Skocz do zawartości

Nawozy


Rekomendowane odpowiedzi

Dziś kupiłem plantamin, aqua plant b i ferro-aktiv i nie wiem jak to podawać czy dawać od razu tak jak jest napisane czy mniej czy wszystkie na raz. Mam akwarium 100l 0,4W/l.

 

edit:

 

Ludzie pomóżcie, bo nie wiem :!:

MoD:To nie infolinia, na odpowiedzi trzeba poczekać, tym bardziej jeśli ktoś nie potrafi korzystać z instrukcji podanej przez producenta.Edytuj posty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebuje tego co jest napisane na opakowaniu, bo czytać umiem. Chodzi mi o to czy mam stosować takie dawki jak jest napisane na opakowaniu czy nie będę miał plagi glonów i czy mogę stosować wszystkie te preparaty na raz czyli najpierw wlewam jeden potem od razu drugi i trzeci czy może odczekać jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MoD: ...tym bardziej jeśli ktoś nie potrafi korzystać z instrukcji podanej przez producenta.

Że się tak wtrącę, który to taki mądry i przykładny moderator? Ulotka nie jest wymiernikiem dobrego nawożenia. Wszystko zależy od obsady w akwarium (flora), światła i wielu innych czynników. Więc naprawdę nie rozumiem skąd ten arogancki ton do cizol'a.

 

P.S Google.pl

Google to nie wszystko, (się powtórzę) bo wszystko się rozchodzi o florę, jaką posiada autor w akwarium i jej ilość. światło itd. Producenci podają optymalną dawkę dla typowych akwariów dekoracyjnych bogatych w roślinność i mocne światło.

 

czy mam stosować takie dawki jak jest napisane na opakowaniu czy nie będę miał plagi glonów i czy mogę stosować wszystkie te preparaty na raz czyli najpierw wlewam jeden potem od razu drugi i trzeci czy może odczekać jakiś czas.

Dodawaj plantamin w mniejszych dawkach, pamiętaj zawsze lepiej mieć niedobory niż nadmiary. Jeżeli dodając malutką dawkę będziesz widział, że rośliny rosną zdrowo to przy niej pozostań. Nie ładuj od razu tyle ile zaleca producent, bo skorzystają na tym glony, głównie zielenice.

 

AquaPlant i Ferro odstaw na razie. Plantamin jest bardzo dobrym nawozem, zamiast tych dwóch wcześniejszych lepiej byłoby kupić K2SO4, bo ludzie przeważnie widząc wyblakłe liście leją żelazo, a to nic nie daje i glony się mnożą... Podaj jeszcze jakie masz rośliny i światło. Bo to też istotne. Jeżeli masz kryptokoryny i żabienice (głównie) to nawet tego nie wlewaj... przy takiej florze glony zawsze wyprzedzają rośliny w walce o nawóz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ci Kirysek, ty zawsze umiesz pomóc. ;) Mam kabombe, mech jawajski, nurzaniec, rogatka i aniubasa chce dokupić jeszcze moczarkę. Oświetlenie mam nie profesjonalne bo nie mam pokrywy bo mnie na nią nie stać a moje akwa jest nie standardowe i mam dwie lampy po 20W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cizol ja za wiele nie wiem, ale trochę niepoważnie widzę że tutaj skomentował temat jakiś moderator... zdaje się, że są tu też od udzielania jakiejś pomocy a nie jechania na dzień dobry każdego. Zresztą.. nie ważne. pewnie dostanę za to bana, bo uwagę zwróciłem ;]

 

A jaki litraż i wysokość akwarium?

