Skocz do zawartości

[96l] Oświetlenie, plany na przyszłość, pomc w doborze


Klopsikowaty
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników forum. :D

 

Mam pewien problem mam do oświetlenia akwarium o 96 litrowej pojemności. Od jakiegoś czasu akwarium stoi i straszy głownie za sprawą fatalnego oświetlenia. W głównym zamyśle mojej osoby w ferie zimowe które rozpoczynam za 2 tygodnie mam plan zrobić restart całkowity, ale żeby to miało sens potrzebuje nowego oświetlenia. I w tym miejscu nasuwa się pytanie pierwsze jakie oświetlenie świetlówki czy LED. Myślałem nad zrobieniem belki oświetleniowej zbudowanej z LED ale tu kolejne pytanie paski czy oddzielne diody która opcja się lepiej sprawdzi a i właśnie jeżeli LED to ile diód i jaka moc? A także jakie paski lub diody wybrać ?

 

Jak by komuś się chciało (mniej więcej) kosztorys.

 

 

Tak wiec z wykonaniem nie będzie problemu.

 

 

 

Dodatkowe informacje:

-akwarium całkowity restart 0 ryb i roślin

-akwarium PANORAMICZNE (profilowane)

-poprzednie oświetlenie nadaje się co najwyżej do garażu

-z ingerencją w pokrywę nie ma problemów

 

Dziękuje za pomoc. :)

 

Dla administratora : W razie gdybym popełnił jakiś błąd proszę o nie usunięcie  tematu tylko edycję lub wiadomość do mnie to poprawię, korzystałem z poradnika 

''ZASADY PISANIA NOWYCH TEMATÓW W TYM DZIALE !!!''

 

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dziwnego ze nie spełnia oczekiwań jak dałeś tam  1 naświetlacz  ile on ma lumenów 900? daj takie 3  i sprawa bedzie wyglądać  inaczej .

 

Druga sprawa  to jakie są twoje oczekiwania ? złe odwzorowanie barw ,rośliny nie rosną ....? napisz coś więcej .

tzn rośliny nie rosną wcale, wprowadzają się w stan wegetacji a potem obumierają, nie jest to wina podłoża. A co do oczekiwań chciłbym żeby coś w końcu urosło chociaż glony. xD

A tak na poważnie nie wymagam od tego nie wiadomo czego ale jakąś rotale rotundifolie lub hemiantusa bym chciał . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn rośliny nie rosną wcale, wprowadzają się w stan wegetacji a potem obumierają, nie jest to wina podłoża. A co do oczekiwań chciłbym żeby coś w końcu urosło chociaż glony. xD

A tak na poważnie nie wymagam od tego nie wiadomo czego ale jakąś rotale rotundifolie lub hemiantusa bym chciał . 

Rośliny do wzrostu potrzebują nie tylko światła ale i składników odżywczych   .

Do prawidłowego wzrostu  roślin powinieneś mieć 35-60 lumenów na  litr   dioda power led 1 W  daje   80-100lumenów .

Ja bym jednak proponował zakupić mocniejszy naświetlacz/naświetlacze(20-30W)  o barwie 6500K  i masz światełka w opór koszt 90-100zl ,a teraz wyprzedaże w marketach to napewno coś w niższej cenie się znajdzie

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny do wzrostu potrzebują nie tylko światła ale i składników odżywczych   .

Do prawidłowego wzrostu  roślin powinieneś mieć 35-60 lumenów na  litr   dioda power led 1 W  daje   80-100lumenów .

Ja bym jednak proponował zakupić mocniejszy naświetlacz/naświetlacze(20-30W)  o barwie 6500K  i masz światełka w opór koszt 90-100zl ,a teraz wyprzedaże w marketach to napewno coś w niższej cenie się znajdzie

Dobrze dziękuje czy ten kolor  6500K  jest optymalny czy jak to jest ? Czyli potrzebuje około 5000 lumenów czyli około 50 power led ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze dziękuje czy ten kolor  6500K  jest optymalny czy jak to jest ? Czyli potrzebuje około 5000 lumenów czyli około 50 power led ?

Tu możesz przeczytać na temat barwy i natężenia światła http://forum.superakwarium.pl/topic/37295-o%C5%9Bwietlenie-odpowiednie-dla-ro%C5%9Blin/

 

Jeśli chodzi o przelicznik W/L to zależy od konkretnego źródła światła, dlatego podstawą do doboru oświetlenia są Lumeny i barwa.

Edytowane przez Sławek121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...