pytań:

1. Czy na zbiornik 160l wystarczy 75-80 diod przy założeniu że chce mieć wymagające rośliny?

2. Ile w tych 75-80 diodach powinno być diod dla roślin? cała reszta będzie mieć 6500 K.

3. czy użyć diod niebieskich i czerwonych czy full sepctrum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Rośliny wymagające to jakie ( konkretnie nazwy)  domyślam się ze jak planujesz takie zielsko to i co2 bedziesz miał .

 

Twoja propozycja  75diod 1W da ci ok 46lumenów /litr czyli całkiem ok ale nie dla roślin wymagających  .DObrze by było jak być  osiągną te +50 lumenów na litr a najlepiej 55 na litr .

 

Co do barwy diod  i takiej ilości ~ 100sztuk  pomieszał bym barwy 6500K + 10K  oczywiście zdecydowana przewaga 6500K  do tego  na całą belkę ok 10 -15 niebieskich i  5-7 czerwonych    lub zrezygnować z czerwonych i niebieskich na rzecz 20 FS .

 

Z  tym  ze z Full Spectrum  jeszcze nie do końca  sprawdzone jest ,w prawdzie daje dobre wyniki ,ale jednak to nowość  .Sam obecnie jeszcze mam  w belce diody red,blue ale zastanawiam się nad wymianą  lub dołożeniem po jednej FS  na razie obserwuję  jakie wyniki osiągają inni którzy zdecydowali się na FS.

 

Oczywiście podane ilości  diod są orientacyjne  sam musisz dobrać  ilość każdej barwy z tym ze ze zasada przy  diodach bluer/red jest 2:1    na dwie niebieskie jedna czerwona  .Nie przesadź z czerwienią .

Plus takiej belki jest taki ze możesz dowolnie modyfikować barwę i rozłożenie diod  w późniejszym czasie jak się jeden układ nie bedzie spisywał do dokładasz/zamieniasz diodę na inną barwę .

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z roślin o dużych wymaganiach to dowolne - chcę być w komfortowej sytuacji, gdzie mógłbym posadzić to, co mi się tylko spodoba a światło nie było czynnikiem ograniczającym :) oczywiście będzie co2 z butli i nawożenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...