 

Mech nie potrzebuje nawożenia, nurzaniec... da sobie radę na samym K2SO4 + to że nie będziesz go bez przerwy przesadzał po akwarium. Rogatek rośnie sam z siebie wiele mu nie trzeba, anubias... tym bardziej. Moczarka również nie potrzebuje nic szczególnego. Szkoda kasy na te nawozy... przy takiej florze są zbędne, zamiast nich ewentualnie CO2 z myślą o kabombie i mchu jawajskim. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Litraż ok. 100l wys.37cm z tymi nawozami skoro tak mówisz to pewnie masz racje więć te nawozy co kupiłem to oddam koledze a sam kupię K2SO4 jak będzie taka potrzeba prawdę mówiąc to wybierałem takie mniej wymagające rośliny. A co myślisz o CO2 w tabletkach czy może sam K2SO4 wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie nie najpierw uruchom bimbrownię i zobacz jak pójdą roślinki, nawóz w ostateczności, będziesz widział jakieś objawy to wtedy dobierasz odpowiedni składnik i lecisz do sklepu go kupić. masz niskie akwarium, ale czy ja wiem... chociaż w sumie z tych roślin, które masz powinny sobie dać jakoś radę, nie będą rosły jak szalone ale będą. a te lampy to masz na myśli świetlówki czy żarówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy ma swoje sposoby ;] skoro ktoś nie nawoził wcześniej to jak może kontrolować nadmiary nie mając o tym zielonego pojęcia, że nie wspomnę o testach i zachowaniu stosunku stężenia NO3 do PO4. To już prędzej skończy się to glonami i awanturą "coście mi doradzili". ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kirysie, sadzac po ilosci nabitych postow przez ciebie, statusie jaki tu osiagnołes i checi stworzenia czegos wiekszego w twoich szklanych 4 scianach myslalem iz tego typu teksty juz masz za soba.

Prawo przytoczone przeze mnie to najbardziej znana teoria kazdy ktory skonczyl gimnazjum/podstawowke winien je znac.

Radzac radz dobrze i trzymaj sie ogolnie przyjetych zasad/teori, poczynań innych zdolnych.

 

Idac twoim tokiem myslenia, gosc ktoremu poradziles wczesniej niedobor moze przyjsc z zalem ze mu wszystko slabo rosnie... Choc mam na uwadze to ze rosliny wg Ciebie swietnie rosna zawsze a szczegolnie gdy maja w podlozu JBL Kuglen i nie stosujemy serii PG...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie musiałeś chodzić do jakiejś specjalnej szkoły, bo nie przypominam sobie żeby program nauczania obejmował tego typu zagadnienia w gimnazjum, czy nawet technikum, więc daruj sobie te ironie.

 

To, że istnieją pewne teorie, nie znaczy, że są jedyne i nic innego nie wchodzi w grę. Mógłbym Ci tu przytoczyć z 7 roślinniaków znajomej, w których nie używa w ogóle nawozów od czasu do czasu K2SO4 a wszystko rośnie jak głupie. Mało tego jest z wykształcenia chemikiem i fizykiem, więc widocznie również wie co robi, z korzyścią dla flory.

 

Idac twoim tokiem myslenia, gosc ktoremu poradziles wczesniej niedobor moze przyjsc z zalem ze mu wszystko slabo rosnie...

Pożyjemy zobaczymy.

 

Choc mam na uwadze to ze rosliny wg Ciebie swietnie rosna zawsze a szczegolnie gdy maja w podlozu JBL Kuglen i nie stosujemy serii PG...

No widzisz, a jednak, a skoro nie potrafisz tego normalnie przyswoić do rozumu, to najwidoczniej nie ja mam w tym momencie problem. Pisałem, że zamiast bio-gruntu korzystam z JBL Kugeln, dodatkowo mam serię z AB Mikro, Makro, Potas. Skoro widzę co mi rośnie w akwarium na tym, to nie wiem w jakim celu podważasz moje zdanie. Za przeproszeniem w d** byłeś g** widziałeś.

 

a cizol niech zrobi jak uważa. Dziwne, że wszyscy w tym temacie tacy mądrzy (przytaczanie jakichś teorii, odsyłanie przez moderatorów do ulotki z opakowania) a nikt nic konkretnego chłopakowi nie potrafi napisać i w rezultacie dalej nic nie wie, więc może zamiast ironizować zaczęlibyście próbować podsunąć konkretne wskazówki cizol'owi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kłóccie sie... mi rosliny rosną w jednym aqwa bez nawożenia jak głupie... a w drugim dwoch tygodni nie wytrzymują. parametry wody takie same, oswietlenie też... bimbrowni brak... jaka rada?

każdy kto ma akwarium ma swoje metody i tak kolega skorzysta z tego co uzna za słuszne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...