Skocz do zawartości

Oświetlenie


DeeM
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siema

Akwarium 60/30/30 
Brak przykrywki z oświetleniem wiec muszę sam coś wymyślić ale nie przychodzi mi nic do głowy jak to zrobić.
 

Chciałbym zamontować ledy pytanie ile i jakie na czym czy może lepsza żarówka ale też nie ma na czym zamontować 
Może wy wiecie jak to zrobić żeby wyglądało ładnie i było praktyczne.
Hmm może jakaś listwa aluminiowa 
Jakiś kalkulator ile potrzeba oświetlenia żeby rośliny miały dobrze 
W akwarium będą krewetki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Podstawowe pytanie: zamierzasz hodować bardzo wymagające rośliny i dozować CO2? Jeśli tak to powinieneś mierzyć w świetlówki o łącznej mocy powyżej 0,5W/litr lub ledy powyżej 0,35W/litr. Jeśli jednak nie, wówczas lepiej nie przekraczać tych barier. Najlepsze metody oświetlenia takiego akwarium:

- belka oświetleniowa 2x15W (6500K + grolux)

- belka złożona z diod 1W power led, o mocy łącznej nieprzekraczającej 20W (4x czerwona, 2x niebieska, 14x biała zimna 6500K lub 5x full spectrum + 15x 6500K)

- 2 lub 3 naświetlacze ledowe ustawione na stelażu aluminowym, które są w stanie zapewnić moc 20W. 

 

Sprawa barwy oświetlenia jest prosta: stosujesz wyłącznie barwę 6500K dzienną w przypadku jednego tylko źródła światła. Jeśli źródeł jest więcej, a ich barwy nie wymieszają się w niefajny dla oka sposób, to warto zastosować wówczas barwę 8500K (w przypadku świetlówek) lub diody niebieskie i czerwone lub full spectrum przy ledach.

 

Jak wykonać belkę led możesz zobaczyć w poniższym filmie:

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak mało wymagające rośliny to wystarczy jedna świetlówka t5 24W 6500K lub belka led około 16W (dwie listwy po 8W) i skłaniałbym się przy drugiej opcji. Sam widzisz, że nietrudno taką belkę wykonać.

 

Mało wymagające rośliny, które poradzą sobie przy wyżej wymienionym oświetleniu to np: mikrozorium, wszystkie mchy, anubias, kryptokoryna, nurzaniec, pistia, sagittaria subulata, bacopa australis, hygrophila polysperma, a nawet duży heniek nie powinien zbyt narzekać, bo w końcu akwarium jest niskie. Może jeszcze ludwigia repens. Warto tylko coś pod korzenie roślinkom włożyć jak np kulki gliniano-torfowe.

 

Dopiero zakładasz akwarium? Masz jakieś doświadczenie? Wybrałeś podłoże i filtrację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej dzięki wielkie 
Będę może pisał a może nawet jakieś zdjęcia się pokuszę wstawić jak to wygląda :D

Moje doświadczenie jest maleńkie zaczynałem z rok temu chciałem mieć większe akwarium 200 l nawet ale skończyłem na 25 l  nie było miejsca na większe nie było gdzie ustawić  ( teraz mam możliwość to zabrałem się ) z krewetkami 10 szt red cherry  
aktualnie w akwarium mam korzeń na nim mech flame i ponad 100 krewetek 
Na chwilę obecną chce zmienić właśnie na większe może za rok znowu zabiorę się za jeszcze większe :D 
Pokusiłbym się również na rybki ale to już później po wszystkim 

Podłoże wybrałem na ziemi kwiatowej przykrytej JBL Manado 2-3mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...