Skocz do zawartości

Proszę o pomoc przy doborze swietlowek


kate
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie! Z akwarystyka miałam trochę wspólnego kilka lat temu a teraz wracam znów. Chciałabym wymienić świetlówki w moim akwarium. Mam akwarium 72l o wymiarach 60x30x40. Obecnie siedzi tam świetlówka t8 45cm i dołożę jeszcze jedna t5 o takiej samej długości. Chciałabym żeby było tam ok 30w, myślę że to będzie odpowiednia ilość, akurat wyjdzie 0.5w na litr. I teraz jest prośba do was. Jakie świetlówki kupić? Czytam Google i forum już któryś dzień i im więcej czytam tym mniej wiem. Po prostu podajcie mi konkretne świetlówki, bez zbędnego tłumaczenia. Bym chciała żeby akwarium wyglądało naturalnie i żeby rośliny ładnie ki rosły. Przepraszam jeśli zaśmiecam forum ale już naprawdę zgłupiałam.

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny  przy samym świetle nie rosną  do ładnego zdrowego wzrostu i wyglądu potrzebują  różnych składników  mikro i makro .Zdajesz sobie sprawę ze przy takim świetle 0,5W/L  należy podawać CO2 w postaci gazowej .

 

Było by łatwiej jak byś napisał coś o akwarium  jaki to biotop jaka roślinność  ,podłoże  nawożenie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę podawać CO2 w płynie. To co mam jest za mało, jak dodam świetlówke to za dużo. To co mam zrobić żeby było dobrze? Samej silviany 24w nie kupię bo nie podoba mi się róż. Chce go czymś złagodzić. Poza tym nie musze przecież świecić non stop dwoma świetlówkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ci nie pasuje 8500-10000k kup w markecie 6500k i po sprawie. Czy dwie czy jedna Twoja decyzja. Akwa na carbo przy 0.5 L jest do utrzymania ale to trzeba nawozić. I tu sprawa się komplikuje.

 

@Raiders

 

Będziesz się tak przepychał czy masz jakieś doświadczenia. Bo wszystkie źródła mówią, że przy 0.5 W/L carbo zwyczajnie daje radę. Na pewno nie jest lepsze ale ludzie sporo kostek tak trzymają bo szkoda na każdą z nich kupować butlę. Problem pojawia się powyżej tych 0.5 W/L. Chociaż miałem parę lat temu małe 20 litrowe akwarium duuuużo powyżej tych 0.5W/L i CO2 z butli nie było.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez WitoldM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carbo jest wolniej gorzej przyswajalne niż co2 a przy takim świetle ma to juz znaczenie i jest widoczne. Nie trzeba stawiać butli ,bimbrownia wystarczy. Ale autorka dalej nie napisała jakie jakie ma rośliny i jakie nawożenie czyli podstaw jesli chodzi o dobór światła. Może posiada same cieniolubne wolno rosnące rośliny i chce im zaserwować 0,5w aby przyspieszyć wzrost :) . Także z takim podejściem proponuje kupić byle co i będzie pani zadowolona

Lumia 640

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